Compex Bilgisayar Pazarı


16 Aralık 2006 Cumartesi 14:00
Compex Bilgisayar Pazarı

Compex 2006‘ya gitmeden önce yaptığımız araştırmada Türkiye‘deki büyük donanım
ve yazılım firmalarının gitmeyeceğini öğrendiğimiz için, fuarın pek de keyifli
geçeceğini düşünmemiştik. Girişten yaklaşık 10 dakika sonra maalesef yanılmadığımızı
anladık ve tabiri caiz ise bilgisayar pazarına girmiş olduk.
http://www.youtube.com/v/L37OrZnBWAA

Compex 2006’dan bazı görüntüler

Teknosa’ya gitmek daha keyifli
Yeni ürünlerin ve teknoloji devlerinin olmadığı fuarda ucuza USB bellek veya
çanta almak isteyenler için ise çok şey vardı. Kalabalıktan ve gürültüden etkilenmiyorsanız
tabi.

Aşağıdaki videoda ise beklediğini bulamayan ziyaretçilerden Turgay Cinek‘in
yorumunu olduğu gibi aktarıyoruz.
http://www.youtube.com/v/OHzMxOPFx2Q

Fuardan hoşnut olmayan bir ziyaretçi

Bilgi için: Compex
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Compex Bilgisayar Pazarı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  compex fuarı 23 .11.2009 gunu ne yanı pazar gunu ne kadar mı

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Hakan Bey,

  Fuarın sizin açınızdan başarılı geçmesine hepimiz çok seviniyoruz ancak büyük resme bakmak gerek. Halkımıza yanlış bilgi vermeyelim bu yorumlarla. Teknoloji, sadece sizin sattığınız hosting ya da içerik yönetim sisteminden ibaret değil. İnsanlar orda yenilikleri görmek istiyorlar. Bir CeBIT Almanya ile ya da bir CES 2006 ile kıyaslayabilir misiniz bu fuarı? Ama adında “uluslar arası” etiketi geçen bir fuar Compex 2006. Bırakın uluslararasını, ülkemizdeki önemli birçok firma bile yok.

  Davut Abi’nin dediği gibi İstanbul 15 milyonluk bir şehir. 4 gün boyunca 130 bin kişinin ziyaret etmesi çok yüksek rakam mı onu da tartışmak lazım. 200 metre ileride Taksim Meydanı var. Bahsettiğiniz rakamın kat kat fazlasının geçtiği bir yer. Bu insanlar, yürüyerek 10 dakikalık uzaklıkta olan ve sizin bahsettiğiniz gibi bilgi yükü ile çıkılan fuara neden ilgi göstermediler acaba?

  Sitemizin altyapısındaki eksiklikleri eleştirmenize gelince, teşekkür ettiğimi ve üzerinde çalıştığımızı söylemeliyim. Kısa sürede bu kadar büyüyeceğimizi hesaplamadığımızdan bazı eksikliklerle karşı karşıya olduğumuz bir gerçek ama elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Yine de önerileriniz için teşekkür ederiz.

  Tarafsızlık konusuna gelince, biz yıllardır eskimiş ve geride kalmış teknolojiyi pahalıya kullanan kişilerin, okurlarımızın tarafındayız. Yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği sitemizde, onu kırmayalım, bunu kırmayalım diye haberlerimize ayar vereceksek, bu işi yapmamak daha hayırlı olur. Birilerinin kral çıplak demesi gerekiyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumunuzda değindiğinizin aksine şimdi de başka bir çok söze daha gebe olabilecek bir yorum ile karşı karşıyayız sanırım.
  Ne herhangi bir konuyu polemik haline getirmek ne de ürünün ismini afişe ederek reklam niteliğinde bir cevap vermek istiyorum.

  Eğer amaç fuar konusundaki izlenimlerinizi yansıtmak değil de COMPEX fuarından genel beklentilerinizi haklı çıkartmak ise değil kameralarınızla,
  canlı yayın ekibinizle orada olsanız bile, bu bana basının objektifliği ilkesini ne kadar ciddiye aldığınızı ve yayıncılık sektöründeki
  “ALGI”daki geri kalmışlığı göstermekten başka bir işe yaramıyor.

  Yayıncılığın temel ilkelerinden bir tanesi olan toplumun bilgilenmesi konusundaki hassasiyetimizden ötürü bir tek insanın bile promosyonların dışında
  bir bilgi dağarcığı ile fuar alanının dışına adım atmasının bizim için önemli bir kazanım olduğunu söylemiştim.

  Fuar sonrası yaptığımız istatistiki çalışma şöyle:

  Fuarı 4 gün boyunca resmi rakamlara göre yaklaşık olarak 134.000 kişi ziyaret etmiş bunların 14.000’e yakını standımıza uğramış ve 1000 kişi de web teknolojileri
  ve hosting gibi kavramlar konusunda bilgi almış ve de ürünümüzün demosunu yapma şansı bulmuşlardır.

  Bizim için fuar bu rakamlara göre büyük bir kazanım ile sonuçlandı hem de beklenen oranın yanından bile geçmeyen satış oranına rağmen. Zira önemli olan aydınlanma
  ve bilgilenme.

  Sizin bu anlamdaki tarzınızın ise yönlendirilmemiş beklentiler içerisindeki bir okurunuzun yorumlarını yönlendirmek yerine “başka söze gerek yok” gibi elitist bir
  bakış açısı ile değerlendirmek olması ise konu ile ilgili ne kadar duyarlı olduğunuzun açık bir göstergesi sanırım.

  Eğer basının başka bir yapıtaşı olan araştırmacılık ilkesine sahip olsa idiniz sizin aksinize firmamızın ve kendimin ismini belirttiğim için, en azından google da
  bunları aratırdınız. Ãœrün ve firma hakkında hatta şahsım hakkında biraz daha fazla bilgi edinir ve bundan sonra yorum yapardınız.

  Sonuç olarak eğer daha önce SDN’in web sitesini inceleme imkanı bulsa idim, standımıza uğrayan ve editörlerinizden olduğunu söyleyen arkadaşlara yeterli bilgi
  vererek sitenizin alt yapısı konusunda size de daha fazla yardımcı olabilir ve en azından benim gibi uzun yorumlar yapacak kullanıcıları sayfanın 30 saniyede bir
  refresh olmasından ötürü başka kelime işlemcide yorumu yazmak ve buraya yapıştırmak zorunda bırakmayacaktım. Ya da belki de şu an sürekli olarak devre dışı
  kalan mambo gibi bir içerik yönetim sistemi yerine daha güvenli ve stabil bir altyapıyı düşünüyor olacaktınız.

  Ayrıca katılımcı olarak değilde ziyaretçi gözüyle izlenimlerim ise fuarın bahsettiğiniz kadar başarısız olmadığı yönünde. Cebitten sonra lanse edildiği ve Türkiye
  piyasasına girdiği için Nintendo Wii ve Eyetoy da bu fuarla ziyaretçilere tanıtılmış oldu. Bunun dışında blue-ray gibi teknolojiler, ebumerang gibi inanılmaz kaliteli
  ve zekice servisler de bu fuarla Türk ziyaretçilerin karşısında idi.

  Bu yorumun ve haberin bilgilendirmeden uzak, taraflı ve de araştırmacı gazetecilik ilkelerine uymadığını düşünüyor, ***** “shift delete” yapmayı uygun görüyorum.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Hakan Bey,

  “yayıncılık sektöründeki algıda geri kalmışlık” sözü, bu haber için SDN’e söyleniyorsa yanlış yaparsınız.

  Compex’e gidip basın bültenini alıp belki bu hafta belki de gelecek ay çıkacak olan dergilerine koyan yayıncılar varken biz, kameramızı aldık vefuar bitmedende görüntüleri internete verdik. Varsa bunu yapan başka bir yayıncı, çıksın tebrik edelim.

  Sizin standa gelip shiftdelete.net editörü oluğunu söylyenlerin kimler olduğunu da merak ettim. Editörlerimizin diplerini düşürecek olan nasıl bir ürününüz var onu da bilmiyorum.

  Fuarın başarısı konusunda ise söyleyeceğim bir şey kalmıyor. Yorumlardan birinde “notebook almaya gittim ama bir tane notebook firması yoktu” diye bir söz vardı.

  Başka da söze gerek yok sanırım.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorum gerektiren bir haber olmuş. Yeni ürün kavramını anlamak için sanırım önce yenilik ve innovasyon kavramlarının iyi anlaşılması gerekiyor.
  Yenilik teknoloji devlerinden birinin senelerdir yurtdışında kullanılan teknolojileri güzel yurduma getirip compex gibi fuarlarda tanıtması ise
  Ar-Ge konusundaki geri kalmışlığımızın aynı zamanda yayıncılık sektöründeki algıda geri kalmışlık ile örtüştüğü gibi acı bir tablo ile karşı karşıyayız demektir.

  Şimdi compex katılımcılarından biri olarak fuarla ilgili görüşümü belirtmek istiyorum. Fuar gerçekten ziyaretçi anlamından bir çok kesimden insanı barındırıyordu.
  Bizim fuardan beklentimiz Türkiye teknoloji geliştirme vakfı tarafından destekli yepyeni bir web ürününü tanıtabilmek ve bu anlamda ülkemizdeki internet
  kullanıcılarını internet içinde dinamik rol oynayan bireyler haline getirmek ve hatta internetteki enformasyonun bir parçası olmalarını sağlamaktı.

  Biz fuardan umduğumuzu aldık. İnsanların bu konuda biraz daha fazla bilgilenmesine en ufak bir fayda sağladı isek bizim için fuar başarılı geçmiş olucaktı zira.

  Şimdi gelelim yeni ürünlerin olmadığından bahseden haberimize, Shiftdelete ekibinden arkadaşlar da standımıza uğrayanlar arasında idi gayet abiyane tabir ile
  dipleri de düştü. Yeni ürün isteniyorsa Türkiyede web içerik yönetim sistemleri ve hosting sektörünü toptan innovasyona itecek bir ürünle oradaydık.

  Eğer amaç sadece büyük firmaların orada olması ve çeşitli animasyonlarla yıllardır bilinen teknolojileri tanıtmaları ise fuar gerçekten berbat geçti.

  Ama amaç gelen bir tek bireyin bile yanına aldığı promosyonların dışında bir bilgi dağarcığı ile fuardan dışarı adım atması ise o zaman fuar başarılı idi.

  Saygılarımla,

  Hakan Emrah OLGUN
  Techinox InfoTech, CTO

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  katılıyorum. benim içinde tam bir hayal kırıklığı oldu

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  youtube videoları direk sayfada açmaktansa link verin.. ne bu bööle izlerken site refresh yiyior.. tekrar baştan izle yok ara bilmem ne..

  Editör: Videoya tıklarak youtube’den izleyebilirsiniz.

" Compex Bilgisayar Pazarı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Compex Bilgisayar Pazarı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Compex Bilgisayar Pazarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 2. 2 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 3. 3 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 4. 4 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 5. 5 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
 6. 6 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 7. 7 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 8. 8 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 9. 9 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 10. 10 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?