Okunma

Chevrolet Hız Rekoru Kırdı


08 Mart 2016 Salı 10:30
Chevrolet Hız Rekoru Kırdı

Otomobil üreticileri son dönemde alternatif enerji kaynakları tercihlerine yönelerek elektrikli otomobiller üretimine geçme yoluna gitmişlerdi.

Karbon salınımı barındırmamasından kaynaklı, petrol ile çalışan sürümlerine göre daha çevreci bir niteliğe sahip olan otomobiller, petrolün araçlara sağladığı performansa ulaşamamasından kaynaklı kullanıcılar tarafından pek tercih edilmemişti.

Engadget‘ın haberine göre Chevrolet’in elektrikli otomobili ise, elektrikli otomobilin yeterince hızlı olamadığı tezlerine, karşıt bir tez olarak ortaya çıkıyor.

Uluslararası Mile Yarış Derneği, Genovation en GXE teknolojisi ile modifiye edilmiş elektrikli Chevrolet Corvette otomobilinin, elektrikli otomobiller içerisinde günümüze kadar ulaşılan en hızlı hıza ulaştığını ifade etti.

“Dünyanın en hızlı elektrikli otomobili” lakabına sahip olan Chevy Corvette’in rekor niteliğindeki dereceyi elde etmek için 186.8 mph’e ulaşması gerekti.

Firma üreticileri ise elde edilen derece ile yetinmeyi düşünmüyorlar. Yetkililer, önümüzdeki süreçte geliştirilecek Genovation teknolojisi ise 186.8 mph olan sınırı 220 mph’ye çekmek istediklerini belirttiler.

Elektrikli otomobillerin, petrol-benzin barındıran sürümleri kadar performans verip veremeyecekleri tartışılır; fakat daha çevreci olan elektrikli modellerin bu hız sınırlarını aşmaya başlayınca kullanıcıları cezbedecek gibi gözüküyor.

:: Bir elektrikli otomobilin bu denli hız yapması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Chevrolet Hız Rekoru Kırdı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Vites kutusu kullanan ilk elektrikli araç galiba.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Vites kutusu kullanan ilk elektrikli araç galiba.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu da Z6 gibi maximun hızda depoyu 100 km de bitiren cinsten ise 50 km ancak gidiyordur…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  daha ne olsun yeter de artar bile….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Elektirikli arabada temel iki sorun var birincisi bataryanın yetersiz kapasitesi ikincisi yavaş sarj olması bunlar aşılırsa önü açılır

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Daha yeter bu hiz ne istiyonuz sanki sehir ici 300km yapacaklar ama yine de chevrolet iyidir

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bence çıkabildiği hızdan çok menzili önemli.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yazıları yerelleştirseniz mesela okurken googlea "mph to kmh" yazmasak 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  En hızlı hız ne

 10. SDN Okuru dedi ki:

  artık benzinli araba almam. elektrikli çıkana kadar eskisine devam

 11. SDN Okuru dedi ki:

  300.63 kmh tekabül ediyor bnce başarılı gelecek vaad ediyor 😀

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Artık alternatif enerji kaynaklarının artmasıyla ve özellikle arabalarda olan bu devrim dünyamız için çok güzel bir haber 🙂

" Chevrolet Hız Rekoru Kırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Chevrolet Hız Rekoru Kırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Chevrolet Hız Rekoru Kırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "