Okunma

Chrome’dan videolar için önemli yenilik!


19 Ekim 2018 Cuma 22:00
Chrome’dan videolar için önemli yenilik!

Google Chrome picture in picture desteğini duyurdu. Chrome güncelleme sonrasında bu özelliğe kavuşacak. Herhangi bir eklenti yüklemeden Youtube’da bu özellik kullanılabilecek.

Google’ın bir süredir “pencere içinde pencere” özelliğini Chrome’a getirmek için çalıştığı biliniyordu. PiP adıyla da bilinen bu özellik sayesinde videolar küçük bir pencere hâlinde ekranın istediğiniz yerine koyulabiliyor.

Üstelik diğer sekmelere geçildiğinde, masaüstü görüntülendiğinde ya da Word belgesinde yazı yazarken bile bu özellik kesintisiz olarak kullanılabiliyor.

Chrome picture in picture

Chrome güncelleme sonrasında pencere içinde pencere!

Google’ın yazılım geliştiricilerinden François Beaufort sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla bu özelliğin yeni güncelleme sonrası Chrome’a standart olarak geldiğini duyurdu. Windows, macOS, ve Linux kullanıcıları bu özelliği kullanabilecekler.

Chrome picture in picture desteği Youtube’un miniplayerından farklı olarak Youtube’un bulunduğu sekmenin açık olması gerekliliğini ortadan kaldırıyor.

PiP özelliği sadece Youtube’da değil, diğer sitelerde de kullanılabiliyor. Fakat bu durumda Chrome mağazısından uygun eklentiyi indirmeniz gerekiyor. Ekrandan bağımsız olarak görüntülenmeye devam eden videolarda görüntüyü durdurabiliyor, oynatmaya devam edebiliyor ya da sağ üst köşeden videoyu kapatabiliyorsunuz. Şimdilik videoyu ileri ya da geri sarma özelliği bulunmuyor.

Henüz bu özelliği kullanamıyorsanız tarayıcınızı kapatıp açmanız ve Chrome 70 sürümüne tarayıcınızı güncellediğinizden emin olmanız gerekiyor.

Peki, bu özelliği nasıl kullanacaksınız? Yapmanız gereken oldukça basit. Youtube’da bir video açtığınızda farenizin sağ tuşuyla video üzerine iki kere tıklıyorsunuz ve picture in picture bölümüne tıkladığınızda video sayfadan ayrılıyor. Üstelik küçük ekranda açılan videonun boyutlarını isteğinize göre değiştirebiliyorsunuz.

Chrome picture in pictureYeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Chrome’dan videolar için önemli yenilik!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yandex te zaten vardı.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yandexte kac sendedir var…

 3. Anonim dedi ki:

  şuanda kullanılıyor

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Opera’da aylardır var bu özellik..

 5. Anonim dedi ki:

  Mac lerde safari bunu zaten aynı yöntemle yapıyordu

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Uzun zamandır diğer browserlarda vardı ama şimdi chrome’a gelmesi guzel olacak.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Uzun zamandır diğer browserlarda vardı ama şimdi chrome’a gelmesi guzel olacak

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eee tarayıcıyı açıp kapatınca tarayıcı kapalı kalıyor. Kapatıp açsak daha mantıklı olacak sanırım.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu mevzu zaten Yandex Browser’da vardı. Chrome’ a gelmeside güzel. Ayrıca yazı içinde yer alan ilk görselde Ubunt. Masaüstü’nü görmek beni mutlu etti.

 10. Anonim dedi ki:

  opera bunu uzun zamandır yapıyor

 11. Anonim dedi ki:

  Aynı özelliğin daha gelişmişi en az 1 yıldır opera da var😊 günaydın google

" Chrome’dan videolar için önemli yenilik! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Chrome’dan videolar için önemli yenilik! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Chrome’dan videolar için önemli yenilik! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "