CRM nedir?


23 Ekim 2019 Çarşamba 10:13
CRM nedir?

CRM nedir sorusu ve CRM açılımı, gelişen teknolojinin getirdiği avantajlarla beraber sıkça sorulan ve merak edilen bir konu haline geldi. Özellikle çeşitli firmaların organizasyonlarını kolaylaştıran CRM programı, şimdilerde yeni yeni yayılsa da ileride vazgeçilmez olacağa benziyor. Bu yüzden CRM yazılımı, birçok versiyonunu ve çeşidini bulabileceğiniz bir yazılımdır. Yazımızın devamında CRM ne demek gibi konuları da hep beraber incelemiş olacağız.

CRM tanıtım hizmetleri, firmalar tarafından sıkça tercih edilir hale geldi. Bu sebeple de CRM nedir bilmeyen diğer şirketler, CRM nedir bilen şirketlerin gölgesinde kalmaya başladı. CRM değerlendirmesi ve CRM uygulamaları nedir yani kısacası CRM programı nedir, CRM giriş seviyesinde beraber inceleyelim.

crm nedir anlatımı

CRM ne demek, CRM açılımı nedir?

CRM açılımı “Customer Relationship Management” yani “Müşteri İlişkileri Yönetimi”. CRM nedir sorusunu özetlemek gerekirse, şirketlerin müşterileri ile arasındaki ilişkilerini daha verimli, etkili ve kârlı hale getirmesine yardımcı olan uygulamalardır diyebiliriz. CRM, genel hatlarıyla yazılımlar içerse de, sadece bunlardan ibaret değildir.

CRM programı, şirkete ve müşterilerine daha farklı ve geniş bir bakış açısı kazandırır. Günümüzde ürün odaklı değil müşteri odaklı bir yönetim olduğu için, CRM yazılımı gibi programlar değerli hale gelmiştir. Büyük holdinglerden küçük holdinglere kadar, satış kârını arttırmak isteyen her şirket bu hizmeti kullanabilir.

CRM, müşterinin nelere ihtiyaç duyduğunu anlamak ve bu ihtiyacın doğrultusunda ürünler geliştirerek doğru zamanda müşteriye sunmak için gerekli altyapıyı hazırlar. Yani CRM yazılımları, şimdiki ve gelecekteki müşterileri memnun etmek için doğru bir adımdır. Bu nedenle her şirketin, CRM nedir bilmesi gerekmektedir.

crm nedir rehber

CRM ne işe yarar?

 CRM nedir sorusunu ilk başlıkta cevapladık. CRM ne demek öğrendiğimize göre, CRM programı ne işe yarar onu öğrenelim.

CRM yazılımı, her müşterinin iletişim bilgilerinden, satış sonrasındaki adımlara kadar bütün bilgilerini kaydeden bir yazılımdır. Bu veriler, hem şirkette kaybolmaz ve kolay erişim imkanı sağlar, hem de kullanıcılara çeşitli analizler sunarak, ilerideki adımlarını planlamasına yardım eder. CRM yazılımı ile yapılan doğru satış tahmini, ileride müşterilerin o şirketi daha güvenli ve kârlı görmesini sağlar.

crm açılımı

CRM programı nedir?

CRM ne demek ve CRM yazılımı ne işe yarar sorularını yukarıda yanıtladık. Peki CRM programı ya da diğer adıyla CRM yazılımı nedir?

CRM programı, müşterileri iyi tanımak, ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlamak, hangi ürünlerin hitap edeceğini tespit etmek ve yeni müşteriler bulmak amacıyla kullanılan ve birçok uygulamadan oluşan bir yazılımdır.

CRM yazılımı, müşteriler ile doğru ve verimli bir ilişki sağlayan, beklentileri daha çok karşılayan teklifler oluşturulmasına ve diğer tüm işlemleri planlamaya yarayan bir yazılımdır diyebiliriz.

crm yazılımı

CRM programları ne işlevlere sahip?

CRM yazılımı, genel olarak şunlar içerir:

1- Müşteriler ile yapılan aktivite kayıtları,

2- Randevu takipleri,

3- Alınan siparişler,

4- Stok yönetimi,

5- Finans sistemi,

6- Satış sonrası teknik hizmetler.

CRM, yaratıcı satış yöntemlerini arttırır. Böylece daha farklı ve güncel işler yapabilirsiniz. CRM, bütün şirket ya da işletme tarafından ortak kullanılır. Bu sayede de herkesin birbiri ile senkronize bir şekilde çalışmasını sağlar. CRM tanıtım hizmetleri, müşteri bilgilerini eksiksiz  bir şekilde veri tabanında tutar.

Ayrıca, toplu sms, toplu e-mail ve elektronik faks gibi işlemleri çok basit ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlar.

crm ne demek

CRM yazılımları firmalara ne katkı sağlıyor?

CRM nedir sorusunu yanıtlamıştık. Peki, CRM yazılımları, firmalara nasıl katkı sağlar? Beraber inceleyelim.

CRM programları, veri tabanları, internet teknolojileri ve bununla birlikte pazar bilgilendirmeleri açısından müşterilere, daha güvenilir belgeler sunulmasını sağlar. Özellikle, internet üzerinden büyüyen firmalar için yeni fırsatların bulunmasında oldukça önemlidir.

Ayrıca CRM kullanmaya başlanılan şirketlerde satış kadrosunda verim artışı olduğu için, gelirlerde de gözle görülür bir yükseliş yaşanır.

Bunların yanı sıra, müşteriler ile ilgili enformasyonları toplamanın ardından analiz ederek, müşterinin şirkete kattığı değeri yükseltmeyi amaçlar. Rekabetin yüksek olduğu alanlarda, CRM’yi etkin kullanan şirketler, rakiplerinin arasından sıyrılıp yüksek mevkilere gelebilir.

crm programı

CRM yazılımı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kullanımı giderek artan CRM, rekabet ortamı oluşturan bir program haline geldi. Dolayısıyla da CRM programlarının çeşitleri de arttı. Bu noktada önemli olan, kendinize en uygun programı seçebilmektir. İşte seçim yapmanıza yardımcı olacak etkenler.

1- CRM programı çeşitlerinin rahat kullanılabilir olması oldukça önemlidir. CRM, ne kadar esnek ise kendi alanınıza o kadar uyum sağlayabilir.

2- Seçtiğiniz CRM yazılımı, elinizde hali hazırda olan yazılımlara (ERP, çeşitli muhasebe programları) kolay entegre edilebilir ise, işiniz kolaylaşır.

3- Sistemi kullanacak kişiler için alacağınız sistem uygun mu?

4- Uyarlama hızı yüksek mi ve bu sizin için ne kadar önemli?

5- Şirketiniz için lazım olan bilgileri en uygun şekilde kaydedebiliyor mu?

Eğer bu bilgiler doğrultusunda, kullanmak istediğiniz ücretli ya da ücretsiz CRM programı size uygun ise, doğru bir seçim yapmışsınız demektir.

Yazımızda CRM nedir, CRM sistemi nasıl işler ve CRM değerlendirmesi nasıl olmalı gibi konuları işledik. Şirketinizin ihtiyaçları doğrultusunda seçeceğiniz CRM programı, gelirlerinizi arttırıp işlerinizi kolaylaştıracaktır. Bu da sizin yararınıza olacaktır. Umarız CRM açılımı ile de desteklediğimiz CRM nedir yazımızda aradığınızı bulmuşsunuzdur.
yazarOğuzhan Güneş

Teknolojinin, bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getiren olduğuna inanan ve doğru bilginin neleri değiştireceğini bilen Oğuzhan, bu konularda makale yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “CRM nedir?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Crm içeriği zaten onlarca yıldır vardı fakat crm diye adlandırılıp piyasaya bir ürün reklamı gibi sürülmesi ile birlikte geniş kitlelerin haberi oldu. İşte bu gibi kapitalist yaklaşımlar sonucu bilim bir ticari ürüne dönüştü. Kar getirmeyenler aşağı kâra dönüşenler yukarı.

" CRM nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CRM nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CRM nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!