Okunma

Çenesi Yazıcıdan Çıktı!


04 Temmuz 2016 Pazartesi 07:30
Çenesi Yazıcıdan Çıktı!

Tıptaki gelişmeler, teknolojiyle çok daha kullanışlı ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Günümüzün en belalı hastalıklarından olan kanserin verdiği zararları minimize etmek, yine teknoloji sayesinde oldu.

Dijital çene

Indiana Üniversitesi’nden Dr. Travis Bellicchi, hastası Anderson için üç boyutlu yazıcıdan bir çene üretti. Dilinde çıkan kanserden ötürü gördüğü tedavide radyasyonun yan etkilerinden dolayı çenesini kaybeden Anderson, artık üç boyutlu yazıcıyla yapılmış bir çeneye sahip.

Gayet doğal görünüyor

Çenenizi kaybettiğinizde normalde elinizde fazla seçeneğiniz olmaz. Ancak Bellicchi sayesinde Anderson, doğal görünen ve aşırı uyumsuz durmayan bir çeneye sahip oldu. Hafifliğiyle de öne çıkan ürünün, yüze yerleştirilirken de abes kaçmaması için deriyle temas edecek noktalarına ek özen gösterildi.

16-07/04/3d-printer-jaw-1467599563.jpg

İlk değil

Tıp alanında üç boyutlu yazıcılardan ilk faydalanan Anderson değil. Bir iş kazasında kulağını kaybeden bir adama, 6 hafta içerisinde üç boyutlu yazıcıdan doğal görünen bir kulak yapılmıştı. Bunun dışında bilinen 5 kişiye daha üç boyutlu yazıcılar sayesinde protez üretildi.

Tıp ile teknolojinin uyumu, insanların daha az acı çekmesi için gereken en büyük özellik. Görünüşe göre ileride herhangi bir uzuv kaybı çok da dert olmayacak.

:: Uzuv kaybı durumunda 3D yazıcıdan yaptırmak ister miydiniz?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Çenesi Yazıcıdan Çıktı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  "Görünüşe göre ileride herhangi bir uzuv kaybı çok da dert *****

  ????????????????

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adamlardada hiç estetik yok

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Başka organ da çıkıyor mu yazıcıdan : D

 4. SDN Okuru dedi ki:

  HARİKA

" Çenesi Yazıcıdan Çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çenesi Yazıcıdan Çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çenesi Yazıcıdan Çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "