Okunma

Cyborg Askerler Gerçek Oluyor


25 Ocak 2016 Pazartesi 17:00
Cyborg Askerler Gerçek Oluyor

1989 yılında Jean Claude Van Damme ile filmi çekildiğinde, söz konusu teknolojinin nelere kadi olabileceği gözler önüne serilmişti. Ardından birçok film, kitap konularında tasviri yapılan, yarı insan yarı robot nitelikli askerlerin gerçeğe dönüşmesi bekleniyordu.

16-01/25/cyborg-van-damme.jpg

ABD Ordusu, insan aklı ile bilgisayar teknolojisi arasındaki korelasyonu sağlayacak sinir arayüzünü geliştirme aşamasında olduklarını belirtti. “Sibernetik organizma” olarak adlandırılan Cyborgların, beyin ile dijital platform arasında bir bağ kurmak amacıyla işleve geçeceği ifade edildi.

Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Dairesi(DARPA) tarafından gelişimi gerçekleştirilen teknolojinin, henüz 100 kanal üzerinden işlem kaydedilebildiği söylenirken, projenin gerçeğe dönüşmesi için 1 milyon nöron kanalına ihtiyaç duyulduğu dile getirildi.

16-01/25/cyborg1.jpg

Söz konusu projenin gerçekleşip, gerçekleşmeyeceği, gerçekleşmesi halinde ne gibi sonuçlar doğuracağı bilinmez; fakat “Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu” kavramına bir katkıda bulunacağı kesin gibi gözüküyor.

:: Artık insanlar yerine makinelerin bu işlevleri yerine getireceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Cyborg Askerler Gerçek Oluyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  drone lardan ala cyborg mu var .

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanların korkuları teknolojinin bu kadar gelişmesine sebeb oldu. Adam gibi savaşamayın karı gibi robotların arkasına saklanıyolar sonra da kahramanlıklarıyla övünürler

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Oyunlarda gördüğünüz mekanik ekipmanlar var ya hani kilolarca ağırlığı oyuncak gibi kaldırabilen oynayanlar bilir fps'yi,işte onlardan gerçekten var ve geliştiriliyor amerikada abd ordusu için.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Abicim yemişim Cyborg askerleri güçlü bir mıknatıs, oldumu hepsi sana dumur. Akıl akıl mıknatısa takıl demişler.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ata bey kardeşim İnternetin icadına büyük katkısı olan bu DARPA belki 15 yıl önce 2033 yılında ABD ordusun da robot yada Cyborgların görev almasını zaten planladığını açıklamıştı. Bundan yine yanlış hatırlamıyorsam 10 yıl kadar önce bir labaratuvar faresine labirent de çıkış yolu öğretilmiş sonra bu farenin nöronları mekanik bir sisteme aktarılarak labirentde yolunu bulmuştu bu ilk gerçek Cyborg olarak tarihe geçti. Bugün insansız otonom araçların gelişmeside büyük ölçüde DARPA teşviki ve katkısı ile olmuştur. 30 yıl ömürlü piller vs. Genç idealist beyinlere DARPA ve benzer kuruluşların sayfalarını takip etmelerini öneririm. Bazen para ödüllü yarışmaları oluyor. Oldukça motive edici bu yarışmalara katılabilmek bile kariyer yada üniversiteler için büyük prestij demek. Bu kaliteli haber için Ata bey kardeşime teşekkürlerimi arz ederim.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlardan 20 tane olsun doguya salıcaksın pkk yı mafederler…..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  10 15 sene sonra cod gibi olur artık ortalık.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Teknolojinin sonu hiç hayır değil bnce

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Otdü de teröristlere sahip çıkadursun..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  yakın geleceğimiz beni korkutuyor

" Cyborg Askerler Gerçek Oluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cyborg Askerler Gerçek Oluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cyborg Askerler Gerçek Oluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "