Okunma

Core i5 Eylül’de Hazır


27 Mayıs 2009 Çarşamba 05:26
Core i5 Eylül’de Hazır

Yorkfield’in bir sonraki versiyonu olan ve Nehalem ( Core i7) temelli olan Core i5 veya diğer adı ile Lynnfield işlemciler  bu senenin üçüncü çeyreğine piyasada olacak. Core i7’nin biraz kırpılmış ve çok daha uygun maliyeli olan  bu işlemciler haziran ayı içinde piyasada olacaklardı. Fakat Ibex Peak olarak adlandırılan anakartların hazır olmaması bu işlemcileri Eylül ayına kadar ertelemesine neden oldu. Socket 1156 işlemci yuvasına sahip olan ve P55 yonga setine sahip olan Ibex Peak, Ağustos ortasında bekleniyor. Bu da bu anakartların tam piyasada oluş tarihini Eylül’e kaydırıyor.

 

Corei5 işlemciler P55 yonga seti anakartlarda (Ibex Peak) çalışacak.

 

Core i5 işlemciler Core i7 işlemcilere çok benziyor. 45 nm mimari, dört çekirdek, Hyper Threading teknolojisi ve 8 MByte L3 ön bellek her iki işlemci ailesinde aynı. Fark, Core i5’in Triple Channel bellek teknolojisini değil de Dual Channel bellek teknolojisini desteklemesi. Buna ek olarak PCI-e 2.0 grafik yongaları ile direkt olarak haberleşebilmesi. Core i7’de bu haberleşme yonga seti üzerinden yapılıyor. Lynnfield bu yüzden kuzey köprüsüne ihtiyaç duymuyor. Core i5 işlemciler QuickPath Interconnect bant genişliğinden yoksun. Core i7 işlemciler çok daha yüksek bant genişliklerine ıkabiliyor.
Lynnfield üç farklı model olarak piyasaya çıkacak. Bu işlemciler 2,93, 2,8 ve 2,66 GHz’lik bir saat frekansına sahip olacak. Ürünlerin yurt dışı fiyatları 562, 284 ve 196 Dolar civarında olacak.

 

Yüksek performans elde etmek için, Core i7 (Nehalem) işlemcisi ve X58 yonga setini tercih etmelisiniz.

 

:: Core i5 işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Core i5 Eylül’de Hazır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Core i5 Eylül’de Hazır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Core i5 Eylül’de Hazır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "