Okunma

DDoS nedir?


21 Ekim 2017 Cumartesi 08:00
DDoS nedir?

Bir süredir Rusya ile Türkiye arasındaki gerilim, globalleşme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu gerilime birkaç gün öncesine ünlü hacker grubu Anonymous da dahil olmuş ve Türkiye’ye tehditler savurmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz gün Türkiye’ye yapılan siber saldırıları henüz kimse üstlenmese de genel kanı bu saldırıları Anonymous‘un yaptığı yönünde. Saldırıları Anonymous’un yapmış olması ise akıllara yine aynı soruyu getirdi. DDos nedir?

Anonymous ve RedHack’in Ana Silahı; DDoS

Özellikle Anonymous ve RedHack gibi grupların hayatımızda aktif bir rol oynamaya başlaması ile birlikte, en sık duyduğumuz şeylerden biri de DDoS saldırıları oldu. Örneğin 2009 yılında  Twitter’ın saatlerce kapalı kalmasına yol açan saldırı bir DDoS saldırısıydı.

15-12/25/anonymous.png

2012 yılı içerisinde Türk Hava Yolları’nın çalışanlarının düzenlediği greve destek amacıyla, THY’nin online uçuşlar sayfası aynı saldırıya maruz kalmış ve uçuşlar bu saldırılar yüzünden oldukça gecikmişti.

Aynı şekilde Rusya-Gürcistan arasındaki Güney Osetya anlaşmazlığı yüzünden de Rusya’nın devlet sitelerine saldırılar gerçekleştirilmişti. Bunların çoğu Anonymous’un işiydi.

Peki, DDoS nedir?

DDoS yani Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırıları, tamamen Bilgi Güvenliği unsurlarından Erişilebilirliği hedef almaktadır. Öncesinde sadece DoS (Denial of Service), yani tek bir kaynaktan hedefe doğru saldırı yapılması şeklinde ortaya çıkan bu saldırı türü, zamanla şiddetinin arttırılması için çok sayıda kaynaktan tek hedefe yapılan saldırı şekline dönüşmüştür.

Siber Güvenlik Derneği’nin resmi web sitesindeki açıklamalara göre DoS saldırıları, sistemlerin erişilebilirliğini engellemeye yönelik bir saldırı türüdür. Her sistem kurulurken; kullanıcı sayıları, hat kapasitesi, anlık istek sayısı gibi unsurlar için belli değerler öngörülür ve bu değerlerin biraz daha üstünde yükü kaldırabilecek şekilde tasarım yapılır.

DDoS nedir

DoS/DDoS saldırılarında ise, sistemin kaldırabileceği yükün çok üzerinde anlık istek, anlık kullanıcı sayısı ile sistem yorulur ve cevap veremez hale getirilir. Bunun yanında, doğrudan sistemin kendisini yormak şeklinde değil, hattı doldurarak yine sistemin erişilebilirliği hedef alınabilir.

DDoS Saldırıları Nasıl Gerçekleşir?

DoS saldırıları, her zaman kapasite üstü istekle gerçekleştirilmeyebilir. Hedef sistemlerde bulunan zafiyetler de sistemin erişilebilirliği açısından risk oluşturabilmektedir.

İşletim sistemlerinde (Windows, Linux vs), web sunucu uygulamasında (IIS, Apache vs), arka taraftaki uygulama sunucusunda ya da sistemin diğer bileşenlerinde bulunan zafiyetlerden yararlanarak, sistemin işleyemeyeceği şekilde bir istek gönderildiğinde, sistemin herhangi bir bileşeninde bu isteğin işlenememesi durumunda sistem erişilemez hale gelebilmektedir.

15-12/25/anonymous-1.jpg

DoS saldırıları, günümüzde çok kolay bir şekilde yapılabilir hale gelmiştir. Bunu gerçekleştirmek için üst düzey teknik yetkinliğe ihtiyaç kalmamıştır.

Internetten indirilebilecek basit programlar kullanılarak bir sistem hedef alınabilir ve sadece IP adresi ya da alan adı girilerek hedef sistemin erişilemez olması sağlanabilmektedir.

Bu nedenle, DoS saldırıları kurumlar için öncelikli tehdit unsuru haline gelmiştir. Bu saldırıya maruz kalan ve hizmet veremeyen kurumlar ciddi anlamda maddi zarara ve itibar kaybına uğrayabilmektedirler. Bu saldırılar, uluslar arası siber savaşlarda da etkin olarak kullanılmaktadır.

:: DDoS saldırıları hakkında bilgi sahibi misiniz? Yapılan saldırıları destekliyor musunuz?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

68 yorum - “DDoS nedir?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ne konu olmuş ama 🙂 filmlere konu olur

 2. SDN Okuru dedi ki:

  anonsturkey ddos dan indirdigim programlarda biseyyok virüs gelmedi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Serdar abi selamlar 2008-2011 Erhan

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bazı cahiller de uzman kesilmiş burada… anlaşılan hayatınızda daha önce hiç hacker kazığı yemediniz :))))

 5. SDN Okuru dedi ki:

  internetten indirdiği programlarla site hack liyeceğini sanmak tam bir liseli ergen teorisidir ya azıcık mantıklı olun adam o programı niye internete koysun kendi sitesini mi hacletsin anca biraz yazılım dili bilen lamerin biri dalga geçmek için yada ergenlerin bilgisayarlarını viruslemek icin yazıp koyar bu programları ve dangalak liseliler gaza gelip indirir:):) şu yorumları okuyunca gülme krizine giriyom :):)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  DDoS saldırıları engellenebilir ! Cloud serverlarla, bana kalırsa ösym her sonuç açıkladığında sınava giren kişler ve yakınları siteyi çökertecek derecede bir ağırlıkta giriş yapmak istiyorlar, o halde herkes hacker 🙂 Önemli olan DDoS saldırısı değil, açık bulmak. Güvenlik denilen bir şey yoktur, Önlem vardır ! DDoS zaafiyet saldırısıdır. Ülkemizde ki şirketler tüm yükü sadece developer'lara bırakacak olursa bu açıklar x2 ile çarpılmalıdır.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  herkes uzman olmuş, ddos engellenemez arkadaşlar. kimse boşuna konuşmasın.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Korunma için bant genişliği ve saniyedeki işlem kapasitesi oldukça yüksek bir süper bilgisyar tasarlayıp kullanmak! Bizim süper bilgisyar kültürümüz ve yetkinliğimiz yok. Gelişmiş ülkeler sucuları ve kurumsal web hizmetlerini süper bilgisayarlar ile koruma altında tutuyorlar.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Goethe konuştu

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bu tarz bir saldırı saniyede 40gbyte trafik oluşturmak her babayiğitin harcı değildir, 40gb = 333 adet 1gbit çıkışlı sunucu demekdir, 1mbit uploaddan,
  333bin adet 1mbit uploadlı bağlantı gerektirir(ki düşmeler olacakdır en az bunun 4 katı makine gerekir), yani işin özü, bu iş ne sunucu ile nede botnetle yapılabilir, botnetle uğraşmış birisi, antivirüslerden korunmak, trojani sürekli güncel tutmak vs nin ne kadar zor olduğunu bilir, yani siz hayal kuruyorsunuz.. bu işin olabilir tek yolu, sizinki apttalların android ios vs marketlerde ne buluyorsa indirmenizden ötürüdür, 1milyon indirme oranına sahip bir aplikasyonun içinde 3 satır malicious kod atıldımı, çok kolay bi şekilde, hem gizli hemde hiç bir server a ihtiyaç duymadan, kapatılma bulunma riski olmadan pek ala halledilir.. bu tarz başka dip noktalarda mevcut ama sizi bilgilendirmeyeceğim artislik olsun :))) tr deki en kıral datacenterin bandwith i 40gbit civarinda, buda 4,8gb/saniye yapar, 40gbyte demek datacenteri bırak tr yi gömerim demek.. nerdenmi biliyorum 8gbit ddos alan dgn dc den şutlandığımızı bilirim, banka siteleri varmışmış kapaniomuş :)) okoca@*****

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Anymous Ananimous

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun çaresini çözmek için ne yapmak lazım…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ama gerizekali sisko red ve anemeus yanlis tarafa saldiri yapiyorlar

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ne olursa olsun hackerlik (özellikle önemli sitelerin erişilebilirliğini engellemek ve bilgi çalmak amacıyla) yapılanlar bence insanları mağdur etmekten başka bir işe yaramaz..

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Statik IP tüm dünya da zorunlu hale gelsin göreyim o zaman kılıklarını.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Hacker lar hırsızdır. Baska birsey deil

 17. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun 😀 bilgi işlem uzmanlarını bunu düsünemedi.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Burda herkes yok öyle yok böyle anlatmış WhoAmI filmini izleyin kafanızdaki bi çok soruya cevap bulacaksınız.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bütün ergen veletler hacker olmuş haberimiz yok biri bir siteyi çökertmiş az daha mahkemelik oluyormuş bir taneside önerebilceğiniz ddos programı varmı diye soruyor te Allahım ya yorumları okurken sesli gülüyorum önce gidin bir hosting firmasına arka planda nasıl operasyonlar yürütülüyor onları görün birde google'da ddos programları diye aratmayın bir tane sahte exe'yi indirip kurarsanız 1 saat sonra kendi kendine açılan reklam sayfaları ile karşılaşırsınız sonra oğraşır durursunuz vürüsleri temizlemek için başınıza iş açmayın faydalı güzel şeyler öğrenin kafanızı böyle şeylerle bulandırmayın

 20. SDN Okuru dedi ki:

  DDos saldırı çok basit bir fonksiyon ile engellenebilir.

  1. İp adresi alınamayan kullanıcının işlemi iptal olur. istek çalışmaz.
  2. Hızlı bir şekilde Arka arka 3, 5 istek gönderen ip adreslerini otomatik şekilde engellenir.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  DDos hackerlık değil ***** dediğimide sadece eskiler bilir.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  hocam ben şuan israil devlet sitesini vuruyorum site down şimdi ben kötü adammı oldum

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Anonymous

 24. SDN Okuru dedi ki:

  oxichampion ada oldu

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bi adam taniyom Steamda adi Big ***** ***** adam gerek ***** onun serverinde oyun oynuyoduk.O kurallari bozanin netini ***** inanmiyoduk,netimizi kesemezsin ***** dedim bi kessen ***** Turkiyede Azerbaycandayim ***** netimi ***** icindeyim

 26. SDN Okuru dedi ki:

  LoL ve DotA gibi oyunlarda hile amaçlı kullanılır zamanında az yapmadım 🙂

 27. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar insanların emeğiyle ekmeğiyle oynamak yerine akıllı uslı işler yapsak daha iyi olmaz mı

 28. SDN Okuru dedi ki:

  karışık bir site

 29. SDN Okuru dedi ki:

  beyler bu korunma yoları yok ddos saldırısı olarak en cok Good Bye 5.0 final versionu öneririm

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Sayısal zekan yoksa bir halt yapamazsın, ancak ona buna hava basarsın

 31. SDN Okuru dedi ki:

  korunamazsınız 😉

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Herkez ayrı bişey yazmış Ddos botnet bunlar nedir çok ayrıntılı bi şekilde öğrenmeden önce hangi sitenin botusunuz bi ona bakın siz Ddos botnet anonymus redhack miş gülmek için ben moralim bozukken böyle yorum okuyorum yetiyo bana Tim 4 den sevgilerle SaS 🙂

 33. SDN Okuru dedi ki:

  ben DDOS yapıom bedava sitemi hackledim

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeşim Ddos saldırısı yapan ip adreslerini nasıl bulucaz acil bilgi verir misin

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Ddos oyle tek elden olacak birsey deil sunucu durumuna bağlı 500 mb lık bir site 3 programla 10 kişi çökertebilir + bide bunun siber suçu var 10 snyede evini bulurlar bunun için çok yüksek korumalı arabar var onlaeı trde bulmak neredeyse imkansız hapise girersen 5 yıla kadar yolu var ben hızlı olsun diye 3 program birden kullanıp en az 6 ddos arkasımla birlıkte yurtdısı sitelerden ba§ka sitelere saldırmıyoruZ

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi sadece bilgi amaçlı söylüyorum. bazıları çok atıp tutmuşlar. zeki sanıyorlar kendilerini. 10.000 , 100.000 filan hikaye. tek bir programla 8mb internet hızınla, öyle pek de amele olmayan siteleri çökerte bilirsin. bol bol var bunlardan.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Korunma yolları çok basit para verip sunucunda ek bileşenlerin olmasını sağlayacaksın vs..

  Sharkie

 38. SerdarGokcen dedi ki:

  Anonimciler de aynı kafa. Hepsi diyor ya ddos yapmıyoruz biz diye. Yalan, külliyen yalan. En basit ve etkili saldırıdır ddos. Diğer atak türleri firewalllarda neredeyse %99 a kadar engellenebiliyor. DDOS un çözümü basit: Yedeklemeli yüksek hat ve güçlü sunucular.

 39. androidci dedi ki:

  Abicim o zaman bu Anonymous kaç kişi ki bu kadar siteye saldırıp,çöktürüyorlar,büyük çevre lazım

 40. SerdarGokcen dedi ki:

  Birisi ücretsiz program, Kırık full windows vs gibi bir şey üretir. İçine botnet ağır kurmak için gerekli programı yerleştirir. Amele ama habersiz kullanıcı artık bunu kurunca bir zombidir. Program ana hedefi sunucusundan alır ve başlat istek göndermeye.

  istek te basittir: Arkaplanda internet explorer açılır ve bu siteye anlık istek göndermeye başlar. Bunun binlercesine botnet ağı denir. Şöyle düşünün: OSYM sınav sonuçlarını açıkladığında sunucuları yanıt veremez hale geliyor. Niye binlerce ösym kurbanı sınav sonuçları için istekte bulunuyor aynı ***** de yetmeyince sistemler çökmeye başlıyor.

  Çözümü yoktur. Çözümü aslında şöyle de olur: Ana firewall çok güçlü olur sunucuların önüne konur ve ip lerden ard arda gelen istek varsa o ip banlanır ve isteği geri teper sunucu yorulmaz. Velakin binlerce ip yi nasıl tesip edip durduracaksın. İşte bu zor. Heleki HTTP(80 nolu porttan gelen basit saldırı) saldırıları çok zor durdurulur. 80 nolu portu kapatsan site girmek isteyen asıl kullanıcıya da kapanır…

  Programcı olarak cache sunucuları kullanılırsa sunucuya binen yük azalıyor ve anlık istek sayısı beklenenin üzerine çıkartılıp yük dengelenebiliyor ama ya sunucunun networkü? 100mbitlik bir sunucu arkasına aynı anda 2 bin istek gelirse o sunucuya ulaşılmadan zaten network patlamış oluyor. Facebook, Google vs hergün ddos altında zaten(google a anlık bir çok arama yapmak ile zombinin istek açması eş değer)

  Adamların network omurgaları çok güçlü. Gelelim program isteyen veletlere: Senin hattın en fazla 100mb olur(Fiber optik interneti varsa diye düşünüyorum) Sen bu 100mbit i bir programla siteye saldırı amaçlı kullansan ne olur kullanmasan ne olur… Devede sinek ısırı gibi kalır o. Boşuna uğraşmayın da gidin yararlı bir şeyler öğreninin.

  Geçenlerde biri ekledi facebooktan programcı olmak için sorular soruyordu daha kodlama ***** />

  Dün şunu dedi bana: (Resimden bakarsınız)

  TeamSpeak ne lan. İlk defa böyle bir program duydum. Hiç işim düşmedi ki…

 41. -Beneficence- dedi ki:

  10.000 kişiyi aynı anda organize edeceksin sunucu out

 42. SDN Okuru dedi ki:

  google niye cokmuyor yazmış birtanesi 😀 google günde giren kullanıcı sayısı birgunde türkiyede herhangi bir siteye girse ddos saldırısı yapıldı sanarsın 😀

  1. Hamdi dedi ki:

   Hangi mantikla bunu soyluyorsun sen? Normal siteler bir yada birkac tane servera dagitilmis sistemlerle islerler. Google dediginde binlerce Server var. Sen google ile normal siteyi karsilastiriyor musun? Ne mezunusun. Gerci senin daha ortaokulu bitirdiginden suphe ediyorum.

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Bulut arttıkça ddos önemi azalıcaktır.

  1. Hamdi dedi ki:

   Neden? Bulut dedigin sey de server degil mi? Gerci sen birsey bilmiyordun di mi. Neyse hele bir ilkokulu bitir.

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Nası hayal gücünüz var şaşıyorum, bir keresinde bi siteye DDos yapmış da mahkemeli oluyormuş, istediğin kadar ddos programı bul indir, tek başına benim 8mbit ile bilgisayarıma kurduğum kişisel siteyi bile çevrimdışı yapamazsın. Ddos atak için binlerce, onbinlerce hatta yüzbinlerce bilgisayara virüs gönderip onları potansiyel zombin haline getirmen, ondan sonra ddos programıyla bu zombilere erişip tek bir hedefe saldırman gerek, öyle çoluk çocuğun yapabileceği bir şey değil. Bir siteyi 3-5 saatliğine erişilemez hale getirmek için organize bir ekip ve haftalar süren sabırlı bir çalışma gerekiyor. Programa yazdım adresi, çökerttim siteyi fantezisini aklınızdan silin.

 45. SDN Okuru dedi ki:

  şurada biri programın download linki diye trojanlı bir link atsa, baya bi balık düşürür heralde ağına. işte böyle de bi hale geldik. hemen programı indireyim saldırayım düşünceleri felan. ahh hormonik depresyonik ergenler.. ahh

 46. masterbaba dedi ki:

  çok kolay bir ***** kardeşim google çökmüyor o ***** google ddos yaptıklarını biliyorum.

 47. SDN Okuru dedi ki:

  band genişliğini internet servis sağlayacınızla görüşüp artırırsınız. daha sonra istek gelen ipleri engellerisiniz böylece istekler kesilir.

 48. rohirrim dedi ki:
  androidci Nickli Üyeden Alıntı
  DDoS saldırısı için program önerisii olan var mı?

  DDoS saldırısı için program önerisii olan var mı?

  şakacı çocuk seni

 49. SDN Okuru dedi ki:

  Programlar cok . Ama sakat is gerci bulunman cok zor zombiler hallediyor o isi. Ddos attack sonrasi kendinde de yavaslama oluyor . Sitelere girerken falan . Reslemek lazim

 50. androidci dedi ki:

  DDoS saldırısı için program önerisii olan var mı?

  DDoS saldırısı için program önerisii olan var mı?

 51. androidci dedi ki:

  DDoS saldırısı için program önerisii olan var mı?

 52. SDN Okuru dedi ki:

  Aga bi keresinde bi siteye DDos Attack yapmıştım sunucuları kaldıramadı çöktü mahkemelik oluyordum az daha 😀

 53. SDN Okuru dedi ki:

  korunma yolları hakkında bilgi için yanlış yere yazdın sanırım 🙂
  korunması yok bunun 🙂

 54. SDN Okuru dedi ki:

  Korunma yolları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Geri bildirim