Okunma

Cep Telefonuna Atom İşlemci


18 Mayıs 2009 Pazartesi 15:03
Cep Telefonuna Atom İşlemci

Intel, Atom işlemcisi ile büyük bir başarı elde etti. Bu başarı o kadar büyük oldu ki şimdi de bu işlemciyi cep telefonlarına entegre etmek istiyor. Tabi burada bahsi geçen işlemci, günümüzdeki Atom işlemcilerin geliştirilmiş versiyonları.

Grafik, ses ve bağlantı çeşitleri Atom işlemci yongasının içinde gömülü. Bu oldukça büyük bir avantaj. Çünkü bu sayede sistemler çok küçük olabiliyor. Fakat bu özellik, Intel için yeterli değil. Intel, Atom’un geliştirilmesi için tüm olanakları seferber etti. Güç tasarruf özelliği ve eklenen donanım birleşenleri gün geçtikçe artıyor.

 

2010 yılında işte bu tür telefonlarla ( Moorestone yonga setli) tanışacağız.

Moorestone olarak adlandırılan yeni nesil yonga setleri, sadece kredi kartı büyüklüğünde. Bu yonga seti üst seviye Smartphone cihazlar için geliştirilmiş durumda. HD video oynatan (720p) ve çekebilen bu akıllı telefonlar 2010 yılında piyasada olması bekleniyor.

 

Intel, 2011 yılında 400 milyon alıcının tahmin edildiği bu piyasaya mutlaka girmek istiyor.

2011 yılında Medfield yonga seti ile tanışacağız. 32 nm mimariye sahip olacak olan bu işlemci giriş seviyesi akıllı telefonlarda da kullanılabilecek. Ortlama 300 mili watt’lık bir güç tüketen bu yonga seti maksimum 2 Watt’lık bir güç harcayacak.

:: Intel bu alanda başarılı olabilecek mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cep Telefonuna Atom İşlemci konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonuna Atom İşlemci ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonuna Atom İşlemci ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "