Okunma

CIA, MacBook’u nasıl hackledi?


23 Mart 2017 Perşembe 22:00
CIA, MacBook’u nasıl hackledi?

Apple’ın, ürünleriyle ilgili en fazla övündüğü noktalardan birisi kuşkusuz güvenlik olsa da geçtiğimiz haftalarda WikiLeaks’in ortaya çıkardığı belgelerle, CIA’in, iPhone’ları nasıl hacklediği gözler önüne serilmişti.

Mac bilgisayarlara virüs bulaşmadığı ve Windows bilgisayarlara göre daha güvenli olduğu Apple tarafından ısrarla dile getirilse de Wikileaks’in ortaya çıkardığı son belgeler, bu iddiaları da yalanlar nitelikte.

WikiLeaks’in yeni yayınladığı bu belgeler, CIA ile ilgili çeşitli bilgilerin yanısıra, teşkilatın özellikle Mac bilgisayarlara uyguladığı hack yöntemlerinden de ayrıntılı olarak bahsediyor.

Örneğin, modifiye edilmiş bir thunderbolt-ethernet çeviricisiyle ile bir MacBook Air’a zararlı yazılım bulaştırmak bu yöntemlerden sadece birisi.

17-03/24/julian-assange-wikileaks-cia-640x0.jpg

Ayrıca “Sonic Screwdriver” adı verilen bir cihazla, CIA’in gözetleme yazılımları bir port çeviriciye saklanabiliyor ve bu yolla şifreli bir MacBook bile hacklenebiliyor. Yeni Mac bilgisayarlardaki port çevirici ihtiyacı düşünüldüğünde, bu türden bir açık daha da endişe verici hale geliyor.

CIA, MacBook gönderimlerine müdahale ediyor olabilir!

Ayrıca WikiLeaks belgelere eklediği notlarda, CIA görevlilerinin bazen gözaltındaki şüphelilerin bilgisayarlarına virüs yerleştirdiğini ancak çoğu şüphelinin bilgisayarına, henüz cihaz şüpheliye gönderilmeden virüs bulaştırıldığını düşündüklerini ekledi.

WikiLeaks’e göre CIA, şüphelilerin satın alımlarını takip ediyor, gönderime müdahale ediyor, cihazı açıp gerekli gözetleme yazılımlarını yüklüyor ve cihazı şüpheliye tekrar gönderiyordu.

Wikileaks, her ne kadar bu yöntemlerin tamamı 8-9 sene önce kullanılsa da bazı yöntemlerin kullanımına halen devam edildiğini düşünüyor.

Buna göre, telefonunuza müdahale edilmiş ve şu an izleniyor olabilirsiniz ancak bunu önlemek için yapabileceğiniz bir şey yok. Çünkü bu yazılımlar, işletim sisteminizi silip tekrar yükleseniz bile ortadan kaybolmuyor.

Yapabileceğiniz en doğru şey, bilgisayarınızı açık alanlarda sahipsiz bırakmamak ve tanımadığınız insanlardan gelen herhangi bir cihazı bilgisayarınıza bağlamamak.

:: Elektronik cihazlarınıza zararlı yazılım bulaşmaması için hangi önlemleri alıyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “CIA, MacBook’u nasıl hackledi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İphone lar 3g den beri macler 2013 yılından beri bu açığa kapatılmış no problem yani

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Oturduğu yerden bastı kırmızı düğmeye macbook diz çöktü. Al abi ciğerim feda sana cia abi diye

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Evet. Tanimadigin insanlardan gelen cihazi neden kendi bilgisayarina baglarsin bu da ayri mesele. Bu tur seyler Windows ta da bulunmakta. Hatta elektronik ev telefonlarinda bile bulunuyor. Icini acip ciplerdeki yazilimi ters muhendislik ile cozen varsa bilir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  hackleme falan yok olm ya. Sistem gayette güvenli. cia çok diretti onlarda verdi bilgileri işte.

" CIA, MacBook’u nasıl hackledi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CIA, MacBook’u nasıl hackledi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CIA, MacBook’u nasıl hackledi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "