Çin sondası ilk Mars fotoğrafını çekti


07 Şubat 2021 Pazar 10:05
ABONE OL
Çin sondası ilk Mars fotoğrafını çekti

Çin, gezegenler arası keşif planlarında ileriye dönük büyük bir adım attı. The Guardian haber sitesine göre, ülkenin Tianwen-1 sondasının ilk Mars fotoğrafını gönderdiğini ve yaklaşık 1.4 milyon mil uzaklıktan siyah beyaz olarak anlık bir görüntü yakaladığını bildirdi.

Sonda 10 Şubat’ta yörüngeye girecek

Bilim yorumcularına göre, Tianwen-1‘in elde ettiği görüntü, diğer kaşiflerin daha ayrıntılı resimleriyle karşılaştırılamaz. Burada önemli olanın Çin’in Mars’a bir uzay aracı gönderebileceğinin ispatı olarak dikkat çekiyor.

Ek olarak Sonda’nın, 10 Şubat‘ta Mars yörüngesine gireceğini ve gezginin Mayıs ayında Utopia‘ın çarpma havzasına ineceğini ekleyelim.

Bilindiği üzere Çin, 2011 yılında Rusya‘nın da yardımıyla, bir Mars görevi yürütmeyi denedi. Ancak bu çalışma, lansman sırasında başarısızlıkla sonuçlandı. Aynı zamanda Kızıl Gezegene gitmenin hiç kimse için kolay olmadığını belirtelim. Öyle ki ESA, Rusya, ABD gibi diğer ülke ve kuruluşların bu yolculuğu yapmak için rutin olarak durmadan mücadele ettiğini ancak genelde başarısızlıkla sonuçlanan görevleri ortada.

Ayrıca Tianwen-1‘in başarılı gezici inişinin, 2022‘ye kadar yeni bir uzay istasyonunu yörüngeye yerleştirmek de dahil olmak üzere diğer iddialı projelere başlarken, Çin’i oldukça destekleyeceği düşünülüyor.

Ayrıca Çin’in elde ettiği bu önemli kilometre taşının, ülkenin uzay programı için dönüm noktasını olduğunu da ekleyelim.

Son olarak Çin’in bu ilerlemesini NASA‘nın Perseverance misyonu için etkili bir sembolik folyo görevi göreceği ve Çin’in daha fazla araştırma yapmasına destek olacağı belirtiliyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Çin sondası ilk Mars fotoğrafını çekti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin sondası ilk Mars fotoğrafını çekti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin sondası ilk Mars fotoğrafını çekti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  2. 2 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  3. 3 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  4. 4 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  5. 5 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  6. 6 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  7. 7 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  8. 8 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  9. 9 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  10. 10 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık