Okunma

Çin’den Uzay Atılımı!


08 Ekim 2010 Cuma 17:40
Çin’den Uzay Atılımı!

Uzayın karanlık ve sessiz yapısı Çinlilerin dikkatini çekiyor olsa gerek. Zira Çinliler, dünyayı bıraktı şimdi de Ay’a kanca atmaya hazırlanıyor. Amerika, Avrupa ve Japonya ile birlikte uzay yarışına iyiden iyiye ısınan Çin, Ay yörüngesine oturtmayı planladığı yeni uydu projesiyle, işleri olabildiğince hızlandırmaya çalışıyor.

 

Chang’e 2 adı verilen Ay Uydusu, Ay yüzeyini tarayarak Çinli bilim insanlarına bilgiler yollayacak. Uzun yakıtlı 3C roketi kullanarak geçtiğimiz hafta içerisinde Xichang fırlatma rampasından fırlatılan uydunun, kısa süre içerisinde yörüngeye yerleşmesi bekleniyor.

 

 

Japonya Havacılık Dairesi JAXA‘nın da 2010‘da Ay ile ilgili resmi projeleri olduğunu göz önünde bulundurursak, Ay’ın önümüzdeki on yıllık süreç içerisinde ne gibi çekişmelere sahne olacağını şimdiden merak ediyoruz.

:: Ay’ın önümüzdeki yıllarda yeni bir krize yol açacağını düşünüyor musunuz?

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çin’den Uzay Atılımı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den Uzay Atılımı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den Uzay Atılımı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "