Taksitli telefon almak mümkün mü? Taksit sayısı kaç ay? (Güncel)


07 Şubat 2021 Pazar 23:47
ABONE OL
Taksitli telefon almak mümkün mü? Taksit sayısı kaç ay? (Güncel)

Doların yükselmesiyle birlikte teknoloji ürünlerinin pahalılaşması, özellikle de cep telefonu almak isteyenler taksit seçeneğini önemli hale getirdi. “Taksitli telefon almak mümkün mü? Cep telefonlarında taksit sayısı kaç ay?” gibi  sorularla vatandaşlar konuyu araştırıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bilindiği üzere tasarrufu arttırmaya yönelik hamlesiyle 1 Şubat 2014 tarihinde cep telefonu satışlarında kredi kartına taksit imkanını tamamen yasaklamıştı.

Taksitli telefon satışında son durum

BDDK tarafından gelen bu yasak sonrası çeşitli yöntemler geliştiren vatandaş; banka kredisi kullanarak, senet imzalayarak, operatör şirketlerinin kampanyalarında faydalanarak ve küçük esnaf ile anlaşarak cep telefonlarını satın alıyorlardı. Daha sonra hediye kart gibi yasağı delen uygulamalar da ortaya çıkınca BDDK, kısa bir süre sonra bu uygulamalara da yasak getirdi.

Bu süre içerisinde çoğu vatandaş özellikle banka kredisi ve operatör şirketlerinin kampanyaları ile cep telefonu satın aldı. Yaklaşık 3 yıl boyunca devam eden kredi kartına taksitli telefon alma yasağını, ekonomi yönetimi geri çekti. 2018 yılında gelen bir düzenleme ile fiyatı 3.500 TL’ye kadar olan cep telefonları için taksit sayısı 12 ay olarak belirlenirken, fiyatı 3.500 TL’yi aşan cep telefonları için belirlenen taksit sayısı ise 6 ay oldu. Ancak sürekli gelen yeni düzenlemeler ile birlikte kafası iyice karışan vatandaşlarımız için “Taksitli telefon almak mümkün mü, taksit sayısı kaç aya düştü” gibi sorular hala geçerliliğini koruyor.

Cep telefonu kaç taksitle alınabilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kredi kartı ile cep telefonu satışı artık mümkün. Ancak bunun da püf noktaları var. 2018’de yapılan düzenleme ile fiyatı 3.500 TL’ye kadar olan cep telefonlarında 12 taksit geçerliydi. Aynı şekilde fiyatı 3.500 TL ve üzeri olan cep telefonlarında yapılan taksit sayısı 6 aydı. Son olarak, fiyatı 3.500 TL ve üzeri olan cep telefonlarında taksit sayısı 6 aydan 3 aya düştü. Ayrıca fiyatı 3.500 TL’ye kadar olan cep telefonlarına getirilen taksit sayısında ise herhangi bir değişiklik olmadı.

taksitli telefon

Konu ile ilgili yapılan resmi açıklama ise şu şekilde;

”Bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, tablet alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı aşamaz. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır.”
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Taksitli telefon almak mümkün mü? Taksit sayısı kaç ay? (Güncel) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Taksitli telefon almak mümkün mü? Taksit sayısı kaç ay? (Güncel) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Taksitli telefon almak mümkün mü? Taksit sayısı kaç ay? (Güncel) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği