Okunma

Cam silen robot geliştirildi


27 Mayıs 2019 Pazartesi 07:00
Cam silen robot geliştirildi

Bir gökdelenin camlarını silmek, insanlar için dünyanın en zor mesleklerinden biri olabilir. Bu durum da insanları, bu mesleği icra edebilen robotlar geliştirmeye sürüklemiştir. İsrailli girişim Skyline Robotics, bu işi robotlara devretmek için cam silen robot geliştirdi. Bu robotlar, bir gökdelenin camlarını rahatlıkla temizleyebiliyor.

Cam silen robot gelecek vaat ediyor!

Binaların en tepesinden sarkıtılan ve kolları ile camları ovalayarak temizleyen bu robot, genel olarak bakıldığında insan ellerini taklit ederek çalışıyor. Ve camlara fazla basınç uygulayarak kırmamak için de her tarafa doğru hareket edebiliyor.

Bunun yanı sıra robotlara temizlettirilecek olan binaların 3D haritalarının çıkartılması gerekecek. Daha sonrasında ise robotların beynine yazılım vasıtasıyla yüklenecek. Böylece binadaki temizlenmesi gereken camlar ve sıra robot tarafından belirlenecek.

Cam yıkama masrafını yüzde 10 civarında azaltarak şirketlerin bütçesini rahatlatacak olan bu robotlar, şimdilik direkt olarak satılmıyor. Yalnızca belirli tesisler tarafından belirli zamanlar aralığında kiralanabiliyor.

Bunun gibi birçok robotun önümüzdeki yıllarda çoğu yerde görülmesi bekleniyor. Diğer robotlara nazaran biraz daha basit bir yapıda çalışan robotlar, diğer şirketler tarafından da üretilmeye başlanabilir.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve videolarıyla ShiftDelete.Net’te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Cam silen robot geliştirildi”

 1. Anonim dedi ki:

  5-10 yıl için milyonlarca işsiz olacak.
  Robotlar işçi ve doktor mühendislerin yerini alacak.
  Cam silen, ameliyat yapan, yapay zekalar derken.
  Yakın zamanda çok büyük iç savaşlar çıkar.
  Terminatörün skynet’i gerçek oluyor.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İsrail için büyük bir gelişme ama bizim Konyalı mangalşinas robotumuz ile kartlar yeniden dağıtıldı.

 3. cemal34 dedi ki:

  Bak burası çok önemli ihtiyaç duyulan bir şeydi.

" Cam silen robot geliştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cam silen robot geliştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cam silen robot geliştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "