Geçmişten Günümüze Call of Duty!


11 Ekim 2017 Çarşamba 20:30
Geçmişten Günümüze Call of Duty!

Call of Duty tarihçesi ile karşınızdayız. Artık her sene yeni bir Call of Duty oyunu görmeye alıştık. Her sene Kasım ayı geldi mi gözler raflarda yeni bir Call of Duty oyunu arar oldu.

Peki Call of Duty’i böylesine köklü bir seri haline getiren süreç nasıl başladı, nasıl gelişti?

İşte bu yazımızda Call of Duty efsanesinin dünü ve bugününü sizlere aktaracağız. İlk Call of Duty oyunu ne zaman çıktı?

İşte karşınızda Call of Duty tarihçesi

Call of Duty oyuncularının aklında şu soru var. Bunca yıldır piyasada olan seri nasıl başladı? İlk Call of Duty ne zaman çıktı?

Aslında ilk Call of Duty oyununun çıkış süreci bir hayli sancılı olmuştu. Medal of Honor: Allied Assault yapımcıları, EA ile anlaşamayınca kendi stüdyolarını kurmaya karar verdiler. Bu karar aslında bu ekibin hayatını değiştiren karar olacaktı.

Infinity Ward ismiyle kurulan stüdyo, geliştirdiği Call of Duty ile Activision’un dikkatini çekmeyi başarmıştı. Activision, Call of Duty daha yayın aşamasındayken Infinity Ward’la anlaşmaya varmış ve Call of Duty’nin isim haklarını satın almıştı.

15-09/28/call-of-duty-1-1443452994.jpg

İlk Call of Duty oyunu id Tech 3 isimli oyun motoruyla geliştirilmiş ve 29 Ekim 2003 tarihinde raflardaki yerini almıştı.

İlk Call of Duty oyununun sistem gereksinimleri ise aşağıdaki gibiydi;

İşlemci: Pentium 3 700 MHz
RAM: 128MB
Ekran Kartı: 32MB Harici
HDD: 1.4GB

Infinity Ward imzasıyla satışa sunulan Call of Duty, kısa sürede oyuncuların dikkatini çekmeyi başarmıştı. Call of Duty oyuncular tarafından o kadar beğenildi ki oyunun çıkından kısa süre sonra United Offensive ve Finest Hour isimli iki ek paket yayınlandı.

O zamana kadar savaş oyunları kategorisinde rakipsiz olduğu düşünülen Medal of Honor, Call of Duty’nin çıkışıyla birlikte ikinci plana itilmişti. Fakat efsane daha yeni başlıyordu.

Call of Duty 2: Big Red One

İlk Call of Duty oyunu ve ek paketlerinin başarılı satış rakamlarına ulaşması Activision’un yeni bir CoD oyunu geliştirmek için teşvik etmeye yetmişti. Fakat Call of Duty ve ek paketlerinin PC’de satış rakamları bazında çok düşük seviyelerde kalması, yayıncı firmayı bu platforma karşı cephe almaya zorlamıştı. PC için ilk olarak oyunu yayınlamamayı düşünen Activision, son anda bu kararından vazgeçerek, CoD 2‘yi PC için de yayınlamıştı.

Nitekim, Treyarch, Pi Studios ve Gary Matter Interactive tarafından geliştirilen Call of Duty 2: Big Red One, PCPlayStation 2, GameCube ve Xbox için satışa sunulmuştu.

15-09/28/call-of-duty-2.jpg

1 Kasım 2005 tarihinde konsollara özel olarak satışa sunulan Call of Duty 2PC için yayınlansa bile satış rakamları bazında Activision’u memnun etmemişti.

Treyarch imzalı NGL oyun motoruyla geliştirilen yapım, yayınlandığı konsollarda önemli satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştır.

Call of Duty 3

2006 yılının Kasım ayında satışa sunulan Call of Duty 3, ikinci dünya savaşı temasının işlendiği son oyunlardan biri olma özelliğini taşıyordu. O zamanların yeni nesil konsolları PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkan ilk Call of Duty oyunu olma özelliğini taşıyan Call of Duty 3, kısa süre içerisinde önemli bir satış başarısına imza atmıştı.

15-09/28/call-of-duty-3.jpg

Call of Duty serisi üçüncü oyunuyla birlikte Medal of Honor serisine karşı olan üstünlüğünü perçinlemiş ve ilerleyen oyunlarda piyasanın tekeli haline gelmeyi başarmıştı.

Split screen olarak nitelendirilen bölünmüş ekranda aynı anda iki oyuncunun oynamasına imkan sağlayan oyun modlarına da sahip olan Call of Duty 3 aynı 2. oyunda yaşanan satış başarısızlığından ötürü PC için yayınlanmamıştır.

Call of Duty 4: Modern Warfare

Call of Duty 4: Modern Warfare, CoD serisinde bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. CoD serisi 4. oyunla birlikte ilk defa 2. Dünya Savaşı temasını terk ederek, günümüzde yaşanması muhtemel savaş ve çatışmaları konu edinmiştir.

Hala CoD serisinin en yüksek inceleme puanına sahip oyunu olan Call of Duty Modern Warfare 4, pek çok organizasyon ve mecra tarafından yılın en iyi oyunu seçilmiştir.

15-09/28/call-of-duty-4.jpg

Seneler sonra PC platformunda tekrardan boy gösteren Call of Duty, Steam sayesinde önemli bir satış başarısına da imza atmıştır.

5 Kasım 2007 tarihinde satışa sunulan oyun, özellikle online modlarıyla oyun severlerin ilgisini çekmiş ve tüm dünyada geniş bir kullanıcı kitlesine erişmişti.

Şunuda dip not olarak belirtelim. Modern Warfare serisiyle oyuncuların büyük sempatisini kazanan Yüzbaşı John Price, Call of Duty ve Call of Duty 2’de kontrol ettiğimiz Yüzbaşı Price’ın torunudur.

Call of Duty 5: World at War

Activision, Modern Warfare ile gerçekten eşine az rastlanır bir satış başarısına imza atmıştı. Genel kanı Call of Duty serisinin bir daha 2. Dünya Savaşı temasına dönmeyeceği yönündeyken büyük bir sürpriz yapan Activision, Call of Duty World at War’ı duyurdu.

11 Kasım 2009’de multiplatform olarak yayınlanan Call of Duty World at War ile CoD serisi bir kez daha 2. Dünya Savaşı mevzilerine konuk oluyordu.

15-09/28/call-of-duty-5.jpg

Modern savaşlardaki aksiyonun ardından, 2. Dünya Savaşı’nın yetersiz atmosferi oyuncuları pekte memnun etmemişti.

Multiplayer oyuncu modlarının yanı sıra, co-op ve splitscreen desteğine de sahip olan Call of Duty World at War, Modern Warfare’ın yakaladığı başarının gölgesinde kalmıştı. World at War, ciddi anlamda Call of Duty serisinin 2. Dünya Savaşı’nda ki son macerası oldu.

Call of Duty Modern Warfare 2 

World at War’la 2. Dünya Savaşı defterini kapatan Activision, 2009 yılının Kasım ayında yayınladığı 6. Call of Duty oyunuyla bir kez daha modern savaşları konu almıştı.

İlk Modern Warfare oyununun kaldığı yerden devam eden Modern Warfare 2 de aynı selefi gibi oldukça başarılı bir satış grafiğine imzasını atmıştı.

15-09/28/call-of-duty-mw-2.jpg

Özellikle multiplayer modlarıyla oyun severlerin gözdesi haline gelen Call of Duty Modern Warfare 2 kısa sürede tüm zamanların en çok satan oyunlarından biri olmayı başarmıştı.

Infinity Ward tarafından IW Engine 4.0 ile geliştirilen yapım, PC, Xbox 360, PS3, NDS ve BlackBerry gibi birçok platformda faklı varyasyonlarla oyun severlerin beğenisine sunulmuştur.

Modern Warfare 2’nin elde ettiği başarı Call of Duty serisinin geleceğinde de önemli bir rol üstlenmiştir. Activision, Modern Warfare 2 ile birlikte uzun süre 2. Dünya Savaşı temasına geri dönmeme kararı almıştır.

Call of Duty Black Ops

Modern Warfare 2’den sonra, Modern Warfare serisinin final oyunu için bir sene bekleme kararı alan Activision, 2010 yılının Kasım ayında Soğuk Savaş Dönemi olarak adlandırılan ve hikayesi 1960’lı yıllarda geçen bir yapımla oyuncuların karşısına çıkmıştı.

Call of Duty Black Ops ismiyle tanıtılan serinin 7. oyunu, özellikle senaryosu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

15-09/28/call-of-duty-black-ops.jpg

Call of Duty 4 ve Call of Duty 5’te yer alan multiplayer özelliklerini tek bir çatı altında toplamayı başaran Call of Duty Black Ops, yayınlandığı ilk gün sadece PlayStation 3 platformunda 1 milyon kopyadan fazla satmayı başarmıştı.

Alex Mason isimli bir karakteri kontrol ettiğimiz Black Ops’ta, World at War’da da yönettiğimiz bir karakter olan  Yüzbaşı Viktor Reznov  yeniden karşımıza çıkıyordu.

Call of Duty Modern Warfare 3

Modern Warfare serisinin final oyunu olan Call of Duty Modern Warfare 3, 8 Kasım 2011 tarihinde yayınlanmıştı.

Activision’un Call of Duty oyunları üzerinde çalışması için kurduğu Sledgehammer ve Infinity Ward ortaklığıyla geliştirilen Modern Warfare 3, PC, PlayStation 3, Xbox 360 ve Wii için satışa sunulmuştu.

15-09/28/call-of-duty-mw-3.jpg

Modern Warfare serisinin final oyunu ABD ve İngiltere’de satışa sunulduktan 24 saat içerisinde 6.5 milyon kopyadan fazla satarak kırılması zor bir rekora imzasını atmıştır.

Toplamda 10 milyondan fazla kopya satan Call of Duty Modern Warfare, o 2011’e kadar olan süreçte, en fazla satış yapan Call of Duty oyunu olmuştur.

Call of Duty Black Ops 2 

Activision, Call of Duty Modern Warfare serisinin bitmesiyle birlikte, Black Ops serisine devam etme kararı almıştır.

Modern Warfare serisinin aksine, Black Ops serisi daha kopuk bir hikaye örgüsüne sahiptir. İlk Black Ops oyunu 1960’lı yıllarda geçerken, ikinci Black Ops oyunu ise yakın gelecekte yani 2025 yılında geçmektedir.

15-09/28/call-of-duty-black-ops-2.jpg

İki oyunun tek ortak noktası ise soğuk savaş dönemine ışık tutmalarıdır.

İlk Black Ops oyunu, Amerika ve Rusya arasında yaşanmış olan reel bir döneme ışık tutarken, ikinci Black Ops oyunu ise Amerika ve Çin arasında yaşanacağı varsayılan hayali bir senaryoya sahiptir.

Black Ops serisinin 2. oyununda, ilk oyundaki ana karakterimiz olan Alex Mason’un oğlu David Mason’u kontrol ediyorduk.  Aynı ilk oyun gibi, çeşitli zaman aralıklarında, çeşitli konulara odaklanılan oyun hikaye temeli olarak karışık bir sıralama izlemektedir.

Treyarch tarafından IW Engine 4.0’ın revize edilmiş bir versiyonuyla geliştirilen Call of Duty Black Ops 2, PC, WiiU, PS3, Xbox 360 ve PS Vita için 13 Kasım 2012’de raflardaki yerini almıştı.

Call of Duty Ghosts 

Yeni nesil konsollar PlayStation 4 ve Xbox One için geliştirilen ilk Call of Duty oyunu olma özelliğini taşıyan Call of Duty Ghosts, IW Engine 4.0’ın revize edilmiş bir versiyonuyla geliştirildiği için grafiksel yönden beklentilerin uzağında kalmıştır.

Multiplatform olarak geliştirilen Call of Duty Ghosts, hem eski nesil konsollar, hem de yeni nesil konsollar için eş zamanlı olarak 5 Kasım 2013’te satışa sunulmuştur.

15-09/28/call-of-duty-ghosts.jpg

Amerika’nın dış güçler tarafından işgalini konu alan yapımın hikaye kurgusu abartılı bulunmuş ve devam oyunu düşünülmemiştir.

Çevre tasarımı ve hikayesiyle Homefront isimli oyunu andıran Call of Duty Ghosts, yeni nesil konsollar için çıkan ilk CoD oyunu olmasına karşın, grafiksel yönden bu konsolların çok gerisinde bir yapıya sahipti.

Call of Duty Advanced Warfare

Call of Duty serisinin, Modern Warefare’dan sonra en büyük sıçrayışı Advanced Warfare ile gerçekleşmiştir.

Modern Warfare serisiyle günümüz savaşlarına yakın bir noktaya sıçrayan Call of Duty serisi, Advanced Warfare ile gelecekteki savaşları yansıtan bir yapıya bürünmüştür.

Call of Duty tarihçesi için sıradaki konuğumuz, Call of Duty Advanced Warfare konu olarak 2050’li yıllarda geçmektedir.

Kuzey KoreGüney Kore gerginliğine odaklanan yapımda, profesyonel oyuncular ve profesyonel sanatçılar kamera karşısına geçmiştir.

Call of Duty serisinin en maliyetli oyunlarından biri olarak gösterilen Advanced Warfare, 4 Kasım 2014’te PC, PS3, PS4, Xbox One ve Xbox 360 için satışa sunulmuştu.

Call of Duty Black Ops 3

Önümüzdeki Kasım ayının 6’sında satışa sunulacak olan Call of Duty Black Ops 3, ikinci oyundan 40 yıl sonrasında geçecek. 2065 yılında yaşanacak olan olayları konu edinen yapım, Advanced Warfare ile geçilen gelecek kurgusunu da devam ettirecek.

Black Ops serisinin final oyunu olan Call of Duty Black Ops 3, yeni nesil IW Engine ile geliştiriliyor.

15-09/28/call-of-duty-black-ops-3.jpg

Oyunun geliştiricisi olan Treyarch tarafından yapılan açıklama yapılmıştı. Eski nesil konsollar PlayStation 3 ve Xbox 360’ın yeni nesil IW Engine’in hiç bir varyasyonuna ayak uyduramayacağı belirtilmişti. Bu konsollarda oyunun hikaye modunun bulunmayacağı söylenmişti.

Bakalım Call of Duty Black Ops 3’te serinin diğer oyunları gibi başarılı olabilecek mi? Bunu yakında öğreneceğiz.

:: Call of Duty serisinin hangi oyunlarını oynadınız?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Geçmişten Günümüze Call of Duty!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Kuruluştan yükselişenin oyunu cod modern warfare

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Call of duty black ops 4 ciktiktan sonra butun oyunlar bitmistir artik

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  COD serisinin hepsi güzel bence

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  benim yorumlarım şöyle:modern warfare serisi zaten efsane söylenecek laf yok fakat ben gelecekte geçen oyunlara çok ilgi duymadığım için cod un son çıkardığı oyunları pek ***** black ops 2 rezalet hikaye rezaleti bildiğin.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Tarih boyunca sadece 2 savaş oyununu sevdim. İlk Medal of Honor ve COD Modern Warfare. Hiçbir oyun bunlar kadar keyif vermedi.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  hic birini oynamadim gercekten diyorum?!

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  MY NAME İS VİKTOR REZNOV. BLACK OPS TAN BİR KESİT

  TODAY, WE CRUSH WHAT REMAİNS OF THEİR FASCİST REİCH. Call of Duty World At War oynayanlar bilir

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  CALL OF DUTY WORLD AT WAR kadar hayatımda iyi bir oyun oynamadım belki hikayesi iyi olmayabilir ama bir ghots dan ve mw2 den iyi.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Kimse burada oynamadan ***** a cok haksizlik ***** mukemmel grafik yonunden yeterli bence Merrick-Keegan- Rorke unutulmaz karakterler.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  CoD artik bir cop ***** />nnBlack Ops’tan sonrasi rezillik.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  çizgisine geri dönmeli cod serisi

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  uzaylı gelecekte geçen cod serisi çıktığından beri orjinal almıyoruz cod'u

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Vay be ne güzel günlerdi… PC'de 50'den fazla kez bitirmiş olduğum CoD 2 nasıl PC'ye hiçbir zaman çıkmadı orasını anlayamadım.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  black ops serisi senaryo olarak iyi fakat 1. si görüntüsü çok vasattı 2. afganistan çok saçmaydı 20 metre yerde 3.dünya savaşı yapmışlar resmen ama genel olarak çok iyiydi 3 . de bana göre çok iyği olur diğer taraftan cod 1 + expansiyon çok iyiydi sonra 2 süperdi 3 zaten yoktu 4 efsaneydi hele o bombardıman uçağı ve imran zakaev süikasti bana göre efsaneydi sonra 5 mw yerine 2. dünya savaşı modunda geldi oda iyiydi ama beklenti modern savaşlara geçmişti artık sonra mw 2 ve 3 çıktı sanki önüne çıkanı vur mantıklı senaryosu zayıf çokda beğenmediğim seriler oldu sonra blackops 2 süperdi adwanced warfare de iyi diyebilirim ama ghost u hiç anlamadımne anlattı niye çıktı inşallah bu son oyun onun gibi değildir…

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonuna kadar

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  call of duty 2 ile 3 ü karıstırmıssınız.2 pc ye cıktı.3 pc icin cıkmadı.call of duty 2yi defalarca pcde bitirdim.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne gunlerdi be bilgisayarim o zamanalar severdim oyunu kaldiriyor diye

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Hazırlayan yazan kişiye teşekkür ederim çok güzel bir konu her seri için bunlar yapılabilir tekrardan teşekkürler.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  3 ten sonrası bende yok

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  cod 3 den beri forever

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Rezerved. Okunacak bir baslik.

" Geçmişten Günümüze Call of Duty! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geçmişten Günümüze Call of Duty! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geçmişten Günümüze Call of Duty! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG