Okunma

Cep Telefonundan Ayrılamıyoruz!


26 Ocak 2016 Salı 15:30
Cep Telefonundan Ayrılamıyoruz!

Türkiye’nin en büyük izinli veritabanına sahip online pazar araştırma şirketi DORinsight’ın yaptığı sosyal medya araştırması, mobil kullanımın ve sosyal ağların Türk kullanıcısı nezdindeki önemini ortaya koydu.

Tüm sosyoekonomik segmentleri kapsayan ve 8369 kişinin katıldığı internet üzerinden yapılan araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların %72’si internete bağlanmak için ADSL bağlantısı kullanırken, %63’ü 3G kullanıyor.

Fiber optik hat kullananların oranı ise %16 şeklinde ölçümleniyor. İnternete her gün girmeyenlerin oranı ise yalnızca % 2 olarak araştırma sonuçlarına yansırken, internete girmek için bilgisayar ve cep telefonu haricinde bir cihaz kullananların oranı %19’u buluyor.

Katılımcıların %95’i sosyal ağları kullandığını belirtirken, Türk kullanıcıları, cep telefonlarından mümkünse hiç ayrı kalmak istemiyorlar.

Sosyal ağ kullanıcılarının yarısı bu ağları kişisel işleri için kullanıyor. Ancak sosyal ağların en çok kullanılma nedeni olarak kullanıcıların yakın çevresinden, ayrıca yerel ve yabancı kaynaklardan haber alma istekleri olduğu istatistiklerde görülüyor.

Facebook kullanımı zirvede

İnternet kullanıcıları ezici bir çoğunluk ile Facebook kullanmayı tercih ediyorlar. Twitter ve Instagram ise kullanıcıların yarısı tarafından kullanılıyor. Snapchat uygulamasına baktığımız zaman ise internet kullanıcılarının yalnızca %8’lik bir kesim tarafından kullanılmakta olduğu ortaya çıkıyor.

Türk internet kullanıcılarının sosyal ağlardaki hareketleri kontrol etme oranları da yüksek. Günde en az iki kere kullandığı sosyal ağlara bakanların oranı %85 olarak ölçümleniyor.

Anket katılımcılarının yarısından fazlası, Facebook’un önümüzdeki 3 yıl boyunca şu anki popülerliğini devam ettireceği görüşünde birleşiyor. Instagram’ın 3 yıl daha popüler kalacağını düşünenlerin oranı ise sadece %18

16-01/26/istatistik-cep-telefonu.jpg

:: Cep telefonu olmadan kaç gün geçirebilirsiniz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Cep Telefonundan Ayrılamıyoruz!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  41 yaşındayım, dışarıdayken borsa ve bankacılık başta olmak üzere mail, finans ve dünya geneli ekonomi ve haber takibi yapıyorum. Ayrıca sosyal medya ve bu gibi teknoloji sitelerine de bi bekıvereyim derken ve boş vakitlerimde de yabancı dil öğrenme maksadı ile çalışırken farkına varıyorum ki telefon elimden hiç düşmüyor. Tabii ki tüm bu işlerim için iPhone olmazsa olmazım zira güvenlik benim için oldukça önemli ve neredeyse iPhone ile bütünleştim diyebilirim. Artık ciddi ciddi telefon diyeti yapmayı düşünüyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de sosyal medya kullanmıyorum ama telefonun başından yine de ayrılamıyorum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  facebook almış bayrağı yürümüş

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Alışkanlıklardan vazgeçmek zor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sosyal medya hesabım yok fakat gerçekten her gün akıllı telefon olmadan yapamıyoruz 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  9GAG!

" Cep Telefonundan Ayrılamıyoruz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonundan Ayrılamıyoruz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonundan Ayrılamıyoruz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "