Okunma

Cep Yakmayan Arama Motorları


09 Aralık 2010 Perşembe 12:30
Cep Yakmayan Arama Motorları

İlk akımı Blackle‘ın başlattığı enerji dostu arama motorlarının sayısı artıyor. (Google’ı Tasarruflu Kullanın: Blackle) Bu güne kadar Blackle sayesinde 2 Gigawatt saat enerji tasarrufu sağlandı. Benzer gözde arama motorlarının hepsini topladığımızda, yaklaşık 3 Gigawatt saat enerji tasarrufu yaptığını görüyoruz.

Toplamda 5 Gigawatt saat enerji tasarrufu sağlayan bu arama motorlarının tasarruf ettiği enerjinin boyutu 1.5 milyon konutun enerji ihtiyacını karşılayacak büyüklükte.

 

 

En Çok Kullanılan Ve Eneji Tasarufu Sağlayan Arama Motorları

1.Wattogle: Google’un arama motorunu kullanan, siyah üstüne beyaz yazılı tasarımıyla basit bir arama motoru. Bu güne kadar 17 watt saat enerji tasarrufu sağlamış.

2.Jabago: Siyah üstüne beyaz yazılı tasarım kullanan sitenin Wattogle’dan ismi dışında bir farkı yok.

3.Google Black: Google arama motoru kullanan, arama motoru olmanın dışında enerji tasarrufu ile ilgili haberlere de yer veren bir site.

4.Earthle: Siyah üzerine beyaz – gri ve yeşil yazılı tasarımla,daha renkli bir arama motoru. Earthle da Google arama motorunu kullanıyor.

5.Darkoogle: Nispeten daha şık bir arama motoru. Siyah üstüne yeşil-beyaz yazılı ve ana sayfasında tasarruflu bir ampul bulunuyor.

6.Blackle: 2002 den beri en çok enerji tasarrufu yaptıran ve akımın öncüsü. Blackle ile ilgili detaylar için (Google’ı Tasarruflu Kullanın: Blackle) başlıklı habere bakınız.

 

:: Enerji tasarrufu yapıyor musunuz?
yazarAyhan Sipahi

Word Wide Web'i geliştiren fizikçi Tim Berners-Lee'nin izinden giden Ayhan, web dünyasının püf noktalarını, gelişmelerini ve en son haberlerini ShiftDelete.Net'te sizlere sunuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Cep Yakmayan Arama Motorları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    gereksiz

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Tamam da siyah ekrandan beyaz ekrana geçerken insan gözü ne yıpranıyor bunuda bir araştırmanız gerek.

" Cep Yakmayan Arama Motorları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Yakmayan Arama Motorları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Yakmayan Arama Motorları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "