Okunma

Celeron Overclock Edilir mi?


27 Mayıs 2009 Çarşamba 07:28
Celeron Overclock Edilir mi?

Geçtiğimiz haftasonu Belçika’lı hız aşırtma uzmanları, Alternate isimli bir bilgisayar mağazasında rekor denemesi yaptılar. Denemede kullanılan işlemci ise ilginç bir tercihi yansıtıyordu: 3,2 GHz hızında çalışan Netburst mimarisine sahip Celeron 352‘nin kullanıldığı çalışmada, işlemcinin 24 katlık saat çarpanına dokunul(a)madı ve klasik FSB hız aşırtması yapıldı.

8,1 GHz’e Ulaşmak

Olağan şartlarda 133 MHz (533 MHz etkin) olan işlemci FSB değeri, sıvı azot altında 338,17 MHz’e (etkin 1352,7 MHz) çıkartılarak 8116,9 MHz saat hızı yakalanmış oldu. Operasyon sırasında işlemcinin 1,3 Volt‘luk çekirdek gerilimi ise 1,9 Volt seviyesine çıkartılmış. Bu hızlara erişmek için sıvı azot kullanılmış olsa da, eski Netburst mimarisinin nelere kadir olduğunu, aynı işlemcinin sadece hava soğutmayla 5,7 GHz‘e çıkmasıyla anlıyoruz.

:: Siz de evde eski Celeron’ları aramaya başladınız mı?

Bilgi için: Madshrimps
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Celeron Overclock Edilir mi?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Celeron D 2,1 GHz işlemcim var ve video işlemede resmen eziliyor… Normalde bu frekansta -ve de elektrik tüketiminde- çok daha iyi performans vermesi gerekirdi diye düşünüyorum. Yani anlatmak istediğim verim oranı çok düşük… Core2’ler ile bu verim işi daha iyileştirildi ancak daha gidilecek çook yol var.

" Celeron Overclock Edilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Celeron Overclock Edilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Celeron Overclock Edilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "