Okunma

Bugün Mac’in Doğum Günü


24 Ocak 2014 Cuma 07:44
Bugün Mac’in Doğum Günü

Apple’ı Apple yapan en önemli ürünlerin başında şüphesiz Macintosh geliyor. Kişisel bilgisayar dünyasında çığır açan efsane, günümüzde de şirketin en önemli ürünlerinden biri durumunda. Peki nasıl oldu da Macintosh bir anda ortaya çıktı ve endüstriyi derinden etkiledi?

Aslında Macintosh’un yaratım ve piyasaya sürülme süreci oldukça sancılı oldu. Şirket içinde Macintosh grubu bu projeyi ayrı götürüyordu çünkü Apple’ın o dönemde hali hazırda satışta olan bilgisayarı Apple II vardı. Ayrıca, rakip Lisa projesi de gruplar arası çekişmelere neden oluyordu.


İlk Macintosh 128k Belleğe Sahipti, Sonraki Modeller 512k olarak Güncellendi

Şirket İçinde Kavgalara Yol Açtı

Zaman geçtikçe işler iyice sarpa sardı ve şirket içinde karşılıklı proje grupları neredeyse birbirine girdiler. Bu duruma en büyük tepki ise kuruculardan Steve Wozniak‘tan geldi. Steve Jobs‘ın mühendisleri ve ekipleri bilinçli olarak provoke ettiği, grupları çatışdırdığını görüyordu. Wozniak, Jobs‘a restini çekti. Buna rağmen, Jobs bildiğini okuyordu. Amaç ise kavgalardan arta kalan mirasın efsane bir ürün doğurmasıydı… Öyle de oldu!

İlk Reklamı Herkesi Şok Etti

Zamanın teknoloji devi IBM‘in hantal iş makinalarının karşısında tamamen kullanıcı deneyimine odaklanan bu cihazın tanıtımı da en az kendi kadar sansasyonel oldu. Apple tarafından yıllardır geliştirilen ve şirketin içinde kavgalara bile yol açan Macintosh’un duyurusu ABD‘nin her yıl izleyici rekoru kıran 1984 Super Bowl finali sırasında yayınlandı ve herkesi şok etti.

Yazının devamı için sonraki sayfaya geçiniz…

Ridley Scott imzalı reklam filminde IBM‘in egemen olduğu kişisel bir başkaldırı olarak gösterilen Macintosh, George Orwells’ın 1984 romanına gönderme içeren metniyle “artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını” izleyicinin içine işliyordu. Reklam herkesi şok etmesine etti ancak Macintosh ilk yıllarda satışta bekleneni veremedi. Jobs‘ın istediği donanımlar maliyeti yükselttiği gerekçesiyle daha düşükleriyle değiştirilmişti. Satışlarda Macintosh geriye düştü.

Machintosh Plus 1986’da Tanıtıldı. 1MB Bellek içeriyordu.

Buna rağmen yoluna devam eden efsane zamanla satışlarını yükseltti ve Apple‘ın tek bilgisayarı olarak varlığını sürdürdü. İkinci büyük sorununu 90’lı yıllarda yaşayan Macintosh‘un o dönemki en büyük derdi klonlarıydı. Vizyonsuz yöneticiler, Mac OS’u kullanma hakkını başka üreticilere de vermişti. Apple olmayan Mac’ler şirkete prestij kaybettirdi. Steve Jobs şirketin başına dönerek tüm klonları ortadan kaldırdı ve Macintosh‘un ikinci doğumunu ilan etti.

Günümüzde çağdaş Mac modelleriyle varlığını sürdüren Macintosh‘lar hala çoğu bilgisayar kullanıcısının rüyalarını süslüyor.


İlk Dizüstü Macintosh, Macintosh Portable

 


Power Macintosh G3


Powerbook Duo, 1992


Power Macintosh Cube G4, 2000


iBook G3


 Intel İşlemcili iMac, 2006


Macbook, 2006

Macbook Air 2007


Macbook Pro 2008


Retina Ekranlı Macbook Pro, 2012

:: Machintosh bilgisayar sahibi olmak ister miydiniz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Bugün Mac’in Doğum Günü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Linux tabanlı değil arkadaşım Unix tabanlı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Steve Jobs filmi izleyenler doluşmuş yine Bill Gates in yola çıkarken ki sloganı Her eve bir pc dir Apple ise herkesin bütçesinin yetmeyeceği pahalı ürünler üreten markadır. MS e çok şey borçluyuz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Linux tabanlı değilmi sonuçta?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Üşüyoruz stew reyiz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  93 de powerbook almıştım oldukça zahmet ve parayla bigün bile küfür etmedim windowsa geçtiğim hergün kızdım pc ye şimdi ise çok rahatım mac candir kullanmayan bilmez

 6. SDN Okuru dedi ki:

  cihazlarınızla duygusal bağ kurmayın. amaç değil araç olsun…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yazıyı okuduktan sonra macime daha fazla aşık oldum.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çıkaran Apple ama sefasını Microsoft sürüyor. Adaletsizlik bu olsa gerek.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Haberi okuduktan sonra Macime pasta alıp kutlayasım geldi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  windows’un da var olma sebebi. kisa bi not duselim oraya. bill gates’in borusu bugun gzl gzl otuyosa bu yuzdendir.. nice yillara Mac.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  PowerBook Duo serisini, iMac G3’ü ve G4’ü koymamak nedir?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  e ne diyelim doğum günü kutlu olsun.

" Bugün Mac’in Doğum Günü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bugün Mac’in Doğum Günü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bugün Mac’in Doğum Günü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "