Okunma

Cep Telefonunda Çift Çekirdek Dönemi


15 Haziran 2009 Pazartesi 08:06
Cep Telefonunda Çift Çekirdek Dönemi

Akıllı telefon adı verilen cihazlar için yonga tasarlayan ARM, çift çekirdekli işlemcilere sahip ürünlerin önümüzdeki yıl piyasada olacağını açıkladı. Bu yeni işlemciler sayesinde akıllı telefonların bilgisayarların donanım özelliklerini taklit etmeye başlayacağı söyleniyor.

Bu gelişme, Apple ve Palm gibi akıllı telefon üreticilerinin yakın bir gelecekte iki çekirdekli işlemcilere sahip modelleri piyasaya sürebileceği anlamına geliyor. iPhone ve Palm Pre gibi cihazlarda kullanılan uygulamalar her geçen gün daha karmaşık hale geldiğinden, işlemci alanında bir gelişmenin doğal olduğu belirtiliyor.

 

ARM’nin üst düzey yöneticilerinden James Bruce çift çekirdekli A9 işlemcileri kullanan ürünlerin 2010 yılında piyasada olacağını söyledi. Palm Pre Cortex A8 kullanırken iPhone ARM tasarımını temel alan Apple’ın özel modelini kullanıyor.

Neler getiriyor?

Peki, yeni çift çekirdekli A9, Cortex A8’e oranla ne gibi avantajlara sahip olacak. Cep telefonlarında, kullanıcıların aradığı en önemli özelliklerden biri pil ömrü. Çift çekirdeki olunca daha fazla güç tüketimi akla geliyor fakat A9 45nm mimarisi ile üretildiğinden güç tasarrufu konusunda oldukça başarılı olacak. Bir önceki model olan Cortex A8’in 65nm mimarisine sahip olduğunu belirtelim.

Pil ömrüne yaptığı katkının yanı sıra çift çekirdekli A9 yongasının performans açısından da büyük katkıları olacağı belirtiliyor. James Bruce yeni yonganın bir önceki modele oranla yaklaşık iki kat daha fazla performans sergileyeceğini iddia ediyor.

:: Cep telefonları ile bilgisayarlar arasındaki fark gelecekte tamamen kapanabilir mi?

 

 

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cep Telefonunda Çift Çekirdek Dönemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonunda Çift Çekirdek Dönemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonunda Çift Çekirdek Dönemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "