Okunma

Cepte MicroUSB Şarj Hakkında Son Bilgiler!


30 Aralık 2010 Perşembe 18:03
Cepte MicroUSB Şarj Hakkında Son Bilgiler!

İlk olarak 2009 yılında alınan ortak bir karar ile MicroUSB bağlantısının cep telefonlarında standart şarj bağlantısı olması kararına varılmıştı. Aradan geçen süreçte firmalar bu kararı benimseyerek yeni cep telefonlarının bu yuvayı kullanarak şarj olabilmesi yönünde önemli adımlar attı. Avrupa’da toplam cep telefonu satışının %90’ını karşılayan Apple, Nokia, SonyEricsson ve Samsung yeni cihazlarında sadece bu yuvayı kullanıyor.


Uygulama Avrupa Birliği tarafından da destekleniyor.

Adaptörler Tarih Oluyor

Geride kalan %10’luk kesim ise bu konuda somut bir adım atmış değil. Ancak bu konuda üreticilere verilen süre 2011 Ocak ayı ile doluyor. Yani önümüzdeki Şubat ayında pazara sunulan cihazların tümünün microUSB üzerinden şarj olabiliyor olması gerekiyor.

Karar gereği şimdilik üreticiler bir takım adaptörler ile bu uyumu sağlayabiliyor. Ancak 2011 yılı tamamlandığında telefonların tasarlanırken bu uyumluluğa sahip olması şartı aranıyor. Yani uyumluluk sağlayan adaptörlere verilen izin de 2012 ile dolmuş olacak. Halen Avrupa’da 400 Milyonun üzerinde cep telefonu kullanımda ve her yıl 200 Milyondan fazla yeni cep telefonu satılıyor.

 

:: Micro USB’nin standartlaştırılmasının gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cepte MicroUSB Şarj Hakkında Son Bilgiler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cepte MicroUSB Şarj Hakkında Son Bilgiler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cepte MicroUSB Şarj Hakkında Son Bilgiler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "