Okunma

Chrome’a Bir Rakip Daha Geliyor


08 Nisan 2016 Cuma 14:00
Chrome’a Bir Rakip Daha Geliyor

İnternet tarayıcıları sektörünün bir numaralı oyuncusu olarak kabul edilen Chrome, Internet Explorer tarayıcısının piyasadan silinmesine neden olurken, kullanıcıların tercihini oluşturmuştu.

Fakat kullanıcıların beklentileri ve tercihleri değişim gösterince RAM tüketimi konusunda çaresiz kalan Chrome, kullanıcıların şikayetlerine maruz kalmıştı.

Farklı bir tarayıcı beklentileri içerisinde olan kullanıcıların bu yöndeki isteklerine ise Vivaldi cevap vermişti.

Opera’nın kurucularından Jon Von Tetzcher tarafından başlatılan Vivaldi’nin, kullanıcıların verimliliklerini ve üretkenliklerini arttırma hedefini taşıyacağı belirtilmişti.

İnternet tarayıcıları arasındaki bu rekabet ortamında, Adblocking adlı bir tarayıcı, kullanıcılarına kendi ağlarını ve web reklamlarını öne çıkarma vb. çözümleri sunmaya hazırlanıyor.

Mozilla’nın kurucularından Brendan Eich tarafından başlatılan Adblocking tarayıcısı 2015’in ikinci çeyrek verileri ile yalnızca ABD’de 45 milyon civarında kullanıcı barındırıyor.

Amerika Gazete Derneği(NAA) yayıncıları tarafından ortaya atılan haberde, tarayıcı kullanıcıların kendi sahip oldukları internet siteleri, sayfaları, blokları gibi ağlarını web reklamları konusunda kendilerini öne atabilecekleri belirtildi.

The Next Web’de kullanıcıların internet sayfalarındaki deneyimlerini reklamsız olarak gerçekleştirmeleri hizmetini başlıca olarak sunan uygulama, bu bağlamda kapsamını daha da genişletmeyi planlıyor.

16-04/08/adblock-ios1.jpg

İnternet sayfalarında yer alan reklamların yüzde 15’i reklam eşleştirme ortağına, yüzde 15’i size, yüzde 15 oranında Brave’e ve yüzde 55 oranında yayımcıya-tarayıcıya gidiyor.

Adblocking bünyesinde internet deneyimlerini yaşamak isteyen kullanıcılar ise, şirket üzerine çalışan bir Bitcon micropayments sistemi sayesinde yayıncıya-size yüzde 55 oranında sağlanan gelirden hisse sağlanıyor.

İnternet sitelerinde yer alan kötü amaçlı reklamları kullanıcılara göstermeme hizmetini sunan Adblocking, ayrıca kullanıcıların kişisel bilgilerine el koyuyor.

Fakat bu el koyma tarayıcı bünyesinde oluyor. Yani kullanıcıların Adblocking’e sağladıkları kişisel bilgiler yalnızca tarayıcı bünyesinde kalıyor. İnternet konusunda güvenlik zafiyetlerinin had safhada olduğu bir ortamda, tarayıcının tercih edilebilir bir politikayı barındırdığını söyleyebiliyoruz.

Chrome, Vivaldi, Adblocking gibi tarayıcıların arasından beklentilerinize yönelik olarak tercih yapmak size kalmış. Fakat her birinin kendine has artıları ve eksileri barındırdığını, genel çerçeveye bakıldığında birbirlerinden çok üstün deneyimlere sahip olmadıklarını söyleyebiliriz.

:: Adblocking tarayıcısını biliyor muydunuz, reklamsız internet deneyimi tercihinizi oluşturacak mı?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Chrome’a Bir Rakip Daha Geliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yandex googledan sonra en iyisi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  sıkıntısı olan arkadaşlar opera kullansın son sürümü çok güzel çalısıyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Chrome her zaman iyi…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar Kurdum Chrome u bugüne kadar kullanmamda hiçbir sorun ile karşılaşmadım ama Vivaldi yi ilk yüklememde hafıza azaldı uyarısı aldım anlaşılan chrome dan daha fazla ram götürüyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Vivaldiyi indirdim oda choremeye rakipti lakin film sitesinde ki videoları açmayınca gözümden düştü

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bakalım, neler olacak merakla bekliyorum.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  osrktn teyyare karman corman milletin aklını karıştırma amaclı alt yapı 45 milyon kullanıcsı falan varmışta.. Tarayıcı yapısı icinde kalıyorsa ozaman niye el koyuyor diyorsun

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Olsa olsa Chrome un sol t.şağı olur bu

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen son zamanlarda ramden sıkıntıları var Chrome un. açtığım sekmelerde dolaşırkan sürekli yeniden yüklemesi canımı sıkıyor.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  hikaye hepsi bunlar boşverinnn

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bb

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Brave browser var bunun gibi

 13. SDN Okuru dedi ki:

  kurdum denedim gerçekten iii google eklentilerinide kullanabiliyoruz aama firefox alışkanlı gı yokmu

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Chrome'a rakip olamazChrome forever

" Chrome’a Bir Rakip Daha Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Chrome’a Bir Rakip Daha Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Chrome’a Bir Rakip Daha Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "