Okunma

Cebit 2010’un Ardından


11 Mart 2010 Perşembe 05:43
Cebit 2010’un Ardından

Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleşen ve dünyanın en büyük bilişim fuarlarından biri olan Cebit, bu sene oldukça fazla kendisinden söz ettirdi. Bu fuarda katılan üreticiler veya sergilenen ürünlerden çok fuarın her sene küçülmesi ve ziyaret eden kişilerin mutsuz ayrılması en çok konuşulan konular oldu.

Cebit, ciddi bir şekilde kan kaybediyor. 2000 yılında 26 salon ile hizmet veren Cebit bu sene salonların yarısını doldurdu. Geçen sene yaklaşık 4300 firma bu fuara katıldı.

Bu sene bu rakam 4157‘ye inmiş durumda. Intel, HP, Epson, AMD, Sandisk, Kingston ve sayamayacağımız birçok büyük oyuncu bu fuara katılım göstermemesi bu fuarın ileride ne kadar ilgi çekeceğinin en iyi göstergesi.

Yinede Ziyaretçilerde %3’lük bir artış var. Ama bu artışı önceki Cebit etkinliklerle kıyaslanamaz. Hatırlayanlar bilir 2009 yılında ziyaretçi sayısı %20 yani 400 000 geriledi. 2010’da %3’lük artış pek başarılı sayılmaz.

 

#2010_03_05_cebit_2010un_ardindan.mp4 #

 

Kaldı ki bu seneki fuarda yeni bir ürün bulmak için çok uğraştık. Fuarda gördüğümüz ürünlerin çoğunu biliyorduk ya da duymuştuk. Bizi heyecanlandıran hiç bir şey yoktu.

Cebit yönetimi bunun farkında olmalı ki bu sene farklı konseptler geliştirdi. Örneğin Cebit Sound gibi. Ama bu konsept de istenilen etkiyi yapamadı.

Burada ilginç olan bir nokta, Cebit’e katılan firmaların çoğu Asya’dan gelmeleri. Her sene Haziran aylarında gerçekleşen Taiwan’ın Computex fuarı bu yüzden büyük bir önem taşıyor.

Asyalı üreticiler mallarını Almanya’daki Cebit fuarında sergilemekte inanılmaz zorluklar yaşadılar. Computex’de bu tarz bir sorunun olmayacağını düşünüyoruz.

Her sene katıldığımız Computex fuarının, sürekli geliştiğini ve inanılmaz bir derecede ilgi çektiğini söyleyebiliriz. Bu fuarda yeni ürünler görmek mümkün. Hatta bu ürünleri geliştiren mühendislerle konuşmak hayal değil.

Cebit belki şimdilerde dünyanın en büyük bilişim fuarı olabilir. Ama çok yakın bir zaman içinde Computex’in Cebit’i soylayacağını düşünüyoruz.

:: Cebit 2010’da gösterilen ürünleri sizleri tatmin etti mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cebit 2010’un Ardından konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cebit 2010’un Ardından ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cebit 2010’un Ardından ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "