Sosyal medyanın gündemi: Corona virüsü nedir?


23 Ocak 2020 Perşembe 11:15
Sosyal medyanın gündemi: Corona virüsü nedir?

Çin’de ortaya çıkan ve şu anda tedavisi olmayan Corona virüsü sosyal medyanın ana gündem maddelerinden birisine dönüştü. Bugüne kadar 17 kişinin hayatının kaybetmesine ve Dünya Sağlık Örgütü‘nün kriz zirvesi çağrısında bulunmasına neden olan virüs hakkında merak edilen soruların cevaplarını bir araya getirdik.

Corona virüsü nedir? – Corona virüsü belirtileri

Genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsün en tehlikeli özelliği, ilk bakışta mevsimsel bir gripten ayırt edilemez olması. Corona virüsleri düşünülenin aksine yeni ortaya çıkmadı.

İlk olarak 1960’ların ortasında tespit edilen virüs, bugüne kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün’de görüldü. Çin’de tekrar gün yüzüne çıkan bu virüsün diğer ülkelere yayılmaması için sağlık kuruluşları adeta alarma geçerken alfa, beta, gama ve delta olmak üzere dört farklı gruba ayrılıyor.

2019-nCoV olararak adlandırılan yeni virüsün genetik yapısı uzmanlar tarafından kısa süre önce deşifre edildi ve 1960’lara dayanan bu Corona virüsü grubuna ait olduğu görüldü. Normal şartlara Corona sıradan bir virüs olarak görülüyor, ateş ve grip benzeri belirtiler ile insanları etkiliyordu.

DW’nin paylaştığı bilgilere göre, RNA virüs grubuna dahil olan Corona virüsü, bir canlı türünden bir diğerine kolaylıkla bulaşabiliyor ve değişim gösterebiliyor. Bunun sonucunda da, virüsün neden olduğu hastalık daha ağır seyrediyor, solunum güçlüğü ve zatürreye yol açabiliyor ve bu ölümle sonuçlanabiliyor.

Son günlerde ölümlere neden olan bu virüsün, insandan insana bulaştığı teyit edildi. Bunun yanı sıra hayvandan insana bulaştığına dair bulgular tespit edildi ve teyit etmek için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Corona virüsü nasıl bulaşır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi hayvandan insana nasıl bulaştığı henüz netleşmeyen bu virüs, insandan insana hava ve temas yoluyla geçiyor. Toplu alanlarda çok daha hızlı bir şekilde yayılan virüsün hava ile temas halinde bir saat boyunca varlığını sürdürebildiği belirtiliyor.  Yani, Corona virüsü taşıyan bir kişinin kısa süre önce bulunduğunuz ortamda olması büyük bir risk anlamına geliyor.

THY uçağında Corona Virüsü konusunda sevindirici açıklama!

22 Ocak tarihinde Türk Hava Yolları’nın TK 800 sefer sayılı uçuşu ile Bogota’ya giden Çin uyruklu bir yolcuda bu virüsten şüphelenilmesi özellikle sosyal medyada büyük bir paniğe neden oldu. Bu virüsün ülkemize yayılmasından oldukça korkulurken, THY’den yüreklere su serpen bir açıklama geldi.

Bogota’dan Panama’ya kalkış için hazırlanan uçağın tedbir amaçlı bekletildiği ve yolcunun corona virüsü taşıyıp taşımadığına dair gerekli kontrollerin yapıldığı belirtildi. İlgili ülkenin sağlık bakanlığı tarafından gerçekleştirilen incelemeler sonucunda yolcunun sağlık durumunun iyi olduğu ve virüsü taşımadığı anlaşıldı.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Çin telefonlarını almalı mı peki?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

alınmamalı 🙂

" Sosyal medyanın gündemi: Corona virüsü nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal medyanın gündemi: Corona virüsü nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal medyanın gündemi: Corona virüsü nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  2. 2 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  3. 3 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  4. 4 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  5. 5 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  6. 6 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  7. 7 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  8. 8 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  9. 9 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  10. 10 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor