Okunma

Darksiders – İnceleme


14 Şubat 2010 Pazar 13:30
Darksiders – İnceleme

Yeni nesil konsollar için 2010 yılı oldukça hızlı başladı. BioShock 2, Mass Effect 2 gibi devam oyunlarının yanı sıra, umut vadeden yeni seriler de oyuncuların önüne sunuldu. Darksiders da bunlardan biri. Warhammer serileriyle tanıdığımız THQ‘ya ait Vigil Games tarafından geliştirilen Darksiders, hem Xbox 360 hem de PS3 sahiplerinin edinebileceği bir aksiyon-macera oyunu.


Darksiders’da her boyda, het bütçeye uygun düşman mevcut.

Aylardır yayınlanan videolar ve çıkan haberlerle artık aşina olduğumuz konu; vakitsiz bir şekilde “uyandırılan” Mahşerin Dört Atlısı’nın ilki olan Savaş‘ın, İngilizce ismiyle War‘un macerasını konu alıyor. Peki Darksiders konusuyla, grafikleriyle ve oynanışıyla rekabetin en yoğun olduğu aksiyon-macera türüne yeni bir soluk getirebiliyor mu?


War, kılıcıyla poz vermeye bayılıyor.

Burası Dünya Buradan Çıkış Yok!

Başladığı andan itibaren oyuncuyu kaos ortamının içine çeken Darksiders, etkileyici bir giriş yaparak ilk artı puanı kapıyor. İyi ve kötünün mücadelesinde 3. taraf olmak, ekranda görünen herkesle düşman olmak demek. Özellikle ilk bölümde yer alan çatışmalarda önündekiyle işi bitenin War‘a saldırması, ana karakterin yalnız olduğu gerçeğini yüzümüze vuruyor.


“Bi’ durum mu vardı canım?

Darksiders’ın “her ne kadar sakat mecralara temas etse de” oldukça etkileyici bir hikayesi var. Hiçbir bölümde konudan kopma yaşanmıyor ve en boş alanlarda turlarken bile sürekli bir sonraki adımda ne olacağı hatırda kalıyor.


Atı Ruin ile ortalığın tozunu alan War.

Karakter Mahşerin Atlısı olunca, hatırı sayılır bir yıkım gücü de kaçınılmaz oluyor. Etraftaki her şeyi yıkıp dökmek, zigon sehpadan oturma grubuna, sarı taksilerden büyük otobüslere kadar her türlü aracı birilerinin canını yakmak için kullanmak mümkün. Üstelik bunu yaptıkça, oyunun para birimi olan mavi ruhları toplayıp, her zamanki gibi silahları veya karakteri güçlendirmede kullanabiliyorsunuz.

İyi – Kötü Farketmez; War Biçer Affetmez

Her aksiyon severin rüyasını süsleyebilecek bir karakter olan War, bir esasoğlan olarak çok başarılı. Warhammer‘ın karakter modellemesini Darksiders’ta hemen tanıyabilirsiniz. Karizmatik görüntüsü, devasa silahları ve etkileyici ses tonuyla Tier 10 zırh setini çekmiş, raid delisi bir World of Warcraft karakterini anımsatan War’un kişiliği de oldukça iyi yansıtılıyor.


War’un zırh seti, kılıcı ve modellemesi muhteşem.

Başta esas oğlan olmak üzere oyundaki tüm karakterlerin seslendirmeleri ustalıkla yapılmış. War da dahil herkesin kişiliğini ses tonundan anlayabilirsiniz. Öte yandan War’un içinde bulunduğu durum yüzünden iyice artan öfkesi, buna rağmen yaşadığı çaresizlik ve yalnızlık gayet sorunsuz aktarılıyor. Senaryoda önemli etkisi bulunan kişilerle yapılan boss savaşları da fazlasıyla akılda kalıcı.


“LPG ile çalışıyor galiba arkadaş, çok yakar yoksa.”

Mesele Öldürmek Değil Yeğen

Savaşlar “ekstrem aksiyon” olarak tanımlanan Devil May Cry serilerini anımsatıyor. Görkemli kılıçlar ve oyunun başlarında edineceğimiz diğer silahlar ile iyi-kötü ayırt etmeden War‘a saldırma cüretinde bulunan her türlü canlının kellesini gövdesinden ayırabiliyoruz. Dış mekanlardaki dövüşler, birden daha kapalı ortamlara geçerek, hareket imkanını değiştiriyor ve bu geçişler sürekli bir tazelik kazandırıyor.


War’da her ortama uygun bir “emanet” mevcut.

Darksiders’ın fazlasıyla şiddet içerdiğini de bu noktada belirtmekte fayda var. Kesilen kafalar, uçuşan kollar, dökülen kıllar(!) görmekten hazzetmeyen oyunculara, bilgi ekranında dökülen iblis kanını galon galon hesaplayan bir oyunu tavsiye etmek pek de doğru olmaz.


Oyunda dökülen kanın haddi hesabı yok.

Yıkımda Yerinizi Alın

Sürükleyici senaryosu, oyun dünyasının yeni Dante‘si olmaya aday ana karakteri, hızlı çatışmaları ve göz alıcı grafikleriyle adından söz ettiren ve hatırı sayılır bir satış başarısına ulaşan Darksiders, sadece bazı anlarda yaşanan yavaşlamalar(Xbox 360 sürümünde) ile fire veriyor.


Batarken güneş ardında tepelerin…

Eğer aradığınız hızlı ve eğlenceli, konu olarak da doyurucu bir aksiyon oyunu ise, gerek Xbox 360‘ta gerekse PlayStation 3’te Darksiders ile heyecanlı bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Üstelik ilk oyunun başarısı üzerine THQ‘nun 2. yapım için çalışmalara başladığını, bir de Hollywood projesinin senaryo aşamasında olduğunu yazıyı bitirmeden ekleyelim.


Arkadaki karakter, Polat’ın Memati’si gibi değil, tam bir hain.

:: Oyunla ilgili görüşlerinizi forumda paylaşın.

Bilgi İçin : {harici|www.darksiders.com|Darksiders}
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Darksiders – İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Darksiders – İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Darksiders – İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "