Okunma

Curiosity, 3 Yıldır Mars’ta!


07 Ağustos 2015 Cuma 04:00
Curiosity, 3 Yıldır Mars’ta!

İnsanoğlunun bilimi geliştirip farklı gezegenlerde hayat olup olmadığını araştırması, ilk olarak kendi güneş sistemimizde başladı.

Güneş‘e, yaşama uygun uzaklıkta bulunan gezegenlerden Venüs, oluşan sera etkisi ile çok fazla Karbondioksit (atmosferde yaklaşık %96 oranında) bulunması nedeniyle kısa sürede elenmiştir. Ancak yine de, pek çok bilim adamı tarafından kabul edilen bir teoriye göre, Venüs milyonlarca yıl önce yaşama uygun bir ortam sunuyordu.

Venüs yaşama uygun değil, tek alternatif Mars

Venüs‘ü geride bıraktığımızda ise yıllardır hakkında pek çok kitabın yazılıp, filmin çekildiği Mars, karşımıza çıkmakta.

Mars hakkında en detaylı araştırmaları yapacak uzay aracı olan Curiosity ise, 3 yıldır Mars‘ta çalışmalarını sürdürüyor.

Nehir yataklarından, büyük kayalara kadar detaylı araştırmalar gerçekleştiren Curiosity, araştırmalarında Mars yüzeyinde büyük oranda Sülfür, Oksijen, Nitrojen, Fosfor ve Karbon keşfetmişti.

15-08/06/01-mars-3-yil-curiosity.jpg

Mars çalışmaları farklı araçlarla yıllardır sürüyor!

Mars çalışmaları, Curiosity ile sınırlı kalmıyor. Zira NASA, Curiosity‘nin yanı sıra Opportunity ve Mars Yörünge Kaşifi uzay araçlarından da büyük oranda veriler elde etti.

Elde edilen veriler ise, Mars yüzeyinin 2 ve 3 boyutlu görüntüleri ile ortaya çıkartılan Mars Trek hizmetini duyurdu. Ayrıca Curiosity aracından elde edilen veriler de bir çeşit harita üzerinden takip edilebiliyor. Bu çalışmalara aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.

Peki, gelecekte ne olacak? Tabi ki Curiosity, belirlenen çalışma planının ardından, çalışmalarına son verecek. Onun ardından ise 2020 yılında Mars‘a yeni bir robot gönderilecek.

:: Mars’ta gerçekleştirilen çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Curiosity, 3 Yıldır Mars’ta!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bitdefender Mars Trek sayfasını blockladı. Vardır bir bildiği 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yani

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Opportunity 11 yıldır Marsta ve hala çalışıyor. Bence bu daha çok haber değeri taşıyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  daha ne kadar duracak acaba…

" Curiosity, 3 Yıldır Mars’ta! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Curiosity, 3 Yıldır Mars’ta! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Curiosity, 3 Yıldır Mars’ta! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "