Cep Telefonu Satışları Düşüyor


17 Mayıs 2012 Perşembe 09:00
Cep Telefonu Satışları Düşüyor

2012 yılının ilk çeyreğinde tüm firmaların toplam cep telefonu satış rakamı 419.1 milyon üniteye ulaşmayı başarmış. Fakat bu rakam 2011 yılının ilk çeyreğine oranla yüzde 2’lik bir düşüşe işaret ediyor.

Tabii bu rakamdaki düşüşü akıllı telefonlara bağlamamak gerekiyor çünkü bu rakam toplam cep telefonu satışını gösteriyor. Zira akıllı telefon konusunda 144.4 milyon ünite gibi bir rakama ulaşılmış durumda.

Yani bu da 2011 yılı ile karşılaştırdığımızda yüzde 44’ü aşan bir artış anlamına geliyor. Durumu firmalar bazında ele alacak olursak, Samsung’un bir numarada oturduğunu görebiliyoruz.

Samsung 86.6 milyon ünite satarak zirveye oturmuş durumda. İkinci sırayı ise Nokia, 83.2 milyon üniteyle almış. Yalnızca tek bir model akıllı telefon satışı yapan Apple ise bu iki firmanın biraz arkasında kalmış. Toplam elde ettikleri rakam 33.1 milyon ünite.

Samsung yalnızca akıllı telefon satışı konusunda değil, Android tabanlı telefonları ele aldığımızda da krallığını kimseye bırakmıyor. Android tabanlı telefon satışının neredeyse yüzde 40’ını Samsung’un akıllı telefonları parsellemiş durumda.

Android telefonların toplam satış rakamı ise 81.1 milyon olmuş. iOS ikinci sırada kalarak 33.1 milyon ünitesatış gerçekleştirmiş. Symbian ise 12.5 milyon ile üçüncü sırada kalmış.

:: Akıllı telefon kullanıyor musunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Cep Telefonu Satışları Düşüyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bi donem nokia 6630 lar vardi heygidi gunler ne telefondu simdi androidler meshur oldu o zamanlar ayfon mu vardi en saglami nokyaydi

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  NOKIA düşmanı cahillerin yorumlarını niye yayınlıyorsunuz?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Yazar arkadaşlar, kafalarınız çok mu karışık nasıl böyle laf salatası ne dediği belli olmayan yazılar hazırlıyorsunuz biraz daha dikkatli olsanız. Her okuduğum haberde bu manasız cümlelerle ne kast ediliyor aslında öyle demek istemiyorlarda şunu demek istiyorlar demekten ben sıkıldım. Haber sitesi olmak istiyorsanız biraz daha profesyonel olun lütfen.

  Samsung yalnızca akıllı telefon satışı konusunda değil, Android tabanlı telefonları ele aldığımızda da krallığını kimseye bırakmıyor. Android tabanlı telefon satışının neredeyse yüzde 40’ını Samsung’un akıllı telefonları parsellemiş durumda.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Dönemsel düşüşler bunlar.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Nokia akıllı telefon mu yapıyorki ona takıldınız. 1280 gibi gayet aptal telefonlar da yapıyor ve asıl sattığı telefonlar da bunlar. Ancak onu bile beceremiyorlar. Tersten konuşuyorum. Zira telefonun sesi arkadan geliyor.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  83-13=70 M Standart yazılımlı normal telefon. Annemin, babamın telefonu gibi.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Nokia s40/Asha (Java tabanlı), Symbian, Windows Phone ve Meego işletim sistemli telefonlar üretiyor, aşağıda soranlar olmuş…

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  gümrükten girdiğinde 3 ötv kdv gümrük masrafları ihrac edenin kar payı 10 liralık mal 20 lira oluyor

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Nokia 83 mılyon aatı ıse symbıan nasıl 13 m da kalıyor. kalanlar ne windows phone mu meego mu??
  —————————–

  Bende ona takıldım

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  son zamanlarda artan kontratlı telefon satışlarının da bu duruma etki ettiğini düşünü***** yılda bir telefon değiştiren bir kullanıcı, cihazını belli bir kontrat üzerinden almışsa kontrat süresi doluncaya kadar değiştirmiyor..

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Nokia 83 mılyon aatı ıse symbıan nasıl 13 m da kalıyor. kalanlar ne windows phone mu meego mu??

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  türkiyede gençler olmasa satışlar olmazdı zaten aklı başında adam bir aylık maaşını gidip telefona yatırmaz malum asgari ücret 700-800 lira iken gençlerin ellerinde 1 milyarlık telefon görüyoruz ne gerek var orası tartışılır ama aklı başında adam gidip 1 milyara telefon almaz paraya yazık

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Telefonlar pahalı. Değiştirmek istiyorum ama bu yüzden değiştirmiyorum…

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Telefonların ömrü ve kalitesi artıkça kullanım ömrüde uzuyor.Üstüne yeni çıkan modellerin fiyatlarını eklerseniz çok normal herkez 1000 tl nin üzerindeki telefonlar alamaz sürekli

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  E düşsün bi zahmet zaten, peynir ekmek mi bu sanki sürekli alınacak.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Cihazlarda çok büyük farklar olmamasına rağmen , çok büyük rakamlara satılıyor… Benim gibi düşünen tüketicilerde elimdekinden çok farkı yok niye o kadar para vereyim diyor… Ya fiyatlar düşsün yada cihazlar farklı özellikler kazansın…

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  milletin kullandığı telefon çoğunlukla akıllı telefon ve sağlam telefonlar bu yüzden kolay kolay vazgeçip değiştirilmiyo. ancak yazılımsal ve donanımsal olarak büyük farklar olması gerek eski telefona nazaran..

" Cep Telefonu Satışları Düşüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonu Satışları Düşüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonu Satışları Düşüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!