Okunma

Çin Ay’da bitki yetiştirdi


06 Ekim 2019 Pazar 19:00
Çin Ay’da bitki yetiştirdi

Çin’in Chang e-4 uzay aracı 3 Ocak 2019’da Ay’ın uzak tarafına indiğinde tarih yazmıştı. Ay’ın o bölümünü ziyaret eden ilk uzay aracı olan Chang e-4’ün yükü arasında Lunar Mikro Ekosistemi (LME) adı verilen 2.6 kilogramlık mini biyosfer vardı. Bu biyosfer ile birlikte bazı canlılar Ay’a taşındı. Sonunda ise güzel haber geldi.

Çin Ay deneylerini devam ettirecek

18 cm uzunluğunda ve 16 cm çapında olan LME, mikro-yerçekimi ve Ay radyasyonu hariç, çoğunlukla Dünya benzeri koşullarda tutulan altı canlıyı Ay’a taşıdı.

LME’nin taşıdığı canlı listesi şu şekilde sıralanıyor:

Pamuk tohumu

Patates tohumu

Kolza tohumu

Maya

Meyve Sineği yumurtası

Fare Kulağı Teresi

Elde edilen verilere göre yetişen pamuğun 3D tasarımı

Çin’in çığır açan bu çalışması, Ay’daki ilk biyolojik büyüme deneyi olarak adlandırılıyor. Ancak pamuk tohumlarını olumlu sonuç vermesi biraz üzücü oldu. Deneyi gerçekleştiren ekip yeşeren pamuk tohumunun filizlenen bir yaprağının olduğunu düşünüyordu. Gelen verilere dayanarak bunun filizlenen iki adet yaprak olduğu anlaşıldı.

LME’nin içi ısıtılmadı, bu yüzden ilk Ay gününden sonra, sıcaklık eksi 190 Santigrat’a düştüğünde pamuk filizleri öldü. Ancak LME’nin ömrünü test etmek için deneyi devam ettirildi. Ekip bu çalışmayı geliştirmeyi planladıklarını da açıkladı. Bu arada bir Ay gününün dünyadaki 14 güne eşit olduğunu söyleyelim.

Ay’daki biyolojik deneylerin daha fazla olması için büyük bir destek veriliyor. Çin, ABD, Rusya, Hindistan, Avrupa Uzay Ajansı ve JAXA, Ay’a yönelik görevler planlıyor. Ayrıca özel şirketler de bu çalışmalara girmeyi planlıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Çin Ay’da bitki yetiştirdi”

 1. Fırat dedi ki:

  Buda Birşey Mi Be Canlı Suriyeli Yetiştiriyoruz Köprü Yapıyoruz Ve Milyarlar Harcıyoruz Onlara.. Avrupa Bizi Kıskaniyeah 🤷‍♂️

 2. Anonim dedi ki:

  fotosentez duydun mu ?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yorumları okuyunca insanın “beni aya gömün” notu ile intihar edesi geliyor.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Uzaya yaptığımız şu yatırımları Dünya’ya yapmış olsaydık Dünya’mız cennet gibi olurdu.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Uzaya yaptığımız şu yatırımları Dünya’ya yapmış olsaydık Dünya’mız cennet gibi olurdu.

 6. Anonim dedi ki:

  ölmüş gezegende bitkinin ne iş var yetişmez ki hemen ölür yani atmosfer olmazsa boşa çabanız

  1. Anonim dedi ki:

   oha bilimadamlari bunu dusunememis. atmosfer mi yok. kesin nobel alirsin sen.

" Çin Ay’da bitki yetiştirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin Ay’da bitki yetiştirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin Ay’da bitki yetiştirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "