Okunma

AMD Satışa mı Çıktı?


17 Şubat 2011 Perşembe 15:55
AMD Satışa mı Çıktı?

İşlemci pazarının iki numaralı ismi AMD, son dönemde çok zor günler geçiriyor. CEO Dirk Meyer’ın istifasının ardından şirketin operasyonlardan sorumu yöneticisi Robert Rivet ve kurumsal pazarlama stratejisini belirleyen isimlerden Marty Seyer‘in de ayrılması AMD’nin yönetiminde büyük bir sıkıntı doğurdu. (AMD’de Büyük Şok)

Geçici olarak CEO görevini yürüten mali işler yöneticisi Thomas Seifert‘in de bu pozisyonda çok uzun süre kalmak istemediğini belirtmesi AMD’yi tam bir krizin içine soktu.

AMD’nin üst düzey yönetimindeki isimler tek tek ayrılıyor

Krizden Çıkan İddia

Bu kriz anında ortaya atılan bir iddia ise teknoloji dünyasını karıştırdı. Patrick Wang adlı bir borsa analisti AMD’nin yönetilemediğini ve şirketin başkasına satılmasının gündemde olduğunu iddia etti.

Ortaya atılan iddiaya göre Dell‘in AMD’yi satın almayı düşünenler arasında ilk sırada olduğu da belirtildi. Peki, bu söylentinin aslı astarı var mı?

AMD’yi Kim Satın Alır?

Dünyanın dört bir yanında hem teknoloji, hem de finans dünyasının gündemine oturan söylenti, bir anda AMD hisselerinin %5 artmasını sağladı.

Ortaya atılan bu iddiaya inanmak ise gerçekten çok zor. Uzmanlar, Dell’in AMD’yi satın almak için hiçbir sebebinin olmadığı konusunda hemfikirler.

Ortaya atılan iddialardan sonra Dell tarafından bir açıklama yapılmadı

Büyük Riskler

AMD‘yi satın alacak bir bilgisayar üreticisinin kendisini inanılmaz maliyetlerin altına sokacak olmasının yanı sıra Intel‘in karşısına bir rakip olarak dikilmenin riskiyle de yüzleşmek zorunda olması böyle bir satın alma olayını imkansıza yakın hale getiriyor.

Peki, bu iddia neden ortaya atıldı? Bu sorunun akla gelen en mantıklı cevabı, işgüzar bir analistin spekülasyon yapıp, AMD hisselerinin değerini artırmak istemesi olabilir. Hisselerdeki kısa süreli artış da bunu destekliyor.

:: Sizce AMD içinde bulunduğu durumdan nasıl kurtulur?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “AMD Satışa mı Çıktı?”

  1. zebaniselo dedi ki:

    Amd ekran kartında lider olup işlemcide de yeni işlemcileri çıkmadan satılması imkansız.

  2. Quickly dedi ki:

    Dell AMD’yi satın almak istemesi için mantıklı hiçbir sebep yok.

  3. sahintez dedi ki:

    Mobil işlemci ve gpu pazarına çok daha aktif oranda katılarak…

" AMD Satışa mı Çıktı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD Satışa mı Çıktı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD Satışa mı Çıktı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "