Detaylı Canon EOS 7D İncelemesi!


23 Kasım 2009 Pazartesi 16:15
Detaylı Canon EOS 7D İncelemesi!

D-SLR dünyasının bu sıralar gündeminde olan yeni bir makine var. Canon’un EOS xD serisine eklediği 7D, piyasaya ilk duyurulduğunda büyük heyecan yaratmıştı. Zamanla, beklentiler artmış, kullanıcılar tarafından 5D Mark II‘nin bir üst modeli olarak düşünülmüştü. Makinenin özellikleri açıklandığında ise durumun çok daha farklı olduğu ortaya çıktı. Öncelikle 7D, Full Frame bir makine değildi. Yani, vizördeki görüntüyü birebir göremiyoruz, belli bir çarpan kadar kesilmiş görüyoruz (vizördeki görüntüyü birebir görüyoruz fakat, baktığımız görüntünün belli bir çarpanla çarpılmış hali). Bu çarpan, D-SLR makinelerin birçoğunda olan bir teknoloji. EOS 7D’nin çarpanı (ki orijinal ismi crop factor diye geçiyor) 1.6.

 


EOS 7D’nin önden görünüşü

 

Dolayısıyla Canon EOS 7D Full Frame değil fakat, CMOS teknolojisinde APS-C imaj sensör formatını kullanıyor. Bu da, makinenin 5D Mark II ile farklı kategorilerde olmasını sağlıyor (50D’ye daha yakın). Canon’un üst seviye makineleri, az sayıda iken, 7D ile orta segmente bir makine daha eklemiş oluyor.


Makineye bu batarya yuvasını taktığınızda, hem pil hem de
kullanılabilirlik açısından avantajlar elde ediyorsunuz

EOS 7D Kalitesi

Peki 7D tam bir orta segment makinesi mi? Buna kesinlikle evet diyemeyiz. Zira 7D oldukça gelişmiş özelliklerle donatılmış bir D-SLR makine. Her şeyden önce 5D Mark II’nin aksine çift Digic IV işlemci kullanıyor ve bu işlemcilerden birini, video özelliklerine ayırmış. 480p, 720p ve 1080p video çekebiliyor. Bu, birçok makinenin sahip olmadığı bir özellik. 1080p kalitede çekilen videolar gerçekten kaliteli. Zaten Canon, video konusunda rakiplerinin bir hayli ilerisinde. 5D Mark II ile bir reklam filmi bile çekildiğini hatırlatalım. Ayrıca EOS 7D, APS-C sensörü kullanan Canon makineler arasında en üstün olanı.


Fotoğraf: Akhun Aktosun
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın

EOS 7D‘nin efektif megapiksel sayısı 18 megapiksel. Kullanıcılar ister istemez bu konuda da 7D’yi 5D Mark II ile kıyaslıyordu. Zira 5D Mark II, 21 efektif megapiksele sahipti. Hatırlatmakta fayda var; iki makine de farklı kategorilerde. Dolayısıyla karşılaştırma yapmak çok da mantıklı değil. saniyede 8 kare çekebilen EOS 7D, 19 adet AF, yani odaklama noktasına sahip. Bunun yanında 7D tamamen yeni bir focusing (odaklama) motoru kullanıyor. Bu da, çekilen fotoğraflarda kendini belli ediyor ve görsel olarak hoş bir görüntü sunuyor.

Kullandığımız Lensler

EOS 7D ile fotoğraf çekerken, 18-135mm F/4.5-5.6 IS, 18-55mm F/4.5-5.6 IS ile birlikte Sigma 10-20mm F4-5.6 EX DC HSM lenslerini kullandık. Özellikle Canon’un 18-135mm kit lensi, oldukça başarılı fotoğraflar elde etmemizi sağladı. Sigma lens ile yaptığımız 10mm çekimlerde, çarpan dolayısıyla 16mm’lik (10mm x 1.6 çarpan = 16 mm) fotoğraflar elde edebilsek de makine, bu lens ile birlikte birbirinden hoş  sonuçlar verdi. Elimizde EOS 7D gibi bir makine olunca sadece İstanbul bizi kesmedi, bir de Ankara‘dan çekimler yaptık.

Yaptığımız deneme çekimlerinde, EOS 7D’nin son derece zengin bir renk derinliğine sahip olduğunu gözlemledik. Özellikle renk renk spotların bolca bulunduğu konserlerde, veya benzeri renk çeşitliliğinin sağlandığı yerlerde EOS 7D, deyim yerindeyse cıvıl cıvıl fotoğraflar çekiyor. Buna rağmen makinede az da olsa bir noise (gürültü) sorunu var gibi gözüküyor. makinenin ISO hassasiyeti 100-6400 arası değişiyor (12.800’e kadar genişletilebiliyor). Özellikle 6400 hassasiyetinde gerçekleştirilen fotoğraf çekimlerinde noise reduction (gürültü düzeltme) işlemini gerçekleştirmek kaçınılmaz gibi gözüküyor. Tabii doğru ışığı yakaladığınız sürece, 7D’nin marifetleri çok daha fazla ön plana çıkıyor.

Su Geçirmez Gövde

EOS 7D’nin su geçirmez dış kaplaması, makineyi ayrıca değerli kılıyor. Bu da, özellikle yağmurlu havalarda fotoğraf çekmek veya yıldırım fotoğrafları çekmek isteyen kullanıcıların ilgisini çekecektir. 3″ Clear View II LCD ekranı, bir D-SLR makineye göre yeterince büyük sayılıyor, fakat EOS 7D’nin boyutları biraz büyük olduğu için, makinenin genelinde LCD ekran küçücük duruyor.


Fotoğraf: Ahmet Köseoğlu
Model: Yıldırım Özpeynirci
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın

EOS 7D ayrıca pentaprism teknolojisi sayesinde %100 görüş sağlayan vizöre sahip. Kablosuz flaş kontrolü de ayrıca flaşlı çekim yapanların işine yarayacaktır. EOS 7D’nin gövde paneli 5D Mark II’ye benziyor. Özellikle D-SLR dünyasına yeni girenler için başlarda panel bir hayli karışık gelebilir. Fakat kullandıkça tüm tuşlara hakimiyet sağlıyorsunuz. Clear View II LCD panelin dışında makinenin sağ üstünde de bir adet LCD göstergesi duruyor. Buradan, fotoğrafın teknik detaylarını ayarlayabiliyorsunuz.


Fotoğraf: Akhun Aktosun
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın

Yeni AF motoru da kendini hemen fark ettiriyor. Makine, odaklanma konusunda Canon’un sınıf atlamasını sağlıyor diyebiliriz. Karanlık ortamlarda alan derinliğini hatasız ölçebilen makine, otomatik odaklanma konusunda başarılı bir performans gösteriyor.

Örnek Fotoğraflar


Alt geçitleriyle ünlü Ankara


Fotoğraf: Akhun Aktosun
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın


Anıtkabir Pasajı


Fotoğraf: Akhun Aktosun
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın

Örnek Fotoğraflar II


Çiçek


Fotoğraf: Akhun Aktosun
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın

Mezar Odası


Fotoğraf: Akhun Aktosun
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın

Örnek Fotoğraflar III


Anıtkabir


Fotoğraf: Akhun Aktosun
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın

Müze Çıkışı


Fotoğraf: Akhun Aktosun
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın

Örnek Fotoğraflar IV


İstanbul Sapphire


Fotoğraf: Örsan Karakuş
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın
 

09:07


Fotoğraf: Örsan Karakuş
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın
 

Örnek Fotoğraflar V


Anı Yakala


Fotoğraf: Çiğdem Evgin
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın
 


4. Levent


Fotoğraf: Akhun Aktosun
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın

Sonuç

İşin aslı, Canon aslında daha fazla tuşu body’e eklemek istemiş, fakat yer kalmadığından eklememiş gibi duruyor. Zira kontrol tuşlarının her birinin iki işlevi var. EOS 7D, 800 gram ağırlığıyla hayli ağır bir makine. Özellikle batarya yuvasını (Battery Grip) makineye monte ettiğinizde, makineyi taşımak zor bir hale geliyor. Makineyi batarya yuvasıyla birlikte kullanmanın avantajı, hem yedek pil ünitenizin olması hem de makinenin daha oturaklı bir hale gelmesi diyebiliriz. Ayrıca batarya yuvasının ergonomik tasarımı, çekim yapmayı kolaylaştırıyor zira, EOS 7D’yi yana yatırıp fotoğraf çekerken, batarya yuvasından tutup fotoğraflarınızı düz fotoğraf çekiyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor.


Fotoğraf: Akhun Aktosun
Fotoğrafı orijinal boyutlarında açmak için tıklayın

Genel olarak ise, bu makine kesinlikle sahibini pişman etmeyecek bir makine. Eğer Canon’un üst seviye makinelerini almak istemiyor ve bu sebepten orta segmente yöneldiyseniz, EOS 7D her zaman aklınızın ucunda bulunmalı. Zira EOS 7D, orta ile üst seviye arasında bir makine gibi duruyor ve yetenekleriyle kendisinden söz ettirmeyi başarıyor.

:: Bu makine hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşın
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Detaylı Canon EOS 7D İncelemesi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  7D kullanıcı olarak mükemmel işler çıkartıyor. Parasının çok çok üstünde bir makine.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Hangi Nikon ile kıyaslanamaz..Bu makina Nikon’un birçok modelinden ***** da D100 e kadar olan seri ***** iyi inceleyin.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Yazınız ve yorumlarınız için çok teşekkürler. Çok keyfili ve bilgilendirici bir yazı olmuş, kaleminize sağlık. Yalnız fotoğraflar evet görsel’ler belki ama şölen değiller ne yazık ki.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  “”Yani, vizördeki görüntüyü birebir göremiyoruz, belli bir çarpan kadar kesilmiş görü***** Vizörü %100 gösterme oranına sahip nadir bir makinaya nasıl acaba vizördeki görüntüyü göremiyoruz diyorsunuz anlayamıyorum. Crop çarpanı ile alakası yok bu durumun. Örnek vericek olursak canon aps-c makinalarda crop çarpanı 1.6 dır. yani 50mm bir objektif kullanırsak vizörde 80mmlik bir görüntü olur ve %100 oranı ile vizördeki görüntüyü 1e 1 görürüz

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Nikon la kıyaslanama..amatör isi,kendini tatmmin etmek isteyenlere uygun fiyatlı çıkarılmış bir makine..

" Detaylı Canon EOS 7D İncelemesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Detaylı Canon EOS 7D İncelemesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Detaylı Canon EOS 7D İncelemesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 2. 2 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 3. 3 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 4. 4 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 5. 5 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 6. 6 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 7. 7 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 8. 8 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 9. 9 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 10. 10 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti