Okunma

Çin Apple’ın kârını her an düşürebilir!


28 Mayıs 2019 Salı 07:15
Çin Apple’ın kârını her an düşürebilir!

ABD hükümetinin verdiği kararla birlikte ABD’li şirketlerle iş birliği yapması yasaklan Huawei’in bağlı olduğu Çin hükümeti, verebileceği bir kararla Apple’ın karını yüzde 29 oranında düşürebilir. Analistler tarafından açıklanan raporlara göre, Çin Apple‘a istediği an zarar verebilir.

Çin Apple’ı engellerse Apple kâr düşüşü yaşar

Yatırımcı analistlerin raporda belirttiklerine göre Apple’ın yapmış olduğu satışların yüzde 17’si, kâr rakamının yüzde 29’u ise Çin’e ait. Tabii bu rakamların yalnızca tahminden ibaret olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yani bu sonuçlar kesin bir bilgi içermiyor.

Aslında bu varsayımların yanı sıra başka konular da söz konusu. Apple’ın neredeyse bütün ürünleri şu anda Çin’de üretiliyor. Çin hükümeti, Apple’ı yasaklaması durumunda kendisini de sıkıntıya sokabilir. Tabii üretim yerini Çin’den başka bir yere taşımak Apple’ı da zarar sokacaktır. Yani bakıldığında bu durumlar her iki tarafı da sıkıntıya sokacak nitelikte.

Son duruma baktığımızda Apple ve Çin’in birbirine ihtiyacı olduğu görünüyor. En yakın zamanda sorunlarda bir uzlaşmaya varılacağı da öngörüler arasında.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve videolarıyla ShiftDelete.Net’te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Çin Apple’ın kârını her an düşürebilir!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bizim Türk milleti yine babasına taksitle iphone aldırır veya kendisi eşek gibi çalışır. Sırf o iphone yi alıp hava atcağım diye.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Amerika aç köpek gibidir. Amerika’ın tabiatında açlık var. Tabii biz Türk milletinide unutmuyoruz. Sırf hava atmak için 5.000-10.000 TL lik İphone’u taksitle almak bizimde mallığımız.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çin e gelecek zarar sinek ısırığı gibi olur, apple düşünsün. Çünkü kıçımızdaki dona kadar çin malı ayrıca çindeki kullanıcılar apple yerine huawei kullanarak parayı dışarı kaçırmaz böylece telafi eder…

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi be çin, çek artık abd nin fişini…

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple mi kaldı Çin istesin abd li şirketleri kökten iflas ettirir Teknolojik aletlerin çoğunu Asyalılar icat etti

 6. Anonim dedi ki:

  Her türlü alır millet. İş havaya gelince …

 7. Anonim dedi ki:

  apple Türkiye karnı arttırır zararı bizden çıkarır. Nasıl olsa bizde meraklısı çok evi arabayı satar yine alırız.

  1. Anonim dedi ki:

   Malsınızda ondan Anonim!!

  2. Can dedi ki:

   Bence eniyi marka huawei

 8. Anonim dedi ki:

  Foxconn Apple için üretimi durdurma veya yavaşlatma kararı alacak olursa şirketin hisse değerleri anında düşecektir.

  Ayrıca şunuda unutmamak gerekir ki Foxconn’un elinde Apple ürünlerinin nasıl daha kolay ve az maliyetle üretilebileceğine dair onlarca ekipman ve patent var. Yani fabrikayı başka yere taşırız olayı çözüme kavuşturmayacaktır.

  Not: Foxconn Apple üretimini bırakırsa veya yavaşlatırsa yerine başka ürünler üretecektir, talep azalması olacağını sanmıyorum.

" Çin Apple’ın kârını her an düşürebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin Apple’ın kârını her an düşürebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin Apple’ın kârını her an düşürebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "