Okunma

CES 2013’te Neler Oldu?


14 Ocak 2013 Pazartesi 12:00
CES 2013’te Neler Oldu?

8 – 11 Ocak arası Amerika’nın Las Vegas şehrinde düzenlenen CES 2013 Fuarı, yine pek çok yeni ürüne ev sahipliği yaptı. 

Her yıl olduğu gibi, dev firmaların gövde gösterilerine sahne olan CES, 2013 yılının teknoloji trendlerinin fotoğrafını çekmemize yardımcı oldu.

CES 2013’e Full HD ekranlı akıllı telefonlar, 4 çekirdekli mobil işlemciler, 4K diye adlandırılan Ultra HD çözünürlüğünde ve OLED panele sahip olan televizyonlar damgasını vurdu.

CES 2013’te yenilenen teknoloji anlayışı sonrasında, değişen ürünleri görmüş olduk. Yavaş yavaş masaüstü bilgisayarlar, yerini All in One diye tabir edilen hepsi bir arada bilgisayarlara bırakıyorlar. Taşınabilir bilgisayarlar ise tabletleşme sürecine girmiş durumdalar.

CES 2013 için yaptığımız tüm haberlere buradan ulaşabilirsiniz!

Akıllı Telefonlardaki Standart Değişti

Telefonlarda Full HD Dönemi:

Japan Display tarafından geliştirilen 5 inç boyutundaki Full HD IPS ekran paneli, CES 2013’e damgasını vurdu. Pek çok üretici, bu ekran panelini kullanan Full HD çözünürlüğündeki modellerini, CES 2013’te resmen duyurdu.

Başta Sony’nin Xperia Z ve ZL modelleri olmak üzere, ZTE Grand S, Huawei Ascend D2 ve Alcatel Scribe X gibi Full HD ekranlı modeller piyasaya sürüldü. CES 2013 öncesi, HTC’nin de Full HD ekrana sahip 2 telefon duyurduğu, M7 kod adında bir telefonu da geliştirdiği biliniyor. 

2012 yılında akıllı telefonlarda standart olan 1280 x 720 piksel çözünürlük, artık 1920 x 1080’e çıkmış durumda. Ayrıca 5 inçlik büyüklüğünde, üst seviye telefonlarda standart olduğunu görüyoruz.

Sony Xperia Z


Sony’nin yeni akıllı telefonu Xperia Z, 5 inç büyüklüğünde ve Full HD ekran çözünürlüğe sahip yapısıyla, yeni nesil akıllı telefonların tüm özelliklerini bünyesinde topluyor. Telefonun en önemli özelliği ise su geçirmez olması. • Qualcomm 1.5 GHz Snapdragon S4 Pro işlemci

 • Adreno 320 GPU

 • 2 GB RAM

 • 16 GB dahili hafıza ve arttırılabilir hafıza desteği

 • 13.1 Megapiksel kamera

 • 2330 mAh’lik batarya güç veriyor.

Sony Xperia Z Ön İncelemesine Buradan Ulaşabilirsiniz

Devir, 13 Megapiksel Devri:

Akıllı telefonlarda kullanılan ekran panelleri gelişti ve Full HD seviyesine geldi. Gelişmeler sadece bu kadarla sınırlı değil. Akıllı telefonlarda kullanılan ana kamera sensörleri de artık 8 Megapiksel seviyesinden, 13 Megapiksel seviyesine çıktı.

Sony tarafından geliştirilen 13.1 Megapiksellik sensörün Xperia Z ve ZL modellerinde kullanılmaya başlamasından sonra, pek çok firma da yeni amiral gemilerinde 13 Megapiksel sensör kullanmayı tercih ettiler.

2011 ve 2012 yıllarına damga vuran 8 Megapiksellik sensörler, üst segmentte artık yerini 13 Megapiksel seviyesindeki sensörlere bırakıyor.

Mobil İşlemcilerdeki İnanılmaz Gelişim: 

Masaüstü ve taşınabilir bilgisayar pazarına talep her geçen gün azalıyor. X86 tabanlı işlemcilerin yerine ARM tabanlı düşük güç tüketen, mobil işlemciler geliyor.

Dünyanın en büyük mobil işlemci üreticisi Qualcomm, CES 2013’te yeni Snapdragon 200, 400, 600 ve 800 ailesini duyurdu. Yeni işlemcilerle beraber performans, çok daha üst seviyelere taşındı.

Mevcut mobil sektörün en güçlü işlemcisi olan Snapdragon S4 Pro’da kullanılan Krait 200 çekirdeğinin hızlandırılmış sürümünü kullanan Snapdragon 600’de saat hızları 1.9 GHz seviyesine çıkartılıyor.

Qualcomm’un Snapdragon 200, 400, 600 ve 800 Ailesi ile İlgili Tüm Bilgiler

Qualcomm’un en performanslı işlemcisi olacak olan Snapdragon 800 ise, Krait 400 çekirdeğini kullanıyor. 2.3 GHz hızında çalışacak işlemcide, yeni nesil Adreno 330 grafik işlemcisi kullanılıyor. Bu grafik işlemci, Ultra HD denilen 3840 x 2160 pisel çözünürlükte video oynatma desteği sunuyor. Ayrıca 2560 x 2048 piksel doğal çözünürlüğe sahip cihazlarda da kullanılabiliyor. Yani önümüzdeki dönemde, bu çözünürlüklerdeki tabletler, piyasada olabilir.

Mobil işlemci sektörünün bir diğer devi Nvidia da, CES 2013’te yeni işlemcisi Tegra 4’ü duyurdu. ARM Cortex A15 tabanlı 4 çekirdekten gücünü alan işlemcide, bir adet güç dengeleme çekirdeği bulunuyor. Firma en büyük yeniliği grafik işlemcide yapıyor ve toplam 72 çekirdekli bir grafik işlemciyle beraber, Tegra 4’ü piyasaya sunuyor. Nvidia’nın Tegra 4 işlemcisi de 3840 x 2160 piksel çözünürlüğünde video desteği sunabiliyor.

Nvidia Tegra 4 ile İlgili Tüm Bilgiler

Samsung’tan 8 Çekirdekli İşlemci:

Exynos 5 Octa adlı yeni işlemci, Exynos 5 Dual ve Quad işlemcilerinin, 8 çekirdekli varyasyonu olacak. Fakat bu işlemcideki 8 çekirdek, aynı anda kullanımda olmayacak.

Samsung Exynos 5 Octa Hakkında Tüm Bilgiler

Samsung‘un Exynos 5 Octa adlı yeni 8 çekirdekli işlemcisi, ARM‘ın big.LITTLE teknolojisini kullanıyor. İçerisinde 4 adet ARM Cortex A15 mimarisine dayanan çekirdeğe yer verilen Exynos 5 Octa’nın ARM Cortex 15 tabanlı çekirdekleri 1.8 GHz hızında çalışıyor.

Exynos 5 Octa‘nın diğer 4 çekirdeği ise ARM Cortex A7 tabanlı olacak ve bu çekirdekler de 1.2 GHz hızında çalışacak.

Televizyonlarda 4K Ultra HD Dönemi

Çözünürükler Artıyor, Boyutlar Büyüyor:

Akıllı telefonlar ve tabletlerle başlayan yüksek çözünürlük akımı, televizyonları da etkisine alarak devam ediyor. Artık elimizdeki telefonların Full HD ekrana sahip olduğu bir dönemde, 60 inçlik televizyonların Full HD çözünürlüğe sahip olması, cazibesini tamamen kaybetmişti.

Televizyon üreticileri, 58 inç ve üzeri büyüklüğe sahip televizyonlarını artık 4K Ultra HD çözünürlük ile piyasaya sunmaya başladılar.

Toshiba, L9300 serisinde 4K çözünürlüğündeki televizyonlarını 3 farklı boyut seçeneği ile piyasaya sürüyor. CES 2013’te tanıtılan aile 58, 65 ve 84 inç boyuta sahip.

Ayrıca LG, Samsung ve Sony gibi pek çok firma da 4K Ultra HD çözünürlüğe sahip modellerini CES 2013’te görücüye çıkardı.

OLED TV’ler Yaygınlaşıyor:

OLED TV(Organic Light Emiting Diode) pazarı, pek çok dev ismin mücadelesine sahne oluyor. OLED teknolojileri konusunda davalık olan Samsung ve LG ile beraber, Sony de bu konuda oldukça ilerlemiş durumda.

İlk 4K OLED TV Sony’den:

CES 2013’ün en önemli duyurularından biri Sony’den geldi. Dünyanın ilk 4K çözünürlüğüne sahip OLED TV’sini duyuran firma, bu teknolojiyi sadece 56 inçlik bir büyüklüğe sığdırmayı başardı.

Sony’nin 4K OLED TV Modeli ile İlgili Tüm Bilgiler

Sony’nin yaptığı açıklamaya göre, duyurulan 4K OLED TV’de Oksit Yarı İletken TFT ve Super Top Emission teknolojilerinden yararlanılıyor.

56 inç büyüklüğünde 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe ulaşan Sony, televizyonuyla ilgili daha çok teknik detay vermekten kaçındı.

Dünyanın ilk Kavisli OLED TV’si:

OLED teknolojilerindeki lider isimlerden biri olan Samsung, plastik tabanlı OLED ekran teknolojileri üzerindeki çalışmalarının sonucunda, dünyanın ilk kavisli yapıda OLED TV‘sini, CES 2013’te duyurdu.

55 inç büyüklüğünde olan kavisli OLED TV, değişik yapısıyla beraber derinliği geliştiriyor ve yandaki kişierin görüş açısını daha da arttırıyor. Yandaki kişilerin de görüş açısını olumlu yönde etkileyen televizyon için, pek bir teknik detay paylaşılmadı.

Samsung OLED TV


Samsung’un fuarda tanıttığı ürünlerden biri de KN55F9500 kodlu model oldu. Bu OLED televizyonun en önemli özelliği ise aynı anda iki görüntüyü iki farklı kişinin izlemesine imkan tanıyor olması. Bu sayede bir kullanıcı dizi izlerken diğeri de haberleri takip edebiliyor. Üstelik bu görüntüler 3 boyutlu olabiliyor ve ses de ayrıca iletiliyor.

Beyaz Eşyalar Akıllanıyor!

LG’den Akıllı Ev Konsepti

Telefonlarımızdan sonra, evlerimizdeki televizyonlar da akıllandı. Teknoloji gelişip, kullanıcıların alışkanlıkları değişmeye başladıkça, evimizin içindeki diğer araçlar da akıllanıyor. Dünyanın en büyük beyaz üreticilerinden LG, akıllı ev konseptini CES 2013’te tanıttı.

Akıllı evin en önemli cihazlarından biri buzdolabı oldu. İçerisindeki azalan yiyecekleri tespit edebilen akıllı buzdolabı, üzerinde bulunan dokunmatik ekranı sayesinde, sizin sipariş vermenizden tutun, gerekli tüm müdahaleleri yapmanıza izin veriyor.

Ayrıca akıllı çamaşır makinesi, akıllı süpürge gibi pek çok ürün, CES 2013’teki yerini aldı. 

Akıllı Robot LG HomBot 2.0

CES 2013‘te, LG‘nin pek çok yeni ürününe tanık olduk. Fakat şimdi incelediğimiz HomBot gibi bir ürünün eşine, fuar alanında pek rastlamadık.

Son teknoloji ürünü HomBot, evin yerlerini temizleyen akıllı bir robot. Sizin bile kolay kolay erişemeyeceği, dip köşe heryeri temizleyen HomBot, engellere takılmıyor ve duvarlara çarpmadan işini tamamlıyor. Şarjının bittiğini algılayabilen ürün, kendi kendini şarj edebiliyor.

WiFi desteğine sahip LG HomBot 2.0, yükleyeceğiniz akıllı telefon uygulaması sayesinde, başka lokasyonlardan da yönetilebiliyor. Mesela şehir dışındasınız. Ev oldukça pis ve bir misafiriniz gelecek. Yerleri temizlemesi için LG HomBot 2.0’ı telefonunuzdan yönlendirebiliyorsunuz.

Ses algılama ile uzaktan yapacağınız sesli komutları da algılayabilen HomBot’a, “Start Cleaning” demeniz yeterli oluyor. NFC destekli telefonlarınızı dokundurarak da çalıştırabileceğiniz LG HomBot 2.0 ile ilgili daha detaylı bilgiye buradaki içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Daha da Akıllı Televizyon:

Çin’in elektronik devi Haier, Android 4.2 Jelly Bean ön yüklü olarak gelen, yeni akıllı televizyonunu duyurdu. Akıllı televizyonun içerisinde, Qualcomm’un 4 çekirdekli işlemcisi kullanılıyor. Bu işlemci sayesinde, pek çok programı ve oyunu rahat bir biçimde çalıştırabiliyorsunuz.

CES 2013’te, hareketlerimizi ve bizim mimiklerimizden ne yapmak istediğimizi anlayan pek çok yeni televizyon prototipi karşımıza çıktı. 2013 yılında, evimizin içindeki televizyonlar, daha da güçlü ve daha da akıllı olacak. Televizyonlardaki akıl, diğer beyaz eşyalara da yansıyacak ve komple tüm cihazlar akıllı olacak.

Fotoğraf makineleri de vardı

CES 2013 fuarında boy gösteren bir diğer ürün gamı ise fotoğraf makineleri oldu. Özellikle aynasız kategorisindeki yeni modellerin tanıtıldığı fuarda Canon, Nikon, Panasonic, Pentax ve Polaroid gibi markalar yer aldı.

Nikon J3 ve S1 isimli iki yeni aynasız modelini tanıtırken, Canon’un en dikkat çeken modeli PowerShot N oldu. Panasonic ve Pentax da birçok yeni modelini tanıtırken, fuarda yer alan en ilginç ürün ise Android işletim sistemini kullanan Polaroid iM1836 oldu.

Polaroid’in bu modelinin en önemli özelliği aynasız kategorisinde Android işletim sistemi kullanan ilk fotoğraf makinesi olması.

Polaroid iM1836 

Fuarda tanıtılan Polaroid’in iM1836 modeli Android işletim sistemi kullanan ilk aynasız fotoğraf makinesi. Prizma sistemi kullanmadıkları için küçük boyutlara sahip olan aynasız modellerde ilk kez karşımıza çıkan bu işletim sistemi daha önce kompakt fotoğraf makinelerinde kullanılmıştı.

Yeni model 18.1 Megapiksel çözünürlük sunuyor ve kablosuz ağ bağlantısı özelliğine de sahip. Anında fotoğraf baskısı verebilen modellerle tanıdığımız Polaroid, bu yeni cihazla eski popüler günlerine dönmeye çalışıyor.

:: CES 2013’te sizi en çok hangi ürün etkiledi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “CES 2013’te Neler Oldu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Flexible OLED Display nerede?

 2. usahin34 dedi ki:

  Anladığım kadarıyla CES’ten bu yıl teknoloji dünyasının en gözde ürünleri UltraHd Oled Tvler olacak. Eğer bu gözüküyorsa bu sene samsungun resmen şov yapacağını düşünüyorum. Oled panel= Samsung diyebilirim bence…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  15:16 haklısın. Adamların elinde teknoloji var ama bizim gibi normal vatandaşa vermezler (1). Çoluk çocuk oyuncağı satarak bizden iyi para kazanmadan yenisini piyasaya sürmezler (2).

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Galaxy s4 nerde

 5. spybot dedi ki:

  Sony xperia Z tabiki .

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sony liderliğini gösteri. Xperia Z mükemmel!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  merhaba samsung fullhd amoled ekranlar ve oled tv si beni etkiledi…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  LG anca süpürge tanıtsın

 9. SDN Okuru dedi ki:

  4k oled ve 56 inch…Oha sony

 10. SDN Okuru dedi ki:

  13 megapixellik sensörler geçen senede Sonyde standarttı…Samsung htc falan hep 8deydi…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  15:16 10 sene sonrada bir 10 sene sonraki nerde diyeceksin

 12. SDN Okuru dedi ki:

  15:16 ;
  neyin peşindesin 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar çerçöp, çoluk çocuk oyuncakları. Gerçek teknoloji nerede? Şöyle 5-10 sene sonra çıkacak olan (raflardaki) teknolojiden de bahsetseniz hazır hız almışken…

" CES 2013’te Neler Oldu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CES 2013’te Neler Oldu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CES 2013’te Neler Oldu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "