Okunma

Çanakkale Destanı Twitter’da


18 Mart 2012 Pazar 13:15
Çanakkale Destanı Twitter’da

NTV Tarih‘in, Çanakkale Savaşları‘nı gün gün, saat saat Twitter üzerinden anlatacak Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaşı Günlüğü Projesi, sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atılan ilk Tweet ile başladı.

Sadece Türkiye değil tüm dünya ilk defa Çanakkale muharebelerinde gün gün, saat saat ne olup bittiğini, nelerin nasıl yaşandığını öğrenebilecek. 

97 yıl sonra yaşanan tüm gelişmeler, saatine ve dakikasına uygun olarak tekrar yazılıyor. Bu sayede dünya, eşi benzeri olmayan mükemmel direnişi tekrar öğrenme şansını buluyor.

Proje, Twitter üzerinde twitter.com/Canakkale_Canli ve twitter.com/Gallipoli_Live sayfalarında eşzamanlı olarak Türkçe ve İngilizce gerçekleşecek.

Cumhurbaşkaı Gül‘ün, ”Çanakkale savaşları acılardan ders alınarak barışa ulaşmanın güzel bir örneği. Şehitlerimizin ruhu şad olsun” mesajıyla saat 11.00’de başlayan proje tam 274 gün sürecek. Bugün başlayan ve 274 gün sürecek olan proje, 9 Ocak 2013’de tamamlanacak. Yani İngilizlerin Gelibolu’yu terkettiği, Çanakkale cephesinde kesin zaferin kazanıldığı 97. yıl dönümünde tamamlanacak.

Projenin detaylarına baktığımızda ise;

Twitter’in mantığı gereği, olaylar o an meydana geldiği ve dışardan görüldüğü şekliyle, 140 karakteri geçmeyecek şekilde nakledilecek. Dışardan görülmeyen, karargahlarda, komuta merkezlerinde ve diplomatik çevrelerde gelişen hadiseler, her günün sonunda, cephedeki gelişmelerle birlikte ele alınarak ayrı bir web sitesinde Değerlendirilecek. Takipçiler, hadiselerle ilgili yorum ve görüşlerini yine anında tweet’leyerek bize ulaştırabilecek. Bunlar arasında kayda değer olanlara cevap verilecek.

Tabi projenin bir de web sayfası ayağı bulunuyor. Yukarıda dediğimiz gibi Twitter‘ın 140 karakter mantığı yüzünden sadece anlık olaylar paylaşılıyor.

ntvtarih.com.tr/canakkale adresinde proje ile beraber, 18 Mart 2013 tarihinde de yeni bir site Türkçe ve İngilizce olarak aktif edilecek.

Burada, baştan beri yer alacak tüm tweet’ler izlenebileceği gibi, bunlar bir zaman çizelgesinde (time-line) ay ay, gün gün ve saat saat olarak takipçilere sunulacak. Ayrıca kimi hadiselerin fotoğrafları, meydana geldikleri coğrafyadaki konumlarını gösteren haritalar ve GPS koordinatları da yer alabilecek.

Çanakkale’de yaşanan o kadar zulüme rağmen, Türk askerlerinin yaptığı centilmence hareketler ve şerefli direnişi tüm dünyanın ve bizlerin tekrar öğrenebilmesi oldukça güzel bir gelişme. Tarihimizdeki önemli olayların bu tip projelerle öğretilmesi oldukça faydalı.

:: Twitter üzerinden gerçekleşecek proje hakkında görüşleriniz neler?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çanakkale Destanı Twitter’da”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    helal olsun yaa gercekten cok duygulandim huzunlenerek o dakikalari yasicam saniye saniye tweetleri okurken :/

" Çanakkale Destanı Twitter’da konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çanakkale Destanı Twitter’da ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çanakkale Destanı Twitter’da ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "