Okunma

Cogito Sözlük


04 Eylül 2013 Çarşamba 12:15
Cogito Sözlük

2011’de kurulan ve Fransız filozof Réne Descartes‘in ‘Cogito, ergo sum!’ yani ‘Düşünüyorum, o halde varım!’ manasındaki sözünden ilhamla isimlendirilen Cogito Sözlük; edep, ahlak ve saygı çerçevesinde beyan edilen her türlü fikre ve fikir sahiplerine ev sahipliği yapıyor. 

‘İnsani fikre, samimi zikre 7/24 açık sözlük!’, ‘Gel, ne düşünürsen düşün, gel!’, ‘Küfürlerin değil fikirlerin çarpıştığı sözlük!’ gibi sloganlarla adını duyuran Cogito Sözlük; din, ırk, mezhep, cemiyet, ideoloji, parti, cinsiyet ayrımı yapmayan, provokasyona, sistemleşmiş dinlere, kutsal değerlere hakaret ve küfre prim vermeyen, ‘aranan, beklenen, özlenen’ sözlük profili çizen, esaslı bir düşünce platformu. 

Cogito Sözlük’ü diğerlerinden ayıran özelliklerinden bazıları; izahi yeterliliğin yanında mizahi yaklaşımın üst düzeyde olması, gündemdeki gelişmelerin suyunu çıkarmadan değerlendirilmesi, şahısların ilkel çatışmasından değil fikirlerin özgürce tartışılmasından beslenmesi ve magazinsel haberler yerine edebiyat, felsefe, sinema, müzik, siyaset gibi alanlarda paylaşımlar yapılması. 

Cogito Sözlük genel kültüre ve kişisel donanıma katkı sağlayacak bilgilerin yanı sıra orijinal mizah anlayışıyla da dikkat çekiyor. Mizahın bağdaştırıcı unsur olma özelliğini öne çıkaran sözlükte, binlerce sosyal tespit espritüel biçimde sunuluyor.

Cogito Sözlük özel yahut tüzel herhangi bir kuruluşa, ideolojiye, cemaate, cemiyete, kuruma, vakfa, partiye, derneğe bağlı olmadığı gibi maddi manada ne reklam ne de propaganda amaçlı desteklenmeyen bağımsız bir oluşum.

Cogito Sözlük; kısa zamanda yerini sağlamlaştırarak kamusal meselelere duyarlı, aktif bir gençlik kürsüsü, dolayısıyla tavrı ve duruşu net bir sivil toplum örgütü haline gelmeyi amaçlamaktadır. 

Cogito Sözlük, İnteraktif sözlükler sıralamasında Ekşi Sözlük, Uludağ Sözlük, İtü Sözlük platformların hemen ardından 4. sırada bulunuyor. 

:: En beğendiğiniz sözlük hagisi?
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Cogito Sözlük”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir ***** ve ahlaklı kişiler takılır.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ekşi Sözlük, İhl Sözlük başta olmak üzere Uludağ Sözlük, Mantıklı Sözlük ve İtü Sözlük’ten oluşan güzel bi sentez olmuş. Devamını diliyoruz…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İlk kurulduğundan beri biliyoruz ne olduğunu. Doğrusu reklam edildiği kadar yok. Hem de hiç yok. Bi yeşil sözlük vardı bir zamanlar. En esaslı muhafazakar sözlük oydu. Kallavi yazarları sıkılıp gevşetince meydan yetersizlere kaldı derken kapandı. Cogito o duruma düşmüyor çünkü ne olursan ol gel mottosu var. Kalite aranmıyor espriler sığ. İhl sözlükten yazar aktarımı yaptılar ihl bitti. Zaten cogitonun kurucuları da ihl den. Keşke gerçekten ince espri yeteneği olan kaliteli yazarların olduğu yeşil ayarında bir sözlük daha olsa da vakit geçirsek.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel reklam olmuş, haber süsü verilmiş reklam.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hertürlü fikre açık mı dedin. Adam mürid ise fikri yoktur birkere, sadece teslim olur o kadar. Biz de inançlıyız ama bu tür siteler düşünen değil köle zihniyeti sever ve yüceltir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bence başarılı, eksisözlükte spoiler yemekten, küfür ve hakaret yemekten, okumaktan, her olaya, her filme, her programa aşağılar yaklaşımlardan bıktım artık.. bakalım bu oluşum ilerde nasıl olacak..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yönetimin imam hatip çıkmazı var. şimdiki okulları kastetmiyorum; ama bir dönem bu okullara ailelerin zoruyla gitmiş ve “imam-hatipliyim; ama her türlü hayatı yaşarım” kompleksine sahip beyinleri yönetim kadrosunda taşıyan bir sözlük. paçalarından özentilik, bir türlü kendi gibi olamama akıyor. gidin entrylerini okuyun ve ne denli çürümüş olduklarını görün

 8. SDN Okuru dedi ki:

  “Muhafazakar camia” bu söz bile başlı başına traji-komik bir durum. Kendilerini nasıl üst bir düzeyde, ulaşılamaz veya üstün görüyorlar anlamıyorum. Bence bu kesimin reklama değil de kafayı değiştirmeye ihtiyacı var.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  logosu enteresanmış. yani kafasız, çay tiryakisi bireyler yetiştirelim mi demeye çalışıyolar?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  gittim gördüm gayet başarılı bir ortam kurmuşlar. denemeye değer:)

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ekşi Sözlük varken diğerleri gereksiz dostlar

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Düzgün biseyse hayirlisi olsun

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Reklamları okumak yerine, haberleri okumak istiyorum.

" Cogito Sözlük konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cogito Sözlük ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cogito Sözlük ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "