Okunma

CubeSats Mars için yola çıkacak!


22 Nisan 2018 Pazar 11:00
CubeSats Mars için yola çıkacak!

CubeSats Mars araştırmalarında enerji ve iletişim desteği sağlayarak, zorlu uzay görevinde Insight uzay aracına yardım edecek. CubeSats Mars araştırmaları için Insight uzay aracı ile yola çıkacak.

CubeSats Mars araştırmalarına destek olacak

NASA’nın Mars uzay aracı olan Insight, 5 Mayıs tarihinde yolculuğuna başlığında yalnız olmayacak. Marco misyonu kapsamında uzaya CubeSats da Mars’a doğru yola çıkacak. 36.6 x 24.3 x 11.8 cm boyutlarında olan minyatür uzay aracı, derin uzaya yerleştirilecek ilk CubeSats olacak. CubeSats, gelecekteki gezegenler arası görevler için yeni teknolojileri sergileyecek.

Marco’nun öncelikli hedefleri arasında; güneş panellerini ve yüksek kazançlı antenleri yerleştirmek, görev kontrolü yaparak yeryüzü ile iletişimi sürdürmek, Mars’a geçiş sonrası InSight uzay aracından gelen yayınları gözleyebilmek.

CubeSats Mars

Başlangıçta, CubeSats öğrencilere uyduların nasıl tasarlanıp üretileceğini öğretmek için bir eğitim aracı olarak geliştirilmişti. Ancak bu tür uydular, araştırmalardan uzay araçlarının takibine kadar her alanda kullanılan büyük işlere imza atıyor.

Eğer Marco probları 26 Kasım 2018’de Mars’ta hayatta kalırsa, InSight’ı inerken izleyebilecekler.

CubeSats misyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" CubeSats Mars için yola çıkacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CubeSats Mars için yola çıkacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CubeSats Mars için yola çıkacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "