Okunma

Daha Akıllı Telefon İpuçları


22 Nisan 2009 Çarşamba 16:00
Daha Akıllı Telefon İpuçları

Cep telefonu dünyasında geçtiğimiz yılın sonunda başlayan ve bu yükselen trend olarak görünen akıllı telefon pazarında önemli bir yeri bulunan Windows Mobile cihazınızdan daha fazlasını alabilirsiniz. İşte Windows Mobile kullanıcıları için daha kullanışlı WinMo deneyimi için basit ama faydalı ipuçları.


Telefonunuzun kapasitesini zorlayın. Meraklanmayın zarar gelmez.

Windows Uygulamalarını Kapatın

Windows Mobile çalışan programları zaman zaman kendiliğinden kapatmaz. Bu yüzden cebiniz yavaşlamaya başlarsa kullanmadığınız yazılımları kapatmanız gerekir. WM6 Professional kullanıcıları bunu StartSettingsSystem TabTask ManagerRunning Programs yolunu izleyerek ulaşabilecekleri Stop All komutundan yapabilirler. WM 6 Standard altında ise Task Manager kendi Start simgesine sahiptir.

Dokunmatik Deneyimini Geliştirin

Eğer akıllı telefonunuzda devamlı stylus kullanmaktan sıkıldıysanız ve iPhone kullanıcıları gibi parmakla çalışmak istiyorsanız, buradan indirebileceğiniz PointUI Beta adlı ücretsiz yazılımı kullanarak bunu yapabilirsiniz.

Office Belgesi Oluşturun

Windows Mobile 6 Standard işletim sisteminde Microsoft Office belgelerini açmanız ve üzerlerinde çalışmanız mümkündür, ancak maalesef yeni belge yaratamazsınız. Buna basit bir çözüm olarak bilgisayarınızda oluşturacağınız birer boş dosyayı telefona aktarıp, gerektikçe bunlar üzerinde çalışabilir, sonra da farklı isimle kaydederek kendinize yeni belgeler oluşturabilirsiniz.

Windows Mobile 6’ya Güncellenin

WM 5 ile gelen cihazlardan bazıları WM 6’ya güncellenebilmektedir. Daha detaylı bilgi edinmek için Microsoft’un sisteminde yer alan bu adrese girin ve Upgrades – Güncellemeler seçeneğine tıklayın. Dilerseniz üreticinizin web sitesine de göz atabilirsiniz. Zira bu yükseltim onlar için de iyi bir pazarlama aracı olduğu için sitelerinde duyurmayı ihmal etmemiş olabilirler.

Vista’da Cihazınızı Senkronize Edin

Windows Vista kullanıcıları, buradan indirebilecekleri Windows Mobile Device Center yazılımı sayesinde cep aygıtlarını bilgisayarlarıyla senkronize edebilirler. Windows XP kullanıcıları ise bunu yine Microsoft’un sitesinde bulabilecekleri ActiveSync 4.5 yazılımıyla yapabilirler.

GPS Yerine GSM’den Faydalanın

Windows Mobile kullanan cep telefonunuzda GPS desteği yoksa üzülmeyin. Google Maps yazılımını bu adresten ücretsiz olarak indirerek dünya haritasını cebinize sığdırabilirsiniz. ‘LocateMe’ özelliği ile 100 metre alanda GSM verilerine göre konumunuzu belirlemeniz bile mümkün.

:: Hangi Windows Mobile tabanlı cihazı daha çok seviyor veya kullanıyorsunuz?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Daha Akıllı Telefon İpuçları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Windows mobile’ı öven bir yazı okudum ***** kadar sinir bozucu bir işletim istemi ***** hızında.

" Daha Akıllı Telefon İpuçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Daha Akıllı Telefon İpuçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Daha Akıllı Telefon İpuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "