Okunma

Bug ne demek? Bug kelimesi nasıl ortaya çıktı?


18 Haziran 2018 Pazartesi 15:55
Bug ne demek? Bug kelimesi nasıl ortaya çıktı?

Bilgisayar oyunlarını yakından takip edenlerin sıkça karşılaştığı bug terimi ne anlama geliyor? Oyunda bug nedir ve hangi durumlarda yazılımları bugsız olarak nitelendiririz? Bu yazımızda sizlere bu bug ne demek, hangi durumlarda ortaya çıkar, onları anlatacağız.

Bug ne demek? Bug terimi ilk nasıl ortaya çıktı?

İngilizce “böcek” anlamına gelen bug, ilk kez 1878 yılında Thomas Edison tarafından bir terim olarak kullanılmıştır. 2018 yılında açık arttırma ile satılan bir mektubunda, Edison bug kelimesini tekniksek bir işlev bozukluğunu anlatmak için kullanmıştır.

Bu kelime 1800’lü yıllardan beri sistemlerde oluşan hataların tanımlanmasında terim olarak kullanılıyor. Oyuncular ise bu kelimeyi “software bug” yani “yazılım hatası” olarak biliyorlar.

Software Bug tanımı: Bir bilgisayar programı veya sistemde oluşan, istenmeyen/hatalı sonuçlara yol açan hata, kusur, başarısızlık veya arızanın genel adına software bug denir.

Bu hatanın ayıklanma ve düzeltilme işlemine ise “debugging” denmektedir. Çoğu hata bir programın kaynak kodunda veya dizaynında oluşmaktadır. Eğer sistem üzerindeki hata miktarı öngörülenden çok daha fazlaysa ve sistemin çalışmasını ciddi bir şekilde etkiliyorsa buggy terimi kullanılır.

Anlayacağınız bir programın/sistemin doğru bir şekilde çalışabilmesi için bugsız olması şarttır.

Bilgisayara kaçan böcek efsanesi

Birçok insan bug teriminin 1950’li yıllarda gerçek bir böcekten geldiğini düşünmektedir. Gerçekten de 1947 yılında Harvard Üniversitesi’nde röle anahtarına sıkışan bir güve, Amerikan Donanması’na ait Mark II bilgisayarının çökmesine neden olmuştur.

Teknisyenlerin çabasıyla çıkarılan böcek bugün bile hayli ünlü olsa da, bu kelimenin kökeni yukarıda da bahsettiğimiz gibi Thomas Edison’dan gelmektedir.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Bug ne demek? Bug kelimesi nasıl ortaya çıktı?”

 1. Anonim dedi ki:

  sağol 🙂

 2. isa koç dedi ki:

  Bu terim dilimizde “Para Sıkışmış” anlamına da gelmektedir.

 3. Kamil Dayı dedi ki:

  Ayrıca forumda da Bug’sız yeni bir dünya reklamı varmış.
  forum.shiftdelete.net/threads/bugsiz-yeni-bir-dunya-reklami.565973/

" Bug ne demek? Bug kelimesi nasıl ortaya çıktı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bug ne demek? Bug kelimesi nasıl ortaya çıktı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bug ne demek? Bug kelimesi nasıl ortaya çıktı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "