Okunma

Damarlarımda Bir Robot Dolanıyor!


07 Temmuz 2009 Salı 11:00
Damarlarımda Bir Robot Dolanıyor!

İsrail’de bulunan Technion Üniversitesi‘ndeki bilim adamları, damarların içinde dolaşıp hastalıkları tespit ve tedavi eden minik bir robot geliştirdiklerini açıkladılar. MEMS (Micro Electro Mechanical Systems) adı verilen bir teknoloji ile üretilen bir milimetre kalınlığındaki bu robot büyük arterlerin içinde rahatlıkla dolaşabiliyor.

Üzerinde her hangi bir motor bulunmayan cihaz, etrafında oluşturduğu manyetik alan sayesinde ilerliyor. Bilim adamları oluşturulan manyetik alanın en güçlü kan akışına bile dayandığını ve cihazın akıntının tersine doğru da ilerleyebildiğini belirtiyorlar.

Ayrıca üstündeki ufak çıkıntılar sayesinde damar çeperlerine tutunabilen robot böylece tıkanıklıkları açmak amacıyla da kullanılabiliyor. Saniyede 9 mm hızla ilerleyebilen robotun kontrolü ise dışarıdan uzaktan kumanda ile yapılıyor.

:: Bu ufak robot kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde bir çığır açabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Damarlarımda Bir Robot Dolanıyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Harika bir haber faka bu İsrailliren bulmasına üzüldüm.neden türkiye de böyle buluşlar yapmaz ki..Gelişmemiz lazım.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Harika işte beklediğim haber

  3. SDN Okuru dedi ki:

    ulan keşke bizimkiler yapsa

" Damarlarımda Bir Robot Dolanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Damarlarımda Bir Robot Dolanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Damarlarımda Bir Robot Dolanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "