Okunma

Çin ilk özel roketini fırlattı!


21 Mayıs 2018 Pazartesi 10:05
Çin ilk özel roketini fırlattı!

Bir süredir ABD ve Rusya baskınlığında geçen uzay ve roket çalışmalarında bir haber de Çin‘den geldi. Üstelik bu sefer Çin’de özel bir şirket ilk defa devlet desteği olmadan uzaya roket fırlatmayı başardı. Çin özel roket çalışmalarında bir ilki gerçekleştirdi.

Çin’de uzay çalışmaları yaklaşık 50 yıldır devletin uzay ajansı olan Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA) tarafından gerçekleştiriliyordu. Oldukça başarılı olan bu daire; uzaya bilim adamları yolladı, yörüngeye iki adet uydu yerleştirdi, Ay’a robotlar gönderdi. Ancak Çin devlet başkanı Xi Jinping, uzay programının özel şirketlere de açılmasını istiyordu.

Devlet başkanı uzay çalışmalarında özel şirketleri görmek istedi!

2012 yılında çıkarttığı bir yasa ile bu isteğini gerçekleştirdi ve ulusal uzay programını özel teşebbüslere de açtı. 2014 yılında ise öncelikli programlar arasına alınan bu özel şirketler için uzay çalışmaları hız kazandı. Bu çalışmalar bu hafta ilk meyvesini verdi ve özel bir şirket olan OneSpace Technologies, uzaya ilk roketi olan OS-X0‘ı fırlattı. 

Bu hafta içerisinde fırlatılması gerçekleştirilen bu roket 25 millik bir irtifaya kadar çıktı. Dünyaya dönene kadar ise 170 millik bir yol kat eden roketin nereden fırlatıldığına dair bir bilgi verilmedi. Şirketin CEO’su Shu Chang, şirketin 2019 yılı içerisinde 10 adet fırlatma girişimi daha yapacağını söyledi.

Şirketini SpaceX‘e benzeten Chang, gelecek dönemlerde Elon Musk’ın kullandığı gibi roketlerinde sıvı yakıt kullanacağını da ekledi. Şirket şu an için daha istikrarlı ve tutarlı olduğu için katı yakıt kullanıyor ancak bu yakıt türünün roket güçlendiricilerin yeniden kullanılamaması problemine yol açtığı biliniyor.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çin ilk özel roketini fırlattı!”

  1. Furkm dedi ki:

    Allahaşkına şunlara bakın ya roket fırlatma merkezlerinden tutun kamera açılarına kadar hepsi çok amatör bunlar bu şekilde roket gönderebiliyorsa bizde yapabiliriz türkiye şu seçim saçmalıklarından kurtulup artık yüzünü dünyaya dönmesi gerekiyor

" Çin ilk özel roketini fırlattı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin ilk özel roketini fırlattı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin ilk özel roketini fırlattı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "