Çin’den Sürücüsüz Otomobile Yasak!


20 Temmuz 2016 Çarşamba 14:30
Çin’den Sürücüsüz Otomobile Yasak!

Çin, teknoloji şirketlerinin ülke üzerindeki faaliyetlerine yönelik olarak müdahalede bulunmaya devam ediyor.

Önceki süreçte çeşitli sosyal medya platformları ve teknoloji şirketlerine sansür uygulamalarında bulunan Çin, şimdiki süreçte ise sürücüsüz otomobil teknolojilerini yasaklama yoluna gidiyor.

Çinli yetkililer, yeni düzenlemelerin uygun koşulları meydana getirmesine dek, sürücüsüz otomobil teknolojilerinin test aşamalarının ülkede yasaklandığını belirtti.

16-07/20/b083fe96fac21876ea7b1e.jpg

Çin’de sürücüsüz otomobiller yasaklanıyor

Bloomberg‘de yer alan rapora göre Çin, otonom teknolojilerin, ülkedeki otomotiv endüstrisinin düzenlemelerine uygun olması yönünde şart koşuyor.

Sürücüsüz otomobiller, ülke polisi ile birlikte yürütülen düzenlemelerde yer alan şartları yerine getirene kadar, Çin’de test aşamalarını sürdüremeyecekler.

Çin’den gelen tepkinin sürpriz olmadığını dile getirebiliriz.

Nitekim, geçtiğimiz ay sürücüsüz otomobil Tesla Model S’nin neden olduğu ölümcül kaza, Almanya başta olmak üzere birçok ülkeden tepkiler çekmişti.

Almanya, konu çerçevesinde bu tip olayların aydınlatılabilmesi noktasında, sürücüsüz otomobillere kara kutu konması önerisinde bulunmuştu.

16-07/20/tesla-model-s-accident-germany-8.jpg

Çin’de taslak olarak hazır bulunan düzenlemelerin ne zaman yürürlüğe konulacağı henüz bilinmiyor.

Çin’in o zamana dek, sürücüsüz otomobillere yönelik olarak uyguladığı yasaklayıcı politikanın devamını getirme yönündeki eğilimini göreceğiz.

:: Çin’in sosyal medya ve teknoloji şirketlerinden sonra, sürücüsüz otomobil teknolojilerini de şimdiki süreçte yasaklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Çin’den Sürücüsüz Otomobile Yasak!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sürücüsüz arçlarda hatta sürücülü araçlarda dahi bir kara kutu olması güzel fikir ve gayet mantıklı böylece uzaktan arcı kazaya itmek veya şöför hataları yada kasten yapılan kazalar tespit edilip şahibeler ortadan kaldırı***** tüm araçlarda kesinlikle kara kutu olmalıdır.kara kutuya kaydedilicek veriler ön ,arka ve yan kamera ve sensör verileri sürücü kalp atışı (eli direksiyonda ise ölçülebilir) vs diğer sürücü verileri anlık hız rota alınan yol aracın genel durumu ve herhangi bir uzaktan veya doğrudan yazılım vs yüklemenin log kayıtları bulunmalıdır. (Bunu Teslaya gönderin )

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  surucusuz araclar, suruculerin girmeyecegi, yollarda duzenli bir sistem icerisinde kullanilabilir. amerika cokmus olan otomativ sektorlerini ayaga kaldirmak icin tesla yi pohpohlayarak surucusuz arac fikrini yaymaya calisiyor ama insanlarin kullandiklari araclarin oldugu yollarda olmasi imkansiz.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Model s in neresi sürücüsüz otomobil anlamıyorum

" Çin’den Sürücüsüz Otomobile Yasak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den Sürücüsüz Otomobile Yasak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den Sürücüsüz Otomobile Yasak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 2. 2 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 3. 3 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 4. 4 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 5. 5 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 6. 6 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 7. 7 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 8. 8 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 9. 9 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 10. 10 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme