Okunma

Çin malı Titanic geliyor!


05 Aralık 2016 Pazartesi 08:00
Çin malı Titanic geliyor!

Dünyanın gelmiş en büyük deniz facialarından birini nedir sorusunun akla gelen cevabı hiç şüphesiz ki Titanic olacaktır. 15 Nisan 1912 yılında, gemi içinde bulunan 1514 kişi ile birlikte Kuzey Atlantik okyanusunda batan RMS Titanic, tarih boyunca unutulmayacak bir olay olmuştur. Haberimizin konusu ise Titanic gemisinin yeniden sulara dönüyor olması. Çinliler RMS Titanic gemisinin birebir kopyasını inşa etmeye başladı!

16-12/05/rms-titanic.png

Çin malı Titanic ne zaman bitecek?

 

Haberin detayından önce Titanic hakkında geriye dönük bazı bilgiler verelim. Batmaz gemi olarak adlandırılan Titanic, 1909 yılında inşa edilmeye başladı ve 3 yıl sonrasında denize ilk kez indirildi. Yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisi olma özelliğine ek olarak, dönemine göre sahip olduğu üst düzey teknolojileri sayesinde de “batmaz” olarak nitelendirilen Titanic, 10 Nisan 1912 tarihinde ilk seferine çıktıktan tam 5 gün sonra, 15 Nisan 1912 tarihinde Atlantik okyanusunda bir buzul dağına çarptıktan yaklaşık 3 saat sonra 1514 yolcu ve mürettebatı ile tamamen sulara gömüldü. Bu olay gelmiş geçmiş en büyük facialarından biri olarak tarihteki yerini aldı.

Son yıllarda kopya, yani replika üretimlerle “çin malı” söyleminin hakkını veren Çin merkezli üreticilerden bu konuyla ilgili bir bomba daha geldi. Çin merkezli Seven Star Energy Investment Group isimli şirket, Titanic gemisinin birebir kopyası için çalışmaları sonlandırdı ve gemi inşaatına başladı. 

Dış tasarım olarak tamamen aynı şekilde hazırlanacak olan çakma Titanic’in iç kısmında ise bazı önemli detaylar dışında daha serbest bir tasarım anlayışı hakim olacak. İşin ilginç tarafı ise 130 milyon dolar civarında maliyeti olacak olan bu çalışmanın eseri, Sichuan bölgesinde bir eğlence parkının bir parçası olacak. Balo salonları, yemek alanları, özel kamaralar gibi detaylarla Titanic havası yansıtılacak. Ziyaretçilerin bu gemide gecelik kalma bedeli ise yaklaşık 400$ olacak. 

Çakma Titanic projesinin ilginç detaylarından biri de bazı alanlarda simülasyon ile gerçek gemi kazasının benzeri bir deneyimin ziyaretçilere sunulması oldu. Bu durum ise çeşitli tartışmalara sebebiyet verecek gibi görünüyor zira dünyanın en büyük facialarından birinin üzerinden para kazanmak veya eğlence oluşturmak ne kadar etik tartışılır.

Seven Star Energy tarafından inşaatı başlayan çakma Titanic projesinin 2017 yılın Ekim ayında bitirilmesi bekleniyor. 

 

 
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Çin malı Titanic geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  batmasın sonra aha aha :)) (çin malı ya)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çakma buz daği yapmazlarsa almam

 3. SDN Okuru dedi ki:

  O da patlar o zaman

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanin en berbat en kalitesiz ürünler çinden çikiyor ama ayni zamanda en güzel en kaliteli ürünler de çinden çikiyor. Çin mali deyip geçmeyin her sey parasina göre

 5. SDN Okuru dedi ki:

  kesin batar o gemi.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İphone da çin malı ama istenilen kalitede üretiliyor

" Çin malı Titanic geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin malı Titanic geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin malı Titanic geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "