Cep telefonu taksit sayısı düştü! İşte fiyat sınırı


14 Ocak 2020 Salı 08:40
Cep telefonu taksit sayısı düştü! İşte fiyat sınırı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu – BDDK tarafından geçen haftanın başında yayınlanan yeni yönetmelik taslağı, cep telefonu taksit sayısı sınırlaması konusunda detayları ortaya çıkarmıştı. Bu yönetmelik taslağı resmen onaylandı.

Cep telefonu taksit sayısı düştü: 3500 TL üstüne 3 ay sınırı!

Böylece taslak olmaktan çıkan yeni yönetmelik kapsamında, cep telefonu taksit sayısı 3500 TL’den pahalı olan telefonlar için 3 ay ile sınırlandı. Yani, bu fiyatı aşan bir akıllı telefon satın almak isteyenler bunu üç taksitte ödemek zorunda.

Bu düzenlemenin bankalar tarafından verilen krediler ve GSM operatörleri için de geçerli olduğunu hatırlatmak isteriz. Yani, yasal olarak 3500 TL’yi aşan herhangi bir telefonu 3 aydan daha fazla taksit ile satın almanız mümkün değil.

3500 TL’nin altındaki telefonlarda ise herhangi bir sorun yok. Bu telefonlar için 12 aya kadar kredi kullanabiliyorsunuz.

Resmi Gazete’de yayınlanan cep telefonu taksit sayısı kararı;

Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı, bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, tablet alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı aşamaz. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır.”

“(6) Kurul, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak, bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye veya bu konuda ilave sınırlamalar getirmeye yetkilidir.”
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Cep telefonu taksit sayısı düştü! İşte fiyat sınırı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki taksit sayısı düşünce telefon satışları düşecek yine artacak telefon satışları yabancılarla mücadele edecek markan olmadığı sürece bu durum değişmeyecek Adam bireysel kredi çekip gidip 48 taksitle alıyor bunuda engelleyebilecekmisiniz?

  Bırakın yasakçı zihniyeti almak isteyen her şekilde alır sizde yasağınızla kalırsınız tek farkı kredi kartı ile almaz.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   👍🏼

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  hükümet bu konuda cok yanlis yapti

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Kardeşim 6-7 bin lira diyorsunuz da zaten 6-7 bin TL, 1000 dolar yapıyor. Bugün ortalama bir telefon 400-500 dolar bandında zaten, bunun üzerine bir de çeşitli kalemlerdeki vergileri de ilave edince fiyat 10bin₺ yi çok rahat bir şekilde asmakta hatta bazı firmalar Türkiye’de Avrupa ve dünya piyasasından daha ucuza mallarini pazarlamakta. Zaten yanlış hatırlamıyorsam Vestel firmasının talepleri doğrultusunda telefonlara durduk yere 2 kere zam yapıldı Vestel satamıyorum deyince. Burada karar tüketiciye kalıyor pazarda 15. El temiz 3310 cihazlarda var eğer tercih ederseniz işinizi görür SMS gönderiyor sesli arama yapıyor. Hem güncelleme de istemiyor sarji da 3,5 gün gidiyor ben kullanıyordum. Ha bana kalırsa general mobile’a saygı duyalım çünkü tercih sebebi benim olma ihtimali müthiş derecede artıyor benim icin. İster gm go 9 alırsınız go platformlu, ister gm9 pro alırsınız yine tercih tamamıyla Tüketiciye kakıyor. Yani ister itibar meselesi yapıp taviz vermeyin, isterse ihtiyaç meselesi yapıp ihtiyacınızı giderin vesselam

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Almak yâda hiç alamamak almaya çalışmak

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence telefon alanlar hapse atılmalı telefon yasaklanmalı haydi hep beraber dumanlaşalım , resmen moku çıktı bu işin ,millet de şaşırdı

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Düşük olan refah seviyesi nasıl daha aşağılara çekilir bkz:

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar salak salak yorum atmışlar, sanki bıraksalar yarın 8bin 9bin tl verip telefon alacaklarmışta alamıyolar diye üzülüyolar. Uzanamadıkları ciğerede mındar diyorlar. Aklinizi basiniza toplayinda sorun kendinize bir telefona o kadar para verilir mi diye? Gidin bir iki ülke görün, seyahat edin. He ikisine de paranız yetiyorsa da al 3 taksitle arkadaşım.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  7-8 binalara telefon alıp her yıl değiştiren insanlardan yapmışlar ??? ACİL BEYİN NAKLİ ŞART!!

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  O eleştirdiğin iktidar bunu yıkmaya çalışıyor derken ???? Bu durumu meydana getiren 30 yıl boyunca başımızda olan iktidar . 3 sene öncekinejonımik koşullar olsa borçlanma faizi düşük olda pisayda para bol olsa yine 36 ay taksitle alıp havanı atacaktın onlarında umrumda olmayacaktı

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  xiaomi kokun çok güzel…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Cebinde parası yok, taksite ağlıyor fakir. Paran yoksa alma tüketme. Baba parasıyla gelip burda ahkam kesme bebe

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Millet hiç alamasın diye böyle bir karar alındı sanırım.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  7 8 bin tl lik telefon alan her yil degistiren hayvanlar yuzunden

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   😂😂😂😂😂

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Hayvan sensin
   Mllee hayvan diyen hayvandir

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok bile olmuş. Ozentilikten herkes en son modeli almaya çalışıyor sonra patlıyor…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sanane kardeşim alan alır !!!

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Chilcahil konusma mecbur olmayan zaten alnaz
   Chillik iste bu kisinin soyledigi cahil sozleridir

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu akpnin tek amacı tek gayesi vatandaş bir baltaya sap olamasın, vergilere vs kızıp elinde ne varsa onuda satsın dim dizlak ortada kalsın. Yahuu ne istersin taksitten sanane millet isterse ömür boyu taksitle alır sen kimsin ne hakla ve hangi mantıkla karışırsın. Ama bu millete müstehak. Umarım ekmek de 10 lira olur. Az yer adam akıllı oy kullanırsınız kafanız basar belki

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   İnsanlar 7-8 bin tl verip telefon aldığında mı baltaya sap ***** borçlar yüzünden bu faizler yüzünden stres içerisinde bir ömür geçirilmeye mahküm edilmiş o eleştirdiğin iktidar bunu yıkmaya çalışlı***** yazık ki milletimiz sosyal medya belası yüzünden normal yaşamayı dahi unutmuş.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ülkede yaşanmaz. Vergi vergi vergi nereye gidiyo bu paralar.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  ben vatandaşını bu kadar ezen bir hükümet daha görmedim yazıklar olsun

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Müslüman iktidarımız taksit sayısını kısıyor krediyi serbest bırakıyor, maksat faizci bankalarımız zarar görmesin

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  İstiyolarki hiç bişey alamasın vatandaş yazık be bu nedir

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ziyaaa hazinedeki dolarlari neden yurt disina cikartalim sen onu söyle bi. Yoksam sen Apple tl ile ödeme yaptigini mi saniyorsun. Ya ziya defolu geldin defolu gidiyorsun

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ekonomik olarak 2019 arayacağız galiba .

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Süper artık kimse telefon alamaz değil mi? Bırakın bu yasakçı zihniyeti almak isteyen adam her şekil alır Gider bireysel kredi çeker nakit alır
  Onada mı yasak koyacaksınız ??Zihin okuyup bu parayla telefon alana kredi yokmu diyeceksiniz üretim yapında türk telefonu alalım.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  vallahi usandık ne cep telefonuymuş sürekli taksit sayıları artıyor azalıyor operatörler milyarder oldu esnaflar battı devlet bu sistemle zenginidaha zengin etti herzamanki gibi yazık tek derdimiz bu ya

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Apple almayin android alin diyorlar kisacası

" Cep telefonu taksit sayısı düştü! İşte fiyat sınırı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep telefonu taksit sayısı düştü! İşte fiyat sınırı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep telefonu taksit sayısı düştü! İşte fiyat sınırı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 2. 2 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 3. 3 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 4. 4 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 5. 5 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 6. 6 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 7. 7 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 8. 8 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 9. 9 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 10. 10 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!