Okunma

Cepte DivX Keyfi


20 Nisan 2009 Pazartesi 07:08
Cepte DivX Keyfi

Akıllı telefonlara olan rağbet arttı artmasına ama akıllı telefonların aklını kullanmasını sağlamak için çeşitli uygulamalar yüklemek veya halihazırdaki uygulamaların çalıştırılarak hakkının verilmesini sağlamak gerekiyor. Cep telefonlarında sinema ve TV keyfi yıllardır üzerinde çalışılan ve geliştirilmeye çalışılan bir konu.


Mesela Transformers’ı cepte taşımak nasıl fikir?

Ancak Windows Mobile kullanıcıları uzunca bir süredir cepte divx keyfini çıkarabiliyorlar. Yıllarca diyoruz çünkü neredeyse 2003 yılından bu yana Windows Mobile kullanıcıları cep telefonunda DivX seyredebiliyor. Eğer sizinde bir Windows Mobile telefonunuz varsa işte size sınırsız cepte sinema keyfi yaşatacak iki ücretsiz uygulama.

İlk önce DVD medyalarınızı başına birşey gelmesin diye bilgisayarınızda yedeklediğiniz DivX’lerle başlayalım. DivX’ler her ne kadar boyut olarak küçülse de cep telefonlarının ekranları göz önüne alındığında çok daha düşük kapasitede daha fazla kalite sunmaları mümkün.


Türkçe destekli PocketDivXEncoder

Eğer DivX filminizi direkt olarak cep telefonuza atarsanız, işlemci gücüne göre cihazınızda zorlanma yaşayabilirsiniz. Üstelik altyazı konusunda da fazladan uğraş vermeniz gerekir. Bunu aşmak için PocketDivXEncoder adlı ücretsiz programı kullanacağız. Bu basit uygulama filmleri yeniden boyutlandırmanızı sağlarken altyazıyı filme gömmenize de imkan veriyor.

Uygulama ayrıca dönüştürme işlemi sonucunda kaç megabayt yer kaplayacağını da gösterebiliyor. Filminizi cep telefonu ekranınıza göre dönüştürdükten sonra ya hafıza kartına direkt atarak, ya da USB kablosuyla telefon üzerinden aktararak işin ikinci aşamasına geçebiliriz.


Ücretsiz TCPMP Oynatıcının oynatamadığı dosya yok gibi

Şu günlerin popüler ve hızlı H.264 oynatıcısı CoreAVC‘nin yapımcıları vakti zamanında TCPMP adlı bir oynatıcı yazmışlardı. Uygulama fazla başarılı olunca CorePlayer olarak paralı versiyona geçtiler. Eğer parasını verip almak isterseniz CorePlayer gerek Windows Mobile gerekse Symbian’da çok başarılı bir performans sergileyen bir uygulama.

Ama para vermeye ne gerek var derseniz çok şey kaybetmeyeceğiniz TCPMP adlı yazılımın son versiyonunu telefonunuza yükleyerek dönüştürdüğünüz (veya telefon gücünüze göre dönüştürmeden aktardığınız) filmleri cebinizden izleyebilirsiniz.


Altyazı desteğini filme gömerek veya uygulamaya gösterek alabilirsiniz

:: Verilen programlara alternatiflerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cepte DivX Keyfi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cepte DivX Keyfi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cepte DivX Keyfi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "