Çin bir uygulamayı App Store’dan kaldırttı


10 Ekim 2019 Perşembe 14:50
Çin bir uygulamayı App Store’dan kaldırttı

Apple ve Çin arasındaki ilişki zaman zaman teknoloji basınında yer alıyor. Bir ülke ile bir teknoloji devini karşı karşıya getiren konu bu kez Hong Kong oldu. Apple Çin tarafından yapılan baskılar sonrasında App Store isimli uygulama marketinde yer alan bir uygulamayı kaldırdı.

Apple Çin baskısı sonrası uygulamayı kaldırdı

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi‘ndeki protestolar devam ediyor. Protestoların sebebi, suçluların yargılanmak üzere Çin’e iadesini kolaylaştıran bir yasa tasarısının yerel meclise sunulmuş olması. Peki, bunun Apple ile ne alakası var derseniz, cevabı bir mobil uygulama.

HKmap.live isimli haritalama uygulaması, protestolarda polislerin yerini işaretlemek için kullanıldı. Protestolarda kullanılan bu uygulamaya Çin’in müdahalesi ise gecikmedi. Apple Çin tarafından gelen baskılar sonucunda yaptığı bir duyuru ile App Store içinde bulunan bu uygulamayı kaldırdığını duyurdu.

Apple’ın açıklamasında şu sözlere yer verildi:

App Store‘u güvenli ve güvenilir olacak şekilde oluşturduk. HKmap.live isimli uygulamanın Hong Kong’daki yasa uygulayıcıları ve şehir sakinlerini tehlikeye sokacak şekilde kullanıldığını öğrendik. Bu durumu Hong Kong‘daki pek çok kullanıcının bizimle iletişime geçmesi ile öğrendik ve araştırmaya  başladık. Sonrasında uygulamanın polislerin konumunu gösterdiğini ve kamu güvenliğini tehdit etmek için kullanıldığını doğruladık. Bu uygulamaların yönergelerimizi ve yerel yasalarımızı ihlal ettiğine karar verdik ve App Store’dan kaldırdık.

Tabii konuyla ilgili HKmap geliştiricileri de bir açıklama yanıtladı ve bu suçlamayı destekleyen hiçbir kanıt olmadığını söyledi. HKmap uygulamasının hiçbir zaman suç faaliyetine karışmadığını ve buna teşvik etmediğini söyleyen geliştiriciler HKmap‘in Facebook ve Telegram gibi uygulamalardan gelen bilgilerle bir akış oluşturduğunu belirtti.

Apple’ın uygulamayı kaldırma kararından önce devlet merkezli China Daily isimli İngilizce yayın, Apple’a ateş püskürmüştü. Apple’ın bu uygulamaya izin vererek Çin halkının duygularını incittiği ve bu durumun Çin halkının görüş ve ilkelerine aykırı olduğu söylendi.

App Store‘da bu uygulama kaldırılmış olsa bile şu sıralar kullanıcılar benzer başka uygulamaları bulmuş durumda.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çin bir uygulamayı App Store’dan kaldırttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin bir uygulamayı App Store’dan kaldırttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin bir uygulamayı App Store’dan kaldırttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!