Creative Aurvana DJ


07 Temmuz 2007 Cumartesi 13:00
ABONE OL
Creative Aurvana DJ
Ses ve müzikçalarlar konusunda dünya markası olan Creative her geçen gün daha iyi ve daha farklı amaçlara hitap eden ürünlerle çeşitliliği artırıyor. Tabii gerek vergilendirmeler gerekse de ürünlerin kendi niteliklerinden gelen tuzlu fiyat etiketleri, ülkemizdeki kullanıcıları Creative ürünlerinden caydırsa da, bu Creative’in ses kalitesi açısından en iyiyi üreten birkaç şirketten birisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Creative’in aklınıza gelecek diğer büyük üreticilerden farkı ise ses konusunda her noktada bir ürüne sahip olması. Müzikçalar, taşınabilir video oynatıcılar, kulaklıklar, hoparlör sistemleri, ses kartları, tümleşik ses yongaları… Hatta zamanında, ürünün başarısı tartışılır ama, bir midi klavye bile çıkartmıştı. Zaten SoundBlaster efsanesinin adını verdikten sonra, daha fazla konu üzerinde şu mu iyiydi, bu mu güzeldi, falanca da fena değildi gibi tartışmalara gerek yok. Şimdi ise X-Fi ile efsane devam ediyor. Biz fazla dağılmadan konumuza dönelim.

Kulaklıktan Ne Beklersiniz?


Bir kulaklık satın almadan ve ona küçük boyutlarda bir servet ödemeden önce beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını düşünürsünüz. Gerçi bu konuda markalar bir yere kadar size yardımcı olur. Dünyaca ünlü bir üreticinin ürününü aldığınızda bu genellikle fos çıkmaz; ama kulakları sonar gibi çalışan azınlıktaki dinleyicilerdenseniz, şöyle olsa daha iyi olurdu gibi cümleler kurabilirsiniz.

Büyük kulaklık pes ve ortadan pese doğru giden sesleri çok başarılı şekilde, bozmadan ve vurgulayarak verir. Bu neredeyse bir aksiyom gibidir. Sonuçta dinlediğimiz ses asla doğal olmayacağı içi her kulaklık türünün boyutuyla (aslında diyaframın oturduğu çemberle) ilgili çeşitli ses rengi etkisi vardır. Sesin doğasında, büyük nesneler nispeten yavaş titreştikleri için düşük frekanslı (yani pes) sesleri daha iyi vermeye eğilimlidirler. Küçük nesneler ise birim zamanda daha çok titreşip daha tiz sesleri iyi üretmeye eğilimlidirler. Telli çalgılarda gözlemleyebileceğiniz gibi, aynı gerginlikteki tel üzerinde mesafeyi kısalttığınızda titreşimin frekansı artar, yani ses tizleşir.

Bu anlattıklarımız ışığında büyük (örneğin 40 mm ve üzeri) kulaklıklarda pes seslerin oldukça baskın şekilde duyumlası olasıdır. Özellikle trance veya teknovari türleri dinleyenler bu tür kulaklıklara bayılacaktır. Çünkü denge bas sesler tarafına doğru bozulur ve bu da kulağı oldukça doyurur. Boşuna değil, arabasına yüzlerce Watt’lık hoparlör sistemi döşeyenler Bağdat Caddesi‘ne indiklerinde basları sınamak için hâlâ Enigma‘dan Sadeness dinliyorlar.

Aurvana DJ Bize Ne Veriyor?

Creative Aurvana DJ, yukarıda büyük kulaklıkların anlatılan doğal eğilimlerine uygun şekilde değil daha doğal ve dengeli ses veriyor. 40 mm neodymium sürücü (Nd 60, kütlesine nazaran güçlü mıknatısların yapılmasına olanak veren bir element)  barındırmasına rağmen bas sesin vurgulandığını duyamıyorsunuz. Orta seviye, ortanın üstü nasılsa genellikle en pes sesler de aynı şiddette duyuluyor.

Aurvana DJ’in kutusunu incelediğinizde “studio monitoring” ibaresini görüyorsunuz. Yani bu kulaklık bilgisayar başında kendinizden geçerek film izlemek veya müzik dinlemek için değil daha çok ses işlerken yapılan işi takip edebilmek işine daha uygun. Yanlış anlaşılmasın, müzik dinlemeyin, yasak, demiyoruz da hani beklediğinizi vermezse gelip bize kızmayın; incelemeden inceleme yazısı yazmayın demeyin, reklam kokan hareketler yorumları yapmayın diye böyle diyoruz. Yoksa barındırdığı özelliklerle türündeki başarılı örneklerden.

Teknik Özellikler ve Kullanım

Creative Aurvana DJ dengeli ses veren bir kulaklık ve dışarıdaki gürültüyü belli bir yere kadar kesebiliyor. Kulak çevrenizi çok iyi şekilde kavrayan yastıklar saatlerce çıkartmasanız bile kulaklığın kafanızı sıkmasını veya acıtmasını engelliyor. Gerçi yaz sıcağında uzun süre kullanırsanız haliniz nice olur, o konuyu tartışmak istemiyoruz; ama sonuçta yastıklar kadife veya bir başka kumaş değil (anladığımız kadarıyla) yapay deri. Dolayısıyla fazladan bir ısıtma durumu söz konusu değil.

Ürünün kablosu alışıldık şekilde uzun. 1,4 metreden 3 metreye uzayan, kısmen sarmal bir kabloya sahip. Tabii yaratacağı çekiş kuvvetinden dolayı 3 metre kablo varmış gibi hesaplamamanızı öneririz. 3,5 mm‘lik stereo bağlantı ile gelen kulaklığın daha kalın bağlantı için dönüştürücüsü yanında geliyor.

Değerlendirme

Elimizdeki kulaklık çok sağlam. Metal ve plastik güzel şekilde kullanılmış. Her ne kadar hareketli parçaların plastik yerine metal olması daha sağlam bir ürün oluşturacaksa da ağırlığı ve maliyeti artırması sebebiyle çok tercih edilmiyor. Biz de bu konuda Creative’e hak veriyoruz. Üretilen sesin kalitesi ve dengesi bizden teknik olarak bir 5 alıyor. Artistik puanda ise biraz çelişkiliyiz çünkü ürün ülkemizde henüz satışa çıkmadı. Yurt dışındaki fiyatlarına baktığımızda Amazon’un ürünü Avrupa’da 60 paunda (amazon.de adresinde 85 €) sattığını görüyoruz. Bu da temizinden bir 150 YTL yapıyor. Dolayısıyla ürünün ülkemizdeki fiyatı kesinleşmemiş de olsa, fiyatının, kendisi gibi herkese hitap etmeyeceği belli. Dolayısıyla artistik puanda bizden 3,5 alıyor. Ortalamamız ise, fiyat güncellenene kadar 4,25. Bu ürünü sesle, dinlemek haricinde de uğraşan ve kulaklığını saatlerce kafasından çıkartmayan herkese öneriyoruz.

Creative Aurvana DJ
Stereo Kulaklık

Tepki Aralığı: 20 Hz – 20 KHz
Kablo Uzunluğu: 1.4 metre, sarmal
Sürücü: 40 mm Neodymium mıknatıs üzerinde bakır kaplı alüminyum sargı
Ağırlık: 385 gram

Fiyat: 85 € (Almanya)

Üretici: Creative / Singapur
Ülkemize Getirenler: Kont / Koyuncu / Multimedya
Telefon: (216) 528 55 00 / (216) 528 88 88 / (212) 479 46 46

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

gerek yok

" Creative Aurvana DJ konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Creative Aurvana DJ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Creative Aurvana DJ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!