Okunma

Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Oldu


20 Ağustos 2009 Perşembe 12:00
Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Oldu

Pew Internet & Life Project’in yaptığı bir anket çalışmasında gençler arasında cep telefonu kullanım oranın her geçen gün daha da arttığı sonucu elde edildi. 2134 kişi arasında yapılan ankette, 12 ile 17 yaş arasındaki gençlerin %71′inin cep telefonu sahibi olduğu ortaya çıktı. 2004 yılında aynı araştırmanın sonucunda bu oran %50 çıkmıştı. Yeni yapılan çalışmada yetişkinler arasında cep telefonu kullanım oranının da %77 çıktığı belirtildi.

Gençler arasında cep telefonu kullanım oranına yaş aralıkları açısından bakıldığında çok daha ilginç sonuçlar çıkıyor. Örneğin, 12 ve 13 yaşındaki gençler arasında cep telefonuna sahip olma oranı araştırmaya göre %52 çıkıyor. Bu da daha çocuk sayılabilecek yaşta olanların yarısından fazlasının cep telefonu kullandığı anlamına geliyor. Araştırmadan gençler arasında yaş ilerledikçe cep telefonu kullanım oranının arttığı sonucu da çıkıyor. 13 yaşındaki katılımcıların %52′si cep telefonuna sahipken, 17 yaşına gelindiğinde bu oran %82′ye ulaşıyor.

Herkes SMS atıyor

Gençlerin cep telefonuyla en sık yaptığı eylemin kısa mesaj göndermek olduğunun ortaya çıktığı araştırmada, katılımcıların %38′inin hergün mutlaka en az bir kısa mesaj gönderdikleri belirtildi. Bu eylemlerin de yaş arttıkça daha sıklaştığı ortaya çıkan sonuçlardan biri.

17 yaşındakilerin %70′i hergün telefonla konuşurken, 13 yaşındakilerin sadece %28′i bunu yapıyor. Ayrıca mesaj gönderme konusunda da 17 yaşındakilerin %51′i hergün mesaj atarken, 13 yaşında bu oran %14′e düşüyor. Bu sonuçlar da 12 – 13 yaşındakilerin cep telefonuna aslında pek de ihtiyacı olmadığını ortaya koyuyor.

En popüler cihaz

Cep telefonu sahiplerinin ekonomik durumunu da araştıran çalışmada, şaşırtıcı olmayacak şekilde daha fazla gelire sahip aileler arasında cep telefonu kullanma oranı daha yüksek çıktı. Yılda 30000 $’dan az gelir elde eden ailelerde cep telefonu kullanım oranı %62, 30000 $ – 50000 $ arasında %63 çıkarken, 75000 $’dan fazla kazanan ailelerde oran %79′a ulaştı.

Kullanım yaşının bu kadar düşmesine rağmen yine de cep telefonları gençler arasındaki en popüler cihazlar değiller. Gençler arasındaki en popüler cihaz, %78′inin sahip olduğu oyun konsolları. İkinci sırada katılımcıların %74′ünün sahip olduğunu belirttiği MP3 çalarlar bulunuyor. Bilgisayar sahibi olma oranı ankete katılan gençler arasında sadece %60′ta kalıyor.

:: Teknolojiyle tanışma yaşının bu kadar düşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Oldu”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    iphoneum var telefonla konuşmak dışında herşeyi yapıyorum 😀 haa sms atıyorum ama daha çok gittiğim yerlerde modem arıyorum 😀

" Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "