Chrome Güncellendi Ama…


20 Şubat 2009 Cuma 16:21
Chrome Güncellendi Ama…

Google, beta etiketini söktüğünden beri Chrome üzerinde hayli titiz bir çalışma yapıyor. Bunun sonucunu da neredeyse her hafta yapılan güncellemeler olarak gözlemliyoruz. Son güncellemede 1.0.154.48 sürüme yükseltilen Chrome, Hotmail ile User Agent konusunda sıkıntının çözüldüğü Incognito moduna ince ayar çekiyor.

Düzenli ve sık güncellemeler, Google kullanıcılarını sevindirse de, Firefox‘tan beklentinin artmasına neden oluyor. İki tarayıcıdan birini benimseyenler, Google Chrome‘un sık güncellemeleriyle övünüyor veya “Firefox neden böyle her hafta bir şeyler eklemiyor?” diye bozuluyor. Ancak her iki kitlenin de unuttuğu bazı noktaları hatırlatmak istiyorum.

Elma ile Armutu Karıştırmayalım

Öncelikle Google Chrome, henüz sadece birkaç aylık bir tarayıcı. Yıllardır geçen süreç içerisinde hatalarından ayıklanmış, optimizasyonu parça parça yapılmış Firefox’tan çok daha fazla güncelleme yapması gayet doğal. Yapılan güncellemeler de genellikle tarayıcıya dişe dokunur özellikler eklemekten ziyade, Mozilla’nın belki yıllar evvel çözdüğü mevcut hataları gidermeye yönelik oluyor. Bu yönden Google Chrome’un çok daha sık güncellenmesi bir ekstra özellik değil; olması gereken de bu.

Tüm Yük Google’da

Öte yandan, Mozilla’ya yüzlerce eklenti şeklinde eklenen özellikleri, Google’ın(en azından bir süre daha) birinci elden getirmesi gerekiyor. Zira internet kullanıcıları eski-yeni ayırt etmeksizin talepte sınır tanımıyor. Firefox’tan uyarlanan özelliklerle uğraşmak Google’a düşüyor ve her yenilik de eklenti değil güncelleme olarak sunuluyor.

Geleceğin Mona Lisa’sı

Kısacası Firefox ile kıyaslandığında Google Chrome, sanat tablosu kalıbına sahip ama henüz ana renkleri dışında doldurulmayı bekleyen, potansiyeli yüksek bir tarayıcı durumunda. Bu tabloyu en güzel şekilde doldurmak da elbette önce Google’ın, yakında gelecek eklenti özelliğinin ardından da üçüncü parti yazılım geliştiricilerinin elinde. Chrome’un zaman içerisinde aldığı şekli, ShiftDelete.Net olarak biz de merakla takip edeceğiz.

:: Chrome kullanmaktan memnun musunuz?

Bilgi İçin : Google Chrome
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Chrome Güncellendi Ama…”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Chrome iyi, iyi olacak

" Chrome Güncellendi Ama… konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Chrome Güncellendi Ama… ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Chrome Güncellendi Ama… ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi