“Coronavirüs laboratuvarda üretildi” iddialarına yanıt


20 Nisan 2020 Pazartesi 20:30
“Coronavirüs laboratuvarda üretildi” iddialarına yanıt

Coronavirüs laboratuvarda üretildi iddiaları son zamanlarda daha fazla dillendirilmeye başladı. Bilim insanları ise Wuhan odaklı bu komplo teorilerine yanıt vermekten çoktan sıkıldı. Peki ama neden coronavirüs insan eliyle üretilmiş olamaz?

Bilim insanlarının son yıllarda Corona benzeri bir virüsün Güney Asya’dan yayılabileceği şeklinde duyurduğu endişeler, bugün komplo teorisyenlerinin en büyük dayanaklarından biri. Bilim insanları ise, hem Wuhan Viroloji Enstitüsü hem de virüsün laboratuvarda üretildiği iddialarını uzun süredir çürütmeye çalışıyor.

Öncelikle yazıda virüsü Sağlık Bakanlığı tarafından tavsiye edilen Coronavirüs şeklinde kullanıyoruz. Corona virüs şeklinde ifadeler ise Corona ailesinden gelen virüsleri tanımlamak için kullanılıyor.

Coronavirüs laboratuvarda üretildi iddialarına karşı bilimsel gerçekler

Enstitüde yer alan ve Coronavirüs ile yakın genom dizilimde olduğu söylenen Corona virüs örneği RaTG13, Coronavirüs vakalarının ilk ortaya çıktığı Wuhan eyaletinden değil, Yuin eyaletinden toplanmış. Asıl önemli nokta ise, bu en yakın genom dizilimine sahip yarasa kaynaklı RaTG13 ile Coronavirüs arasında genom dizilim açısından yaklaşık 50 yıllık bir evrimsel fark var.

Coronavirüs ise yapılan tüm incelemelerde, akciğerlere bağlandığı reseptörlerini doğal evrimsel süreçte geliştirmiş. Menzies Health Institute Queensland‘dan İmmünolog Nigel McMillan ise laboratuvar ortamında üretilen bir virüsün, genom dizilimine yapılan müdahalelerin izlerini taşıyacağını açıkladı.

McMilan’a göre Sars Cov-2 (Coronavirüs hastalığına neden olan yeni tip Corona virüs) ünün insan vücuduna bağlanmak için geliştirdiği reseptörler, elle geliştirilmeyecek kadar komplike. Bilim insanı, dünya üzerinde yapılan araştırmalarda da virüsün insan geliştiğine dair bir kanıt bulunamadığını hatırlattı.

Wuhan teorisi Profesör Şi Zengli üzerine yoğunlaşıyor

Bilim insanları, özellikle de elle geliştirilen bir virüsün komplike yapıda olamayacağını ve müdahale izlerini saklayabilecek bir teknolojinin olmadığını üstüne basa basa tekrarlıyor. Wuhan Viroloji Enstitüsü‘nde, yarasa kaynaklı Corona virüs örneklemesi yapan ve bu araştırmayı Şubat ayında Nature dergisinde yayınlayan Prof. Dr. Şi Zengli, tartışmanın odağında olan isimlerden.

Coronavirüs, wuhan

Profesör Şi Zengli

Profesör Şi, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde 2019 yılında yaptığı araştırmada, yarasalardan aldığı dışkı örnekleri üzerinden Coronavirüs örneklemesi çıkardı. Araştırmada ortaya çıkan RaTG13, şimdiye kadar Covid-19 hastalığına neden olan Sars Cov-2 virüsünün en yakın akrabası.

Ancak yukarıda da açıkladığımız gibi, bu yakın akraba ile Coronavirüs yani Sars Cov-2 genom dizilimleri birbirinden çok farklı. Profesör Şi, geçen sene bu araştırmayı yapmış ve aslında bu sayede Corona virüsleri hakkında çok daha fazla bilgiye sahibiz.

Şi‘nin ise Çin ve Doğu Asya ülkeleri başta olmak üzere sosyal medya linçine uğraması üzerine, EcoHealth Alliance’ın Başkanı Peter Daszak Şi‘yi twitter üzerinden savundu. Bir radyo progamına da açıklama yapan başkan, teorilerin saçmalık olduğunu ileri sürdü.

Daszak, Wuhan’da adı geçen laboratuvar ile 15 yıldır çalıştığını ve bugün pandemiye neden olan Sars Cov-2 virüs örneklerinin laboratuarda bulunmadığını söyledi. EcoHealth Alliance, ABD merkezli ve bilimsel araştırma ile pandemi önleme alanlarında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu.

Profesör Şi’de ilk vakaların görülmeye başlaması sonrası, bu virüs ile ellerindeki örnekler arasında karşılaştırmalar yapmış. Tartışmaların odağında olan bilim insanı, şu anda aşı çalışmaları için Sars Cov-2 virüsü üzerinde çalışmalar yapıyor.

Coronavirüs laboratuvarda üretildi iddiaları bunlarla sınırlı değil. İşte diğer teoriler:
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - ““Coronavirüs laboratuvarda üretildi” iddialarına yanıt”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  eğer böyle bir şey olsaydı emin olun cocukları korumazlardı.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok doğru bence biri üretti biri ilerde kullanmak için ilacını yaptı biride yaydı dünyadaki yaşlı nüfusu azaltmak için yapılmış ***** Yapana göre bir taşla iki kuş vurmuş olacaklardı.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  birilerinin birşey demesine gerek yok bu işte birşeylerin döndüğü belli ama kimse ağzını açıp gık diyemez 3. dünya savaşı çıkar abd çin arasında diğer ülkelerde bu savaşın tarafları olur millete sessiz sedasız unutturacaklar birkaç yıl içinde olan ölenlere kayıp yaşayanlara olacak filmler kitaplar çıkacak sonra başka bir bela çıkar son 20 yıldır durum bu

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Veyis Özen Ertuğ bu konuyla sizle nasıl iletişim yapabilirim

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yorumlara şimdi bakabildim, buradan yardımcı olmaya çalışayım isterseniz.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Kim ben yaptım der ki savaş sebebi…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  yav he he

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Profesör Luc montagnier haklı, bu virüsü birileri geliştirdi ve yaydı. Bir pazardan dünyaya yayıldı çok gerçekçi değil. Ayrıca aşı karşıtı olması boşuna değil. Nobel ödüllü adam aptal değil.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  minareyi çalan kilifini hazirlamistir ata sozumuzu hatirlatirim
  tabiki sorun zaten virusu kimin yaydigi nasil yapildigi degil adamlar salak degil heralde yaptiklarinin arastirilacagini biliyolar o yusden kendi olusan dogal kuvvetli virusu saldilar

" “Coronavirüs laboratuvarda üretildi” iddialarına yanıt konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere “Coronavirüs laboratuvarda üretildi” iddialarına yanıt ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda “Coronavirüs laboratuvarda üretildi” iddialarına yanıt ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 2. 2 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 3. 3 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 4. 4 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 5. 5 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 6. 6 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 7. 7 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 8. 8 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 9. 9 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 10. 10 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!