COM Surrogate (dllhost.exe) nedir? Virüs mü?


08 Ocak 2021 Cuma 15:30
COM Surrogate (dllhost.exe) nedir? Virüs mü?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda karşımıza çıkan COM Surrogate yani dllhost.exe kullanıcılarda tedirginliğe neden olabiliyor. Görev Yöneticisine girerek arkaplanda çalışan uygulamara bakarken bu uygulamayı gören kullanıcıların aklına ilk gelen genellikle: dllhost.exe virüs mü? sorusu oluyor. COM Surrogate dllhost.exe nedir? sorusuna detaylı bir şekilde cevap verdik.

COM Surrogate (dllhost.exe) nedir?

Bileşen Nesne Modeli anlamına gelen COM, Microsoft tarafından 1993 yılında sunulan, geliştiricilerin birden fazla programlama dillerini kullanarak, COM nesneleri yaratmalarına yarayan arabirim olarak karşımıza çıkmaktadır. COM’un ana amacı küçük resimler oluşturmak, görüntüleri, videoları ve dosyaları işlemek.

COM Surrogate (dllhost.exe) nedir?

Kurgulanan bu durum bazı sorunlara yol açtığı için de Microsoft, COM Surrogate adında yeni bir arabirim yaratarak, sorunların önüne geçmeyi amaçlamıştır. Surrogate, COM nesnesinin çökmesi halinde o anki işlem dışında yeni bir COM nesnesi oluşturmayı ve diğer COM nesnesinin çökmesini gerçekleştirmektedir.

COM eşleşmesinin işleme alınması ile de ana bilgisayar işlemi çökmeden çalışmaya devam eder. Ayrıca COM Surrogate işleminin barındırdığı COM nesneleri, kişisel bilgisayarımızda “dllhost.exe” ismi ile yer alır.

dllhost.exe virüs mü?

Yukarıda belirttiğimiz üzere dllhost.exe dosyası, Windows işletim sisteminin bir parçası. Kesinlikle bir virüs değil, ancak burada üzücü olan detay bazı zararlı yazılımların bu dosya üzerinden işlem gerçekleştirmeye çalışması.

dllhost.exe virüs mü?

Eğer bu uygulamanın bilgisayarınızda çok yüksek işlemci ve bellek tüketimine neden olduğunu görürseniz, virüs bulaşmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle iyi bir antivirüs yazılımı ile bilgisayarınıza taramanızı tavsiye ediyoruz.

Bu uygulamayı / dosyayı kaldırabilir miyiz?

Windows’un bir parçası olduğu için dllhost.exe dosyasını kaldırmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Zira uygulamaların düzgün çalışmaması başta olmak üzere işletim sisteminde ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Zaten doğrudan bu dosyası silmeniz mümkün değil.

Windows buna engel oluyor, ancak USB diske herhangi bir Linux dağıtımını kurarak dosyayı silmeyi deneyenlerin olduğunu gördüğümüz için bu konuda bir uyarı yapmak istedik.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" COM Surrogate (dllhost.exe) nedir? Virüs mü? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere COM Surrogate (dllhost.exe) nedir? Virüs mü? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda COM Surrogate (dllhost.exe) nedir? Virüs mü? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!