Çin’den Tesla’ya hükümet darbesi


19 Mart 2021 Cuma 23:30
ABONE OL
Çin’den Tesla’ya hükümet darbesi

Çin yönetimi, veri toplanmasından kaynaklanan potansiyel bir güvenlik riskine atıfta bulunarak askeri ve hükümet personellerinin Tesla marka araçları kullanmasını yasaklıyor.

Tesla Çin askeri kayıtlarını ABD’ye yolluyor iddiası

The Wall Street Journal’ın haberine göre, elektrikli otomobil üreticisi Tesla, veri güvenliği nedeniyle Çin’in hükümet ve askeri kanadında yasaklanıyor. İddiaya göre karar, Tesla’nın dış kameralarının sürekli görüntü kaydetme yeteneğini onayladığı bir güvenlik incelemesinin sonrasında geldi. Pekin hükümetinin en büyük endişesi ise  söz konusu görüntülerin ABD’ye geri gönderilebileceği endişesi.

cin-tesla-araclarinin-kullanimini-durdurdu

Böylece Tesla, iki ülke ticaret müzakerelerinde devam etmek için bir araya gelirken, ABD ile Çin arasında süregelen ticaret anlaşmazlığına kapılan son şirket oldu. Ülkenin Tesla’yı ve onun elektrikli araç üretimini benimsemesine rağmen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yerli girişimleri teşvik etmek için ülkesini yabancı teknolojiden uzaklaştırma girişimlerinde bulundu. Öte yandan Tesla aleyhindeki karar, Washington’un potansiyel bir güvenlik riski olarak gördüğü akıllı telefon üreticisi Huawei de dahil olmak üzere Çinli şirketlere yönelik ABD kısıtlamalarını yansıtıyor gibi görünüyor.

Ayrıca, hükümet kararlarının diğer sektörlere nasıl yankı uyandırdığı düşünüldüğünde, Tesla’nın Çin’deki büyümesi zora girebilir. Zira Tesla, büyük ölçüde şirketin ülkedeki popülerliğinin meyvesini yiyerek 2020 yılını kar ile kapattı. Ayrıca Çin, dünyadaki elektrikli araçlar için en büyük pazar ve Amerikalı firma da elektirikli araç piyasasında en çok satış yapan şirket konumunda.

İlk olarak 2017 yılının yaz aylarında Çin hükümetiyle görüşmelerde bulunan Tesla, Asya piyasasını uzun zamandır hedefi gördü. Bunun yanında firmanın pazara girmesi için Pekin, kurallarını olabildiğince gevşetti. GM ve Ford gibi büyük üreticiler, ortak girişim kuralları altında otomobil üretmek zorunda kalıyor.

Konuyla ilgili Tesla cephesinden herhangi bir yorum gelmedi. Ancak WSJ’ı veri toplama ile ilgili daha önce yaptığı bir açıklamaya yönlendirdi. Şirket açıklamada, “Tesla’nın gizlilik koruma politikası Çin yasalarına ve düzenlemelerine uygundur. Tesla, kullanıcıların gizliliğinin korunmasına büyük önem veriyor” dedi. Ayrıca firma araç için kameraların Çin’deki tüm Tesla araçları için açılmadığı belirtildi.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
AByrktr
AByrktr
25 gün önce

Bu günlerde Alaska’da yapılan Çin ve ABD’li yetkililerin toplantılarında da sıkıntılar oldu. ABD Çin’i Uygur Türklerine yaptıklarından ve Tayvan ile Hong Kong üzerindeki etkisinden suçladı. Çin de ABD’ye “sen önce kendine bak” diyerek misilleme yaptı. Kısacası al birini vur ötekine şaka gibiler. Şimdi de Çin’den Huawei misillemesi geldi ki haklılar. Evet Huawei tabii ki de bütün her şeyi dinleyip Komünist Parti’ye gönderiyor. Ancak Tesla da bunu yapıyor. Çözüm basit; yerli olacak başka türlü çözümü yok bu işin.

" Çin’den Tesla’ya hükümet darbesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den Tesla’ya hükümet darbesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den Tesla’ya hükümet darbesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  2. 2 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  3. 3 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  4. 4 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  5. 5 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  6. 6 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  7. 7 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  8. 8 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  9. 9 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  10. 10 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor